VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obávám se, že klesne zájem dětí o kroužky, říká ředitel DDM Krasohled

Zábřeh /ROZHOVOR/ – Ředitel Domu dětí a mládeže (DDM) Krasohled v Zábřehu Richard Hrdina zažil už jedno stěhování. V létě roku 2013 se zařízení muselo přemístit z budovy Masarykovy školy do uvolněného pavilonu na Základní škole Boženy Němcové. Letos čeká Krasohled další přesun, tentokrát na odlehlejší místo na sídlišti Severovýchod. Jaký to bude mít dopad na činnost domu dětí nebo na nabídku volnočasových aktivit? Na to odpovídal v rozhovoru pro Šumperský a jesenický deník

1.2.2016
SDÍLEJ:

Ředitel domu dětí a mládeže Krasohled v Zábřehu Richard Hrdina po rozhodnutí zastupitelů o stěhování zvažuje, zda zda setrvá v oblasti volnočasových aktivit a bude pokračovat dál.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Co bude stěhování pro dům dětí a mládeže znamenat?

Je to pro mě citlivé téma, ale to rozhodnutí se dalo předjímat. Po třech letech systematické práce jsme nuceni budovat něco jiného znovu a na jiném místě. Nebyl jsem nakloněn této variantě, ale hlavně a především jsem nebyl nakloněn sloučení se školou.

Osobně to vnímám jako nešťastné a nekoncepční řešení. Jedná se o různé druhy pedagogiky. Je to politické rozhodnutí. Po třech letech nás znovu stěhovat jinam mi nepřijde logické, racionální ani ekonomické.

Radě města jsem řekl, že přehodnocuji, zda setrvám v oblasti volnočasových aktivit a budu pokračovat dál.

Může to mít i negativní dopad na počet dětí, které navštěvují DDM?Ředitel domu dětí a mládeže Krasohled v Zábřehu Richard Hrdina po rozhodnutí zastupitelů o stěhování zvažuje, zda zda setrvá v oblasti volnočasových aktivit a bude pokračovat dál.

Když jsme se před třemi lety přestěhovali, tak jsme také zaznamenali úbytek klientů, ale nebyl tak citelný. V případě přemístění na Severovýchod se obávám, že určitě dojde k úbytku dětí v kroužcích.

Obyvatelé sídliště stárnou a dnes už tam není tolik dětí jako v době, kdy bylo postaveno. I škola na Severovýchodě, byť je největší v Zábřehu, má nejméně žáků.

Dům dětí se za poslední léta stěhuje už poněkolikáté. Jak to vnímáte?

Škola na Severovýchodě bude už asi pátým místem, kde bude dům dětí sídlit, což je negativní. Každé zařízení, aby se rozvíjelo, musí působit delší dobu na jednom místě. Pokud tomu tak není, tak veřejnost nevnímá danou instituci příliš seriózně.

Dnes zaznamenávám, že rodiče už ani neví, kde DDM sídlí. Stává se, že jdou zaplatit peníze za kroužek do Domu kultury, protože dům dětí tam kdysi měl své místo.

ČTĚTE TAKÉ: Dům dětí v Zábřehu čeká další stěhování. Do sídlištní školy

Jaké byly výhody působení domu dětí ve škole Boženy Němcové?

Měli jsme k dispozici samostatný pavilon, což bylo velmi důležité pro naši činnost. Domy dětí a volnočasové aktivity jsou velice specifickým typem pedagogiky, proto jsem se vždy přikláněl k tomu, abychom zůstali samostatní a měli svou autonomii.

Je výhodnější, pokud takové zařízení může mít svoje sídlo mimo areál školy. Dnes se uvažuje, že pro dům dětí bude vyhrazena bývalá družinová část školy Severovýchod. Mohlo by to ale vést i k omezování činnosti DDM v řadě ohledů – finančních nebo plánovaných akcí.

Nová paní ředitelka Základní školy Severovýchod je velice šikovná, ale pro ni je a vždy bude prioritou škola. Mám obavu, aby se dům dětí neocitl na druhé koleji.

Může být umístění na Severovýchodě v některých ohledech lepší?

Jde i o to, jakým způsobem se družinová část přizpůsobí provozu domu dětí. Dnes už existuje druhá provozně-dispoziční varianta řešení. Je ke škodě věci, že já jsem se k ní nemohl vyjádřit. Dozvěděl jsem se o ní zprostředkovaně a na vlastní pěst jsem jednal s paní architektkou, která zakázku od města dostala.

Nově zpracovaná varianta má víc akcentovat zájmy DDM, ale po podrobných konzultacích jsem zjistil, že stále tam jsou jisté nedostatky, například bezbariérovost.

Mám za to, že můj názor by neměl být opomenutý, protože jako ředitel vím, jaké má takové zařízení potřeby.

Budou prostory v Základní škole Severových dostatečné pro potřeby Krasohledu? Nehrozí omezování kroužků?

Už dnes máme spoustu kroužků na detašovaných místech, třeba sportovní kroužky jsou v tělocvičnách. Na Severovýchodě budou kroužky typu keramická dílna, výtvarné dílny nebo rukodělná činnosti či hudební kroužky.

Umístění domu dětí by se ale mělo řešit v delším časovém horizontu a vyjadřovat by se k němu měli ti, kterých se to týká.

Byla by lepší samostatná budova?

Je to jistě nejlepší možná varianta. Za tříleté působení ve funkci ředitele DDM jsem navštívil většinu podobných institucí v Olomouckém kraji. Prakticky všechny domy dětí a střediska volného času v kraji jsou nezávislé a mimo areály škol. V jiných městech taková zařízení preferují a dávají jim reprezentativní prostory.

Uvažovalo se také o přestěhování do budovy bývalé radnice na Masarykově náměstí. Bylo by takové řešení výhodnější?

Určitě ano. Teď je to chátrající objekt bez využití. Paralelu má Dům dětí a mládeže U Radnice v Šumperku, který po dlouhá léta dobře fungoval. Dokázal bych si přestavit variantu stěhování do budovy bývalé radnice, kterou jsem i nabízel, nicméně byl zohledňován finanční model, který je v tomto případě pro město zásadní.

Oživilo by se tím i horní náměstí, které dnes trochu skomírá a život se odehrává spíše „v podhradí". Je tam dost místa k parkování a relativní bezpečí, což umístění domu dětí právě zde nahrává.

Kolik nyní nabízíte kroužků a kolik je navštěvuje dětí?

V současné době nabízíme necelých padesát kroužků. Jde o široké spektrum od výtvarných přes umělecké, hudební nebo sportovní, ale i další. Do kroužků nyní chodí kolem pěti set dětí. Jejich počet roste, a pokud nás nelimitují provozní důvody, nabízíme možnost se přihlásit i během školního roku.

Kromě toho pořádáme i příležitostné akce pro zábřežskou veřejnost nebo dopolední výukové programy pro školy a školky. Další neodmyslitelnou součástí naší činnosti jsou tábory, ať už pobytové nebo příměstské. Paleta aktivit je opravdu široká.

Autor: Michal Krestýn

1.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plastic People Of The Universe

V šumperském Háčku zahrají Plastici

Draci proti Hodonínu, ilustrační foto

Draci nepovolili Hodonínu na jeho ledě ani gól a slaví první výhru

Policisté hledali dalšího zbloudilého houbaře

Další pátrací akci po zbloudilém houbaři mají za sebou policisté. Na Jesenicku v úterý 19. září hledali pětaosmdesátiletého seniora.

Přestavba autobusového nádraží v Mohelnici začne do zimy

Jeden z nejvýznamnějších projektů města Mohelnice s největší pravděpodobností odstartuje letos na podzim. Bude se jednat o zásadní rekonstrukci autobusového nádraží.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 37. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

Do Jeseníků se vrátil majestátní orel skalní, po více než sto letech

Pro milovníky přírody je to výborná zpráva. Do Jeseníků se po více než sto letech vrátil orel skalní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení