VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Statistiky: nejvíce lidí bez práce je na Hanušovicku

Šumpersko- Míra nezaměstnanosti v okrese Šumperk dosáhla na konci ledna 8,29 procenta práceschopného obyvatelstva.

24.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucei

Úřad práce Šumperk evidoval celkem 5457 uchazečů o zaměstnání, z toho 2869 žen. V rámci republiky se Šumperk zařadil na devatenácté místo.
Proti stejnému období loňského roku se situace v okrese o něco zlepšila. Před rokem byla nezaměstnanost o více než dvě procenta vyšší - dosáhla hranice 10,82 procenta. O podrobnosti jsme požádali ředitele úřadu Ivo Bartla.

Které věkové skupiny jsou na tom z hlediska šance najít práci nejhůř?

Rozdělení podle věkových skupin sledujeme ve čtvrtletních statistikách, takže poslední údaje máme k 31. prosinci 2007. Dlouhodobě je situace nejhorší u lidí ve věku padesát až devětapadesát let. Z celkového počtu nezaměstnaných tvořila skoro třetinu - 29,6 procenta.

Které profese na trhu práce nejvíce chybějí? Údajně začínají chybět řidiči nákladních vozidel, a naopak už není poptávka po dříve tak žádaných šičkách. Čím je to způsobeno?

Po řidičích je opravdu poptávka. A důvod? Dříve získal skoro každý mladý muž tuto kvalifikaci na vojně. Po profesionalizaci armády tato možnost odpadla, takže řidiči chybějí. U šiček a švadlen lze konstatovat, že se situace ustálila. Volná místa se sice objevují, ale již ne v takové míře. Osvědčilo se zaměstnávání cizinců.

Zvýšená poptávka přetrvává již delší dobu u profesí, jako jsou strojírenští technici, konstruktéři, kuchaři, číšníci, servírky a barmani, prodavači v obchodech a obchodní zástupci, zedníci a ostatní profese ze stavebnictví.

Výrazně nejhorší je situace u oborů z kovovýroby. Chybějí svářeči, nástrojaři, kovomodeláři, kovodělníci a strojní zámečníci, seřizovači a obsluha kovoobráběcích strojů a také obsluha automatických a poloautomatických strojů v kovovýrobě.

Která oblast okresu Šumperk je nezaměstnaností nejvíce postižena?

Dlouhodobě je na tom nejhůře Hanušovicko s mírou nezaměstnanosti 14,66 procenta. Na prvním místě v okrese jsou Vikantice s mírou nezaměstnanosti 26,19 procenta a Šléglov (20 procent). Užší region Šumpersko má nezaměstnanost 7,26 procenta, Zábřežsko 8,01 procenta a Mohelnicko 6,99 procenta.

Důvodů pro špatnou situaci Hanušovicka je několik: špatná dopravní dostupnost, nedostatek pracovních příležitostí, nižší kvalifikace pracovní síly. Ta byla v oblastech postižených vysokou nezaměstnaností často směřována do oblasti zemědělství, které prošlo v uplynulých letech transformací s negativním důsledkem právě na zaměstnanost. V některých případech se ale může jednat i o dobrovolnou nezaměstnanost, kdy příjem ze sociálních dávek je vyšší než z případného zaměstnání.

Je nějaká obec, kde je nezaměstnanost proti ostatním naopak extrémně nízká?

Dobrá situace je zpravidla u obcí, kde se přímo nebo v blízkosti nachází perspektivní zaměstnavatel. Jsou to zejména obce v okolí okresního města. Na Zábřežsku je situace obdobná jako v okolí Šumperka a jsou tu obce s vůbec nejnižší nezaměstnaností v celém okrese: Horní Studénky 2,16 procenta, Dubicko 4,98 procenta, Jedlí 2,58 procenta, Nemile 3,31 procenta.

Důvodem je buď dobrá dopravní dostupnost do většího centra, anebo přítomnost místního zaměstnavatele. Nemalou měrou připívá k dobré situaci Zábřežska i skutečnost, že se jedná o zemědělskou oblast s poměrně prosperujícími zaměstnavateli v tomto odvětví. Dalším pozitivním faktorem je možnost dobrého vlakového spojení, a to hlavně směrem na Mohelnici a Olomouc. Samotné město Zábřeh dosáhlo ke konci ledna 7,61 procenta nezaměstnanosti.

Mohelnicko má nejnižší míru nezaměstnanosti v okrese již dlouhodobě. Ale i zde jsou na tom některé obce dál od Mohelnice výrazně hůř - Krchleby mají 16,22 procenta, Maletín dokonce 19,44 procenta nezaměstnaných.

Autor: Stanislava Rybičková

24.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto.

Furikův hattrick zajistil Jeseníku výhru nad Bohumínem

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení