VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monumentální pomník se dočkal obnovy

Krátce ze Šumperska a Jesenicka

6.9.2016
SDÍLEJ:

Restaurování sousoší Vincenze Priessnitze v Jeseníku.Foto: archiv Města Jeseník

Obnovují pomník Vincenze Priessnitze

Jeseník – Do finále jde obnova pomníku Vincenze Priessnitze ve Smetanových sadech v Jeseníku. Restaurátoři nejprve odsekali a vyčistili poškozené spáry. Poté povrch mramorového monumentu očistili od prachu, rostlin a sintru. Ten byl hlavním problémem, který se na pomníku lidového léčitele objevil.

„Sintr je silně porézní bělavá hornina, která vzniká srážením uhličitanu vápenatého z roztoků obsahujících vápenec," sdělil restaurátor Jakub Gajda, který práce na pomníku prováděl.

Nános snímal mechanicky i pomocí chemických roztoků, jež silnou vrstvu změkčily a rozpouštěly. Po opětovném vyspárování čeká mramorové sousoší úprava odpuzující vodu.

Pomník Vincenze Priessnitze je kulturní památkou. V roce 1919 jej zhotovil sochař Josef Obeth. Ve své době byl velmi ceněn a označován za nejlepší pomník v rakouském Slezsku.

Zídka okolo Vodní tvrze už nepadá

Jeseník – Zídka, která obklopuje jesenickou Vodní tvrz, už nehrozí zřícením. Pětačtyřicet metrů hrazení bylo v havarijním stavu, leželo totiž na hlíně. Technické služby zídku rozebraly, zhotovily základy, železnou výztuž a znovu ji vyzdily. Práce skončily v uplynulých dnech.

V Jeseníku přibydou koše na psí exkrementy

Jeseník – Čtyři desítky košů na psí exkrementy se v následujících týdnech objeví v ulicích Jeseníku. Umístěny budou především na sídlištích a v místech, kde městská vyhláška umožňuje volný pohyb psů.

„Jedná se například o ulice Karla Čapka, Kalvodova nebo lokality směrem k Čertovým kamenům či ke Zlatému Chlumu," sdělila vedoucí Odboru životního prostředí jesenické radnice Regina Weiserová.

Koše samospráva rozmístí zhruba na dvaceti místech. „Přivítáme podněty od občanů s dalšími tipy na jejich umístění," poznamenala Regina Weiserová.

Za koše město zaplatí 78 tisíc korun. Třicet tisíc uhradí z daru Olomouckého kraje, který získalo za vítězství v soutěži O keramickou popelnici. Zbytek pokryje ze svého rozpočtu.

V Jeseníku je evidováno kolem osmi stovek psů. Poplatky za jejich držení se liší. Obyvatelé domů s více než pěti bytovými jednotkami za své čtyřnohé miláčky zaplatí patnáct set korun ročně, lidé v menších bytovkách polovinu této částky. Pro majitele rodinných domů je poplatek stanoven na tři sta korun, senioři zaplatí dvě stovky.

V Petrově budou soutěžit o nejlepší guláš

Petrov nad Desnou – Soutěž o nejlepší kotlíkový guláš se uskuteční v sobotu 10. září v Petrově nad Desnou na hřišti u nádraží. Sraz účastníků akce je v 9 hodin. S sebou musí mít minimálně šestilitrový kotlík, dřevo a potřebné suroviny na guláš. Účastníci se přihlašují pomocí SMS na čísle 604 210 847. Startovné za družstvo činí sto korun.

V Jindřichově nepůjde elektřina

Jindřichov – Na dvě odstávky elektrické energie se musí připravit obyvatelé Jindřichova a přilehlých osad. V pátek 23. září nepůjde proud od 8 do 15 hodin v místní části Nové Losiny, ve středu 29. září od 8 do 15 hodin pak v samotném Jindřichově, místní části Pleče, Pustých Žibřidovicích a v Pekařově.

V Ostružné se sejdou rodáci

Ostružná – Horské vesnice Ostružná zažije sraz místních rodáků. Jejich setkání je naplánováno na sobotu 10. září od 10 hodin v Hotel parku. Na akci je zván každý, kdo se v obci narodil nebo žil. Pořadatelé ocení, pokud s sebou vezmou fotografie ze svých archivů. Účast na akci přislíbili i rodilí Němci.

V Žulové opravují hradební zeď

Žulová – Do oprav hradební zdi kolem kostela svatého Josefa se pustila farnost v Žulové. Práce se kromě zdi lemující chrám a hřbitov dotknou také kostelní věže. Práce provádí firma Jurčík stavebnictví z Velkých Heraltic u Opavy. Do akce se mohla farnost pustit díky podpoře ministerstva kultury, které dílo prostřednictvím Programu záchrany architektonického dědictví z větší části dotuje. Obnova zdi je rozvržena do tří etap. První by měla skončit do závěru letošního listopadu. Celkově by měly práce trvat čtyři až pět let a stát zhruba čtyři miliony korun.

Zasloužilému sportovci odhalí pamětní desku

Jeseník – Sáňkař Horst Urban bude mít v Jeseníku pamětní desku. Nacházet se bude v ulici U Kasáren. V sobotu 24. září v 10 hodin ji u příležitosti nedožitého 80. výročí narození tohoto sportovce odhalí zdejší sáňkařský oddíl. 12. a 19. listopadu od 18.45 hodin pak předseda jesenického sáňkařského oddílu v Zrcadlovém sále jesenických lázní promluví o vzniku sáňkařského sportu na Gräfenbergu.

Autor: Petr Krňávek

6.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Zábřeh urval proti Přerovu první výhru sezóny
21

Sulko začalo proti Přerovu parádně, potom se bálo o výsledek

Mohelnice dala tři góly, přesto s Líšní doma neuspěla

Přestože v sobotním domácím utkání proti Líšni dali tři góly, tak neuspěli. Nově složený celek Mohelnice se na úvod letošní MSFL stále hledá, po třech duelech má na kontě jediný bod.

Losiny opět vítězně, Dubicko je stále na nule

Ani na třetí pokus se nováček krajského přeboru z Dubicka nedočkal bodového zisku, když prohrál na hřišti Velkých Losin. Lázeňský tým naopak uspěl potřetí v řadě.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení