Stavba se tak odkládá na neurčito. „Vyvlastnění jsme zamítli, bylo by nezákonné,“ prohlásil Petr Buchta, vedoucí právního oddělení Městského úřadu Jeseník, které se celým případem několik měsíců zabývalo. Ředitelství silnic a dálnic se podle Buchty dopustilo několika chyb, kvůli kterým se musela příprava stavby zastavit. Lidem například neposkytlo šedesátidenní lhůtu na vyjádření. Také je neinformovalo, že pokud stavbu nezahájí do tří let, mají původní majitelé právo na vrácení pozemků.

Co ale právník pokládá za nejpodstatnější, je cena, kvůli které celý spor začal. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž nabídlo za metr čtvereční pouze polovinu obvyklé ceny. Cena za výkup pozemků je sice dána vyhláškou, nicméně investor mohl zvolit i jinou cestu. Buchta je přesvědčen, že kdyby ŘSD postupovalo vstřícněji k lidem, mohlo se už v tuto dobu připravovat na stavbu. „Kdyby ŘSD nabídlo cenu obvyklou, téměř všichni by na ni kývli. Žádný zákon jim nebrání nabídnout jinou cenu. Zákon o cenách rozeznává cenu vyhláškovou a obvyklou a kde máte řečeno, že to musí být právě ta nejnižší vyhlášková?“ ptá se Buchta.

Podle Petra Buchty je postup ŘSD nesmyslný a dříve zmiňovaný argument, že dodržením nejnižší ceny šetří státní pokladnu, pokládá za nesmyslný. Majitelé pozemků totiž za tak nízkou cenu nejsou ochotni na prodej přistoupit a jsou připraveni se i soudit. „Já jim to neprodám, dokud mi nedají moje peníze,“ stojí si za svým Milan Ondrušík. Jeho parcelu, kde chce stavět dům pro dceru, ocenil znalec částkou sto korun za metr čtvereční. Půjčku, kterou si Ondrušík vzal, bude splácet až do důchodu a jak již dříve prohlásil, okrást se nenechá ani od státu.

Obchvat Javorníku, jehož stavba měla odstartovat už na podzim letošního roku, je ohrožený. To připustil i ředitel olomouckého ŘSD Petr Baroš. „Vypadá to, že letos nezačneme,“ připustil ředitel. K dohodě s majiteli pozemků však prozatím přistoupit nehodlá. „Budeme dělat vše pro to, aby k vyvlastnění došlo. Celou věc předáváme právníkovi,“ uvedl Baroš.