Firmu si vyberete příště

Vše začalo letos v únoru. Nájemníci a vlastníci z domu v Temenické ulici 21 a 23 se sešli na členské schůzi samosprávy Stavebního bytového družstva. Na schůzce bylo projednáno pouze zateplení a navýšení úvěru, který si již družstvo dříve vzalo. Schůzka byla ukončena s tím, že se družstevníci ještě sejdou, aby společně vybrali a odsouhlasili firmu, včetně rozsahu prací a finančního rozpočtu.

Do června se však nic nedělo. „ Dne 23. června jsme se úplně náhodou dozvěděli od firmy Lanex Olomouc, že 10. července už mají práce odstartovat,“ popisují případ obyvatelé domu.

Hned druhý den se šli informovat na družstvo, co je na tom pravdy. „Mluvili jsme s ekonomkou a ta nám sdělila, že o tom, kdy mají práce začít, neví,“ popisují další dění temeničtí obyvatelé.

Najednou podražili o 800 tisíc

O tři dny později pak lidé dostali k nahlédnutí tabulku, kde bylo rozpočítáno, kolik budou jednotlivé rodiny za zateplení platit.

„Zjistili jsme, že současná nabídka byla navýšena od únorové přibližně o 800 tisíc korun. Proto jsme po několika dnech opět vyrazili na družstvo, kde jsme se dozvěděli, že 25. června byla podepsaná smlouva o dílo s firmou Lanex Olomouc. Po prostudování smlouvy o dílo jsme zjistili, že práce jsou předražené. Za čtverečný metr zateplovací plochy si firma účtovala asi 2450 korun,“ uvedli rozhořčení lidé, kteří se cítí být podvedeni.

„Volal jsem do firmy Lanex pod fiktivním jménem a žádal o cenovou nabídku pro vlastníky na stejně velký dům a technik ze stejné firmy mi vypočítal cenu podstatně nižší. Oslovil jsem i několik stavebních firem ohledně cenové nabídky zateplení. Bylo mi sděleno, že ceny za čtverečný metr se pohybují v rozmezí od 1000 do 1500 korun. Tak to už je podstatný rozdíl,“ uvedl rozhořčeně jeden z družstevníků.

Podklady? Nenašly se…

On a další obyvatelé domu se pak začali zajímat o to, jak byla vybrána firma Lanex. V dokumentaci se však žádné podklady nenašly.

„Předseda družstva Jaromír Sojka nám pouze sdělil, že firmu si družstevníci vybrali sami. K dokladu o výběru firmy jsme se nakonec dopracovali 15. července. Domníváme se však, že nesplňuje náležitosti spisové dokumentace a byl sepsán dodatečně,“ tvrdí družstevníci.

Navíc se jim podařilo ze spisové dokumentace zjistit, že už při únorové schůzi došlo k pochybení.

„Někteří členové družstva hlasovali jinak, než bylo uvedeno v zápise, zápis a jeho přílohy nebyly zkontrolovány a podepsány ověřovatelem zápisu,“ vyjmenovali některé z chyb lidé z Temenické ulice.

Pětihodinová schůzka

Ti pak podali stížnost ke kontrolní komisi družstva. Pak se spustila lavina. Lanex a družstvo okamžitě telefonicky svolaly na druhý den schůzku s výborem zastupujícím družstevníky. Někteří jeho členové však byli na dovolené. Výbor však požádal o odklad a dle stanov chtěl po předchozích špatných zkušenostech písemnou pozvánku. Schůzka se nakonec uskutečnila 5. srpna.

„Zástupci domu nám vyprávěli, že jednání trvalo pět hodin. Mimo jiné jim bylo sděleno, že už vznikly náklady přes jeden a půl milionu korun, přestože práce dosud nezačaly,“ popisují událost družstevníci.

Nakonec zástupci domu podepsali návrh dohody s družstvem, přestože většina družstevníků předem s dohodou nesouhlasila.

Po tomto jednání byli ostatní družstevníci seznámeni s tím, co se dělo. Všichni podepsali svůj nesouhlas a na základě toho zástupci domu z výboru odstoupili.

„Tuto bitvu jsme odhodláni dokončit. Chtěli bychom tímto upozornit ostatní členy družstva, aby se více zajímali o dění kolem revitalizace domu a nemuseli řešit stejné problémy jako my,“ uzavřeli vyprávění zástupci obyvatel domu v Temenické ulici.

Šéf družstva: žádné stanovisko

Předseda Stavebního bytového družstva Šumperk Jaromír Sojka. se odmítl k případu vyjádřit. „Záležitostí se nyní zabýváme, proto bych nerad podával jakékoliv stanovisko,“ uvedl Sojka.