První dubnový víkend sice začala sezóna na hradech a zámcích, daleko větší zájem než bývalé šlechtické sídlo uprostřed Jeseníků vzbudily památky ve Velkých Losinách a Úsově.

„Je sice pravda, že zde návštěvníci v interiéru mnoho neuvidí, ale zámek v Branné si pozornost určitě zaslouží. Řada lidí je překvapená, jak jsou prostory rozlehlé a obdivovat mohou zachovalé klenuté stropy, další jsou zase nadšeni vyhlídkou z věže původního hradu. Velmi se nám letos v zimě osvědčily noční prohlídky s loučemi, bylo to zpestření pro turisty i školáky, kteří sem přijeli lyžovat,“ vysvětlil kastelán Petr Adamec.

Původní gotický hrad byl postaven počátkem 14. století rodem Wustehubů za účelem střežení zemské stezky z Moravy do Slezska. O století později získal Kolštejn podobu těžko dobyvatelného středověkého hradu, který je mimochodem jeden z nejseverněji položených v republice.

V průběhu staletí sídlo měnilo majitele, renesanční zámeckou podobu získalo díky vlastnictví rodu Žerotínů. Význam Kolštejna postupně klesal, zámek měl za svou historii nejrůznější využití. Byl zde například pivovar, škola, sídlo obecního úřadu, kino i divadelní sál. Před druhou světovou válkou byla část zámku přestavěna na nájemní byty, což se nakonec stalo Kolštejnu téměř osudným.

Díky neopatrnosti nájemníků v roce 1926 vypukl ničivý požár, který napáchal obrovské škody. Ruiny nakonec získala do vlastnictví obec Branná, nyní zámek vlastní podnikatel z Přerova. Rekonstrukce šlechtického sídla ovšem pokračuje hlemýždím tempem.

„Pokud by se uvažovalo o celkové rekonstrukci, náklady by byly tak velké, že to nejspíš není příliš reálné. Přibližně před deseti lety se například uvažovalo, že by zámek mohl být přebudován na ženskou věznici a to se hovořilo o investici kolem dvou miliard korun. Nyní bychom byli rádi, kdyby zde fungovala alespoň turistická ubytovna,“ řekl kastelán.

Zámek v Branné ročně navštíví kolem dvou a půl tisíc lidí, například památky v Velkých Losinách či Úsově každoročně přivítají desítky tisíc návštěvníků.