Stávající nájemníci dostanou přednostní právo odkupu, ovšem za nejvyšší nabídnutou cenu. Pokud by se o byty nikdo neucházel, zaplatí nájemníci za byt kolem tří set tisíc korun.

„Město naprosto ignoruje naše připomínky ke způsobu prodeje. Důsledkem je hrubá diskriminace jedné skupiny občanů proti druhé skupině občanů našeho města,“ píše se v protestu.

Nájemníci upozorňují, že panelové domy byly postavené už v roce 1971 a od Sametové revoluce se dočkaly jen nekvalitní opravy pláště domu.

„Vnitřní opravy nebyly žádné. V současné době je už nevyhovující elektroinstalace a vodovodní rozvody. Pokud si nájemníci neprovedli sami opravy, jsou v bytech původní kuchyňské linky, sanitární zařízení, podlahové krytiny i dřevěná okna, která jsou příčinou velkých tepelných ztrát,“ popisují nájemníci nedostatky.

„Zvuková izolace mezi byty je minimální, takže je vážně narušené naše soukromí,“ řekla Marcela Plačková, která upozornila i na před pěti lety kompletně zrekonstruovaný byt v domě 950. Ten přitom město prodává za stejnou cenu, jako ostatní, kde se řemeslníci už téměř čtyřicet let neukázali.

Nájemníci bytů na Klicperově ulici chtějí stejné podmínky, jako měli kupující v minulých letech.

„Byty na Tylově ulici byly postavené ve stejnou dobu s naprosto stejnými parametry. Před třemi lety prodávalo město dvoupokojový byt za sedmdesát tisíc korun a třípokojový za sto sedmnáct tisíc korun,“ zdůraznila Plačková.

S tímto ale město zásadně nesouhlasí. „To jsou spekulace. Tyto ceny byly před deseti lety. Za nás se ještě byty neprodávaly. Naposledy se v Jeseníku prodávaly byty před čtyřmi lety a už tehdy se ceny pohybovaly podstatně výš,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka.

Nájemníci po městě požadují snížení kupní ceny. Odkazují se na to, že v bytech bydlí osmatřicet let. Před léty, kdy o odkup žádali, je město odmítlo. Podmínka dotace přidělená na nástavbu neumožňovala prodej.

„Udržujeme byty i dům, který je majetkem města, v obyvatelném stavu. V případě družstevního vlastnictví by byl byt již v našem majetku. Nyní, když jsme již mnozí mimo pracovní proces, je nám urážlivým způsobem nabízena koupě těchto bytů obálkovou metodou. Přesto, že většina z nás nemá možnost získat bankovní úvěr a případně ho splácet,“ apelují na představitele města nájemníci.

„My jsme tady pro dvanáct tisíc lidí. Měli by si uvědomit, že bydlí v bytě, který patří všem. Že v něm bydlí třicet let? No a co? Jak k tomu přijde dvacetiletý muž, který si musí koupit byt za milion a ani nemrkne?“ ohradil se místostarosta Jeseníku Jiří Staňa (SZ).

S obviněním z diskriminace ostře nesouhlasí starosta. „To oni sami diskriminují ostatní tím, že chtějí větší výhody, než je přípustné. Napadají nerovnost a sami ji vyžadují. To nejde,“ ohradil se Procházka.

Zdůraznil, že cena bytů se pohybuje na čtyřiceti procentech odhadní ceny. Běžně se v Jeseníku pohybuje cena třípokojového bytu na milionu korun, zatímco město je nabízí za tři sta tisíc korun.