VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mluvík i čelenka pro plavce. Organizace pomáhá nevidomým v Šumperku

Šumperk – Teploměr, který mluví, malý přístroj hlásící barvu oblečení, hladinový indikátor zapípá, když je při zalévání kávy hrnek plný. To jsou jen některé z pomůcek, které používají lidé se zrakovým postižením. Všechny tyto věci si lze prohlédnout v šumperské pobočce Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, která se nachází v ulici 8. května.

14.11.2015
SDÍLEJ:

Šumperská pobočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakýchFoto: DENÍK/Hana Kubová

 Zrakově hendikepovaným lidem zde poradí, jak si mohou usnadnit běžný život a hlavně naučit se být soběstačný.

„Pomůcek je celá řada a stále se objevují nové, díky rozvoji technologií jsou nyní velké možnosti. Naposledy jsme například pořídili takzvaného mluvíka," říká vedoucí pobočky Renata Jandrtová a ukazuje plastové kolečko, z něhož vede kabel. Chytrý mluvík dokáže změřit tělesnou teplotu, může fungovat i jako malá meteostanice.

„U přístroje lze měnit sondy, takže má více funkcí, údaje nevidomý získá ve zvukové podobě," vysvětlila Renata Jandrtová.

Pomůcky ale mohou mít i tu nejjednodušší podobu, například se může jednat o reflexní čelenku s nápisem „nevidomý." Ta se osvědčuje při plavání.

„V bazénu jsou všichni v plavkách, takže nikdo nepozná, že plave člověk, který nevidí. Nápadná čelenka by ostatní měla upozornit, že je plavec nevidí a nemůže se jim vyhnout," vysvětlila Renata Jandrtová.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČROblastní pobočka Šumperk, 8. května 22
Provozní doba: 
pondělí a středa 9 – 12 a 13 – 16 hodin (ostatní dny podle telefonické dohody)
Telefon: 
583 217 105, 736 671 585
e-mail: sumperk-odbocka@sons.cz

Organizace nabízí:
– sociální poradenství (právní, pracovní, výběr vhodných kompenzačních pomůcek, zprostředkování výuky na PC)
– půjčování kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené
– aktivizační služby (kluby, kurzy vaření, kroužky ručních prací a keramiky, sportovní kroužky, vzdělávací kurzy)

Spolek i služba

Důmyslné „vychytávky" existují nejen pro vaření, ale třeba i pro praní prádla. Například malá elektronická krabička nahlásí, jakou má látka barvu. V pračce tak neskončí bílé prádlo s barevným. Speciální kroužky zase slouží při párování ponožek.

Řada nevidomých ovládá Braillovo písmo, což speciální systém psaní. Funguje na principu plastických bodů vyražených do materiálu, které čtenář vnímá hmatem. Písmo je pojmenováno podle francouzského učitele Louise Brailla. Ten poté, co v dětství ztratil zrak, v patnácti letech vytvořil speciální slepecké písmo úpravou francouzského vojenského systému umožňujícího čtení za tmy.

„Ne každý se Braillovu písmu naučí. Zrakové postižení je často kombinované s dalšími vadami, pokud je zasažena motorika, je to problém. Ale u mě to bylo hodně o zvyku a pravidelném trénování," říká Libuše Skálová, která má v současné době pouhé zbytky zraku a slepecké písmo dokonale ovládá.

Každý se může přesvědčit, že ke čtení je potřeba velmi dobrý hmat. Jednotlivá písmena, číslice a znaky totiž vycházejí z šesti plastických bodů, které jsou v řádku rozmístěny v různých počtech a pozicích.

Rozeznat, co znamenají titěrné tečky, se vidícímu člověku zdá napoprvé nemožné. Ke psaní pak slouží Pichtův stroj, jehož klapky body do papíru vyrazí.

„Ne každý se chce Braillovu písmu učit, nyní se totiž používají digitální technologie, které umí psaný text převádět do zvukové podoby, což je pohodlné," konstatovala Libuše Skálová.

Šumperská organizace nevidomých a slabozrakých sdružuje zhruba přes sto padesát členů.

Díky této malé neziskovce se zrakově hendikepovaní mohou setkávat na různých akcích, jezdí na výlety, sportují či se vzdělávají.

„Fungujeme ve dvou rovinách. Jednak jako spolek, který pro své členy pořádá různé aktivity, ale také jako sociální služba, které může kdokoliv využít," sdělila Renata Jandrtová. 

Předsudky o nevidomých a slabozrakých lidechNeplatí, že:
– ztráta zraku vede automaticky ke zlepšení dalších smyslů, především hmatu a sluchu
– nevidomí mají hudební nebo absolutní sluch častěji než ostatní lidé
– nevidomí mají záhadný šestý smysl pro vnímání překážek
– ztráta zraku vyvolává výjimečné schopnosti, jako třeba schopnost předvídat budoucnost

Neplatí, že:
– při hovoru s nevidomým bychom měli mluvit jednoduše, aby nám porozuměl
– s nevidomým bychom neměli mluvit o barvách a jiných zrakových vjemech. Abychom ho neranili, měli bychom se také vyhnout obratům jako: podívej, uvidíme se atd.
– nevidomý by měl být neskonale vděčný za jakoukoli naši pomoc

Autor: Hana Kubová

14.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace tunelu pod červenohorským sedlem z roku 1999
1 6

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

Ilustrační foto

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 34. týden

Debakl. Šumperk dostal sedmičku na hřišti favorita

Zápas, na který budou chtít fotbalisté Šumperka hodně rychle zapomenout odehráli v neděli odpoledne v Polné. Soupeř jim nasázel sedm branek a domácí Daniel Kavka se blýskl hattrickem.

Šumperské ulice roztančil folklor, z Alžíru, Francie i Číny

Umění z Číny, exotika z Alžíru, hudba z Turecka, tanec na chůdách z Francie, nabité hlediště a stovky lidí v ulicích. Takový byl víkend v Šumperku. Do města zavítal již po sedmadvacáté Mezinárodní folklorní festival.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Sulko začalo proti Přerovu parádně, potom se bálo o výsledek

Dvě červené karty a těsnou výhru fotbalistů Sulka nabídlo nedělní klání mezi Zábřehem a Přerovem. Domácí se sice v závěru strachovali o výsledek, ale nakonec první výhru v sezóně uhájili. Viktorie je naopak i po třetím kole bez bodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení