Inspirovali se podobným postupem magistrátu v Hradci Králové, s nímž do společného podniku půjdou. Levnou elektřinu chtějí společně nakoupit na rok 2012.

„O celé záležitosti jsem začal přemýšlet v lednu, když jsem se dozvěděl, že Hradec Králové prostřednictvím nákupů elektřiny na burze ušetřil 3,5 až 4 miliony korun. Proto jsme se společně s místostarostou Šumperka Petrem Suchomelem setkali s tamními představiteli. Zjistili jsme, že se nejedná o administrativně náročnou záležitost. Oslovili jsme i starosty Zábřehu a Mohelnice. Společnými kroky bychom mohli dosáhnout většího snížení cen elektřiny, než kdybychom postupovali samostatně,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas (Mladí pro Jeseník).

Jak města levnější elektřinu získají? O její cenu se bude soutěžit na energetické burze v Kladně. Ta obchoduje s takzvanou silovou elektřinou, která se do celkové ceny elektřiny promítá až z poloviny. A právě na této složce chtějí města ušetřit. Dodavatelé elektřiny budou soutěžit o to, kdo městům nabídne nejvýhodnější cenu.

Levnější proud získají nejen úřadovny měst, ale v Šumperku také například základní a mateřské školy, divadlo, bazén nebo zimní stadion. Podobně se zapojí i příspěvkové organizace v dalších městech.

O tom, kolik konkrétně by mohly městské pokladny ušetřit, zatím nechtějí představitelé měst příliš spekulovat. Záleží totiž na ceně, za kterou se podaří elektřinu nakoupit.

„Úspory by měly dosahovat v řádu statisíců až milionů,“ přiblížil možný přínos pro městskou kasu v Šumperku zdejší místostarosta Petr Suchomel (Křesťanští demokraté pro Šumperk).

Vysvětlil, že silová složka elektřiny se běžně prodává za 1800 korun za megawatthodinu. Na burze se však letos nakupovalo i za 1280 korun, což znamená třicetiprocentní úsporu. Celkově by měla všechna čtyři města podle prvních propočtů soutěžit o 15 tisíc megawatthodin.

Zkušenosti s podobnými aukcemi mají v Hradci Králové. A velmi si je tam pochvalují.

„Soutěž o cenu elektrické energie úspěšně proběhlo již v roce 2010. Tehdy měla 32 účastníků a čtvrtinový objem, přesto jsme dosáhli úspory 20 procent na nízkém a 33 procent na vysokém napětí,“ uvedla Denisa Netolická, vedoucí odboru vnitřních služeb magistrátu Hradce Králové. Právě s ním čtveřice severomoravských měst do akce půjde.

Města nemohou na burze obchodovat sama, ale prostřednictvím dohodců. Ti se postarají o administrativní náležitosti i průběh samotné soutěže.

„Nyní bude vypsáno výběrové řízení na dohodce. Soutěž zorganizuje ten, kdo nabídne nejnižší cenu za její uspořádání. Aukci bychom chtěli provést na rok 2012,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Města k úsporám nutí dopady ekonomické krize. Například Šumperku bylo letos přiděleno o sedm milionů korun méně na výkon státní správy.

„Hledali jsme úspory v provozu. Nechtěli jsme omezovat služby, investice nebo prodávat městský majetek. Úspory na energiích byla jedna z cest, jak ušetřit,“ říká místostarosta Šumperka Petr Suchomel. Město v letošním roce již změnilo dodavatele elektřiny, čímž za tři čtvrtě roku ušetří asi sto tisíc korun.

Velký obchod na rok 2012 nemá být pro obce první zkušeností s nákupy energií na burze. Elektřinu bude Šumperk, Jeseník a Česká Ves a jejich příspěvkové organizace nakupovat již na druhé pololetí letošního roku. Aukce by se měla uskutečnit v nejbližších týdnech.