VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstí, hřiště a cyklostezka. To jsou letošní priority Mohelnice

Mohelnice – Více než jednasedmdesát milionů korun hodlá letos investovat radnice v Mohelnici do zvelebení města. Přibližně polovinu z této sumy pokryje z dotací, které se jí podařilo získat.

1.2.2014
SDÍLEJ:

Náměstí Svobody v Mohelnici v říjnu 2012.Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Ve finančním vyjádření bude největší investicí rekonstrukce Kostelního náměstí, která je plánovaná na dva roky. Letos do ní město vloží přes třináct milionů korun, přičemž tři a půl milionu pokryje dotace.

Bude tím pokračovat v revitalizaci historického centra, která začala předloni rekonstrukcí hlavního náměstí Svobody. „Letos budou práce spočívat především v tom, že se provede skývka a celou lokalitu prozkoumají archeologové. S touto investicí souvisí i revitalizace parku pod hradbami a Školní ulice," řekl místostarosta Mohelnice Oldřich Klemš.

Město na tuto akci v rozpočtu vyčlení necelých tři a půl milionu korun, přičemž očekává, že ve výběrovém řízení se konečná částka sníží. Dotace ve výši pětaosmdesáti procent ale neklesne, čímž by mohla radnice ušetřit.

„Bude se zde rekonstruovat síť cest a veřejné osvětlení. Z Regionálního operačního programu na to město získá pět a půl milionu korun," sdělil vedoucí odboru stavebního úřadu, rozvoje a investic Městského úřadu v Mohelnici Jiří Pokorný.

Celý prostor čekají rozsáhlé úpravy. „Bude se to muset stavebně upravit a ozelenit. Musejí se zde vykácet staré stromy a poté, co povyrostou, musíme vykácet starou alej. Hrací prvky, které by zde mohly vzniknout, budeme řešit samostatně příští rok poté, co bude stavba dokončena," doplnil Oldřich Klemš.

Za dalších tři sta tisíc korun nechá mohelnická radnice staticky zajistit věž sousedního kostela svatého Tomáše Becketa. „Na tuto akci není bohužel možné získat dotaci. Musí se pomocí speciálních spon stabilizovat zdivo, což zajistí, že věž odolá i vichřici," vysvětlil místostarosta Mohelnice.

Další velkou investicí bude stavba cyklostezky, která povede z města přes místní část Dolní Krčmy na silnici směrem na Újezd. Tam se rozdělí. Jedna větev povede do Újezda, druhá bude pokračovat směrem na Dolní Válce, Horní Krčmy a pak přes pole do Žádlovic, místní části Loštic. Tam vyústí u restaurace Na Pešti.

„Nyní běží výběrové řízení. Jakmile se na jaře oteplí, tak se začne stavět. Vše by mělo být hotové přibližně v polovině roku," řekl Oldřich Klemš.

Na investici se přibližně jedním milionem korun budou podílet i sousední Loštice. „Pro nás je stavba cyklostezky důležitá proto, že se tím zároveň vyřeší protipovodňová opatření v lokalitě za Peští. Cyklostezka bude mít význam především pro turisty. Pro místní, kteří dojíždějí za prací do Mohelnice, to bude přeci jenom zajížďka. Už ale přemýšlíme nad další cyklostezkou do Mohelnice," řekl starosta Loštic Ctirad Lolek.

Dočkají se i milovníci sportu. V Základní škole v Mlýnské ulici se rozšíří tělocvična, takže zde budou moci hrát své zápasy i florbalisté, kteří dosud musejí dojíždět do Litovle. Venku vznikne běžecký ovál, doskočitě a další hřiště na volejbal. Půl milionu korun město získá z programu Oranžová hřiště společnosti ČEZ.

Oprava křižovatky u Bruse se opět odkládá, Západní ulici ale město opravíZastupitelé v Mohelnici nakonec vyslyšeli prosbu občanů ze Západní ulice. Přestože to nebylo původně v plánu, město zde zaplatí vybudování nového povrchu komunikace a chodníky. Přijde ho to asi na milion korun.

Zdejší obyvatelé museli snášet hluk a prach poté, co město prodalo takzvané staré hřiště na výstavbu domů. Předloni při rekonstrukci hlavního náměstí tudy zase projížděla veškerá nákladní auta, která navážela a odvážela materiál.

Místní občané se tehdy obrátili na město s několika peticemi. „V roce 2011 zvedlo jedenáct zastupitelů ruku pro prodej pozemků starého hřiště, přestože jsme s tím nesouhlasili. Když jsme psali petice, dostali jsme slib, že se ulice opraví, ale nic se nedělo. Při rekonstrukci náměstí nám tudy projížděly desítky aut denně. Všude bylo bahno, prach a špína. Projekt přitom existuje. Ulice potřebuje zaasfaltovat a vybudovat chodníky," apeloval na zastupitele Roman Lukášek, který v Západní ulici bydlí.

Návrh na zařazení této investice mezi letošní priority nakonec získal potřebnou podporu. Pro zvedlo ruku dvanáct zastupitelů.
Z plánu investic ale opět vypadla rekonstrukce frekventované křižovatky u Bruse. Tu chtělo město původně opravit už loni. Nedohodlo se ale s krajem, který je vlastníkem komunikace, na výši dotace. „Bude se zde kopat kanalizace a také překládat kabelové vedení. Proto jsme tuto investici navrhli o rok odsunout," vysvětlil místostarosta města Oldřich Klemš.

Autor: Michal Krestýn

1.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Šumperku. Ilustrační foto

Debakl. Šumperk dostal sedmičku na hřišti favorita

Divácky nejoblíbenější je roztančená ulice. Všechny zúčastněné soubory projdou v průvodu Šumperkem, na několika místech se zastaví a zatančí či zazpívají. Obrovský úspěch sklízeli i tenečníci z Alžíru
65

Šumperské ulice roztančil folklor, z Alžíru, Francie i Číny

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Sulko začalo proti Přerovu parádně, potom se bálo o výsledek

Dvě červené karty a těsnou výhru fotbalistů Sulka nabídlo nedělní klání mezi Zábřehem a Přerovem. Domácí se sice v závěru strachovali o výsledek, ale nakonec první výhru v sezóně uhájili. Viktorie je naopak i po třetím kole bez bodu.

Mohelnice dala tři góly, přesto s Líšní doma neuspěla

Přestože v sobotním domácím utkání proti Líšni dali tři góly, tak neuspěli. Nově složený celek Mohelnice se na úvod letošní MSFL stále hledá, po třech duelech má na kontě jediný bod.

Mlynář musí mít sílu i umět seřizovat stroje. A být zároveň uklízeč

Stojím před masivním strojem, do kterého vede spousta trubek. Průzory vidím, jak se v nich posouvají zrna či létá šedý prášek. Mnohametrákové zařízení je právě v běhu. Kromě hluku o tom svědčí i chvění bytelné betonové podlahy. Stroj přede mnou je mlýn a tvoří srdce celé budovy biomlýna ve Starém Městě. Cesta od zrnka obilí k mouce je však mnohem složitější.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení