VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravičany už chrání hráze před stoletou povodní

Moravičany - Obyvatelé Moravičan už nemusejí s obavami hledět k obloze při každém větším dešti a mít strach z velké vody. Povodí Moravy převzalo dokončenou stavbu protipovodňových opatření.

9.2.2012
SDÍLEJ:

Rozdělovací objekt v korytě Třebůvky při velkém průtoku řeku zahradí a nasměruje vodu do odlehčovacího korytaFoto: Povodí Moravy

Je to zemní hráz dlouhá 1578 metrů doplněná ochrannou zídkou a také mobilním hrazením v místě křížení se silnicí. Délka této linie přesahuje dva kilometry. Součástí stavby byla i úprava jezu za Lošticemi a rozšíření koryta Třebůvky. Obce Moravičany a jižní část Loštic tak již nyní nebudou ohrožovat povodňové průtoky na řekách Třebůvce a Moravě.

„Protipovodňová ochrana je navržena na hladiny při průtoku stoleté povodně s převýšením padesáti centimetrů. Umožní neškodné rozlití velké vody do nezastavěného území,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Pokud by voda přitekla odjinud než z řeky, jsou připravena čtyři mobilní čerpadla o celkovém výkonu jeden a půl kubíku za vteřinu.

Stavba zahájená v říjnu 2010 stála bez DPH zhruba 116 milionů korun. Technicky zajímavý je zejména nový rozdělovací objekt v korytě Třebůvky. Ten umožňuje rozdělit průtok mezi vlastní koryto řeky, která protéká centrem obce, a odlehčovací rameno mimo obec. Při velké vodě může omezit průtok do obce a voda má šanci rozlít se do polí.

Dosavadní jez na okraji Loštic dostal podobu balvanitého skluzu, který není překážkou pro ryby. Pod jezem směrem k dálničnímu mostu se rozšířilo koryto Třebůvky až na padesát metrů, což příznivě ovlivní odtokové poměry v Lošticích.

Stavebníci také odstranili malou vodní elektrárnu, která zužovala průtok. V trase ochranných hrází zmizely náletové dřeviny a v místě rozšíření koryta byla vykácena část břehových porostů.

„Jsme rádi, že je stavba dokončená a doufáme, že nás skutečně ochrání. Možná ji prověří už letošní jaro vzhledem k množství sněhu, který leží na horách,“ řekl starosta Moravičan Antonín Pospíšil (nez.).

Protipovodňové zemní hráze, které dokážou zadržet až stoletý průtok, chrání od loňského srpna také moravičanskou osadu Mitrovice, která patřila při povodni v roce 1997 k nejvíc postiženým. Kilometr dlouhá hráz obepíná zastavěnou část obce a bylo třeba na ni navézt asi deset tisíc kubíků zeminy. Stavba si loni vyžádala téměř sedm a půl milionu korun.

Autor: Stanislava Rybičková

9.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto.

Furikův hattrick zajistil Jeseníku výhru nad Bohumínem

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení