VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mohelnice musí vrátit část dotace za opravu náměstí

Mohelnice – Město Mohelnice muselo vrátit část dotace, kterou dostalo před třemi lety na rekonstrukci centrálního náměstí Svobody a přilehlých ulic S. K. Neumanna, Třebovské a Olomoucké. Konkrétně jde o jeden a čtvrt milionu korun. Město se proti tomu odvolalo.

15.8.2015 4
SDÍLEJ:

Náměstí Svobody v Mohelnici po rozsáhlé rekonstrukci značně změnilo svou podobu. Prostor oživila i moderní kovová kašna, která je dílem brněnského architekta Aleše Buriana.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Auditoři ministerstva financí a Regionálního operačního programu Střední Morava, z něhož peníze šly, udělili městu sankci za to, že pochybilo při výběrovém řízení na zhotovitele stavby.

„V zadávací dokumentaci jsme požadovali, aby firma, která bude práce provádět, měla své vlastní kameníky. Šlo nám především o kvalitu prací, které navíc bylo nutné stihnout v krátké době od dubna do září," vysvětlil starosta Mohelnice Pavel Kuba.

Město se rozhodlo tento požadavek uplatnit, protože už mělo špatné zkušenosti s různými subdodavatelskými firmami.

„Když se předtím dělal výkop kvůli rozvodům nízkého napětí ve Smetanově ulici, najal si na to zhotovitel subdodavatele, který nebyl schopný ulici pořádně zadláždit. V požadované kvalitě to udělal až na třetí pokus," popsal neblahé zkušenosti Pavel Kuba, který při rekonstrukci náměstí vykonával stavební dozor.

Evropská unie a ministerstvo financí ale takový požadavek považují za diskriminační. Do výběrového řízení se původně přihlásilo sedmnáct firem, podmínky nakonec splnilo sedm. Ministerští úředníci tvrdí, že kdyby se tendru zúčastnily všechny firmy, mohla být výsledná cena nižší.

Město už peníze uhradilo, protože sice existují možnosti jak rozhodnutí úředníků zvrátit, nemají ale odkladný účinek a k sumě by nabíhalo penále.

Vedení města původně zvažovalo, že podá žádost o prominutí platby.

„Tím bychom mohli dosáhnout toho, že sankce by se snížila třeba na polovinu. Druhou polovinu bychom pak mohli vymáhat po firmě, která pro město výběrové řízení zajišťovala," řekl starosta Kuba.

Zastupitelé ale nakonec na návrh Antonína Navrátila rozhodli o tom, že město nebude žádat o prominutí části odvodu, ale podá proti platebnímu výměru odvolání.

„Podle mého názoru je potřebné využít všech opravných prostředků. Žádost o prominutí může město podat až následně, například zároveň se správní žalobou," uvedl Antonín Navrátil.

Celý proces posuzování toho, zda bylo vše v pořádku, tedy poběží od začátku a rozhodovat o tom budou jiní úředníci.

Město tak může uspět a nakonec získat peníze zpět. Na druhou stranu riskuje, že sankce bude ještě vyšší. Může dosáhnout až tří milionů korun.

Střed pro chodce, auta na okraji

Rekonstrukce centra byla jednou z největších investičních akcí ve městě za poslední léta. Vyžádala si osmadvacet milionů korun, přičemž nadpoloviční většinu pokryla právě dotace z Evropské unie. Ta představovala 16,8 milionu korun.

Samotná práce trvaly půl roku, během něhož se náměstí a okolní uličky proměnily k nepoznání. Dělníci opravili veškeré inženýrské sítě, nový je i povrch náměstí.

Rukama dlaždičů prošlo na šest set tisíc žulových kostek. Z těch původních je poskládaná plocha, po níž se nyní jezdí.

Nově se parkuje jen po obvodu náměstí. Střed prostranství je určený pro chodce. Je vyskládaný štípanou barevnou dlažbou do tvaru jehlanů, které má Mohelnice ve znaku.

Náměstí dostalo také atypické lavičky nebo odpadkové koše, na nichž jsou do kovových součástí vyražená jednotlivá písmena z názvu města.

Většinu ozdobných prvků navrhoval brněnský architekt Aleš Burian, jenž je také autorem moderní kovové kašny ve tvaru mísy, která náměstí oživila.

Autor: Michal Krestýn

15.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto.

Furikův hattrick zajistil Jeseníku výhru nad Bohumínem

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení