„Úrazů jsme zaznamenali méně, protože v celých Jeseníkách je o něco nižší návštěvnost než v minulých letech. Dostatek sněhu je totiž všude, lyžaři se rozptýlili i do níže položených středisek,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Horská služba poskytovala pomoc i při některých vážnějších poraněních, jako jsou komplikované zlomeniny, poranění pánve, páteře či hlavy.

„Velmi hrozivě například vypadalo přibližně před týdnem zranění sjezdaře na Ramzové. Muž narazil do stromu a větev se mu zabodla do hlavy. Naštěstí nezasáhla důležitá centra a úraz se patrně obejde bez následků,“ zmínil Klimeš.

Přibližně dvě třetiny zranění připadají na lyžaře, kdy se většinou jedná o poranění dolních končetin. Naopak u snowboardistů jde velmi často o poranění klíčních kostí či zápěstí.

Zatím nejtragičtější událost letošní sezóny se stala na konci ledna, kdy lavina ve Velkém Kotli zasypala skialpinistu, muž pod masou zmrzlého sněhu svým zraněním podlehl (podrobnosti ZDE). V lavinovém katastru ovšem neměl co dělat, na zákaz vstupu do rizikové lokality upozorňují varovné cedule.

Od nového roku bezpečnost na sjezdovkách řeší nová státní norma, která vychází z pravidel mezinárodní lyžařské federace. Tato norma ale není pro lyžaře obecně závazným předpisem, provozovatel ale při jejím vážném porušení může viníka vykázat z areálu.

Zákonnou úpravu obsahuje občanský zákoník, který stanoví, že je každý povinen si počínat tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví a majetku: což se může vztahovat na lyžaře či snowboardisty, kteří svou agresivní jízdou ohrožují ostatní.

Horská služba v letošní zimě zaznamenala také několik zásahů, které zapříčinila nezodpovědnost turistů. Dvakrát za velkého nasazení hledala zbloudilé běžkaře, kteří byli pod vlivem alkoholu.

V prvním případu lyžař zabloudil při túře z Pradědu do Koutů, na kterou se vydal potmě a navíc v extrémně špatném počasí. Podchlazeného a zcela dezorientovaného muže záchranáři našli po několika hodinách v těžce přístupném terénu.

Ve druhém případu horská pátrala po muži, který se při cestě z večerního tahu ztratil mezi Ostružnou a Ramzovou. Ještě přiopilý muž se nakonec záchranářům telefonicky ozval z penzionu v Lipové lázní.

„Zatím nevím o tom, že by se připravovala legislativní úprava, která by umožnila podobné zásahy záchranářů zpoplatnit jako je tomu například na Slovensku. Pokud se někdy nový zákon vyjde, patrně se tato úprava bude týkat všech složek záchranného systému, tedy i hasičů a policistů,“ konstatoval náčelník Horské služby Jeseníky.