V praxi to znamená, že dvěma procentům kontrolovaných bylo sníženo nebo odebráno nemocenské. Na porušování léčebného režimu přišli kontroloři České správy sociálního zabezpečení, kteří oproti loňsku dělají více kontrol. „Celkem 75 490 kontrol dodržování léčebného režimu v pracovní neschopnosti provedli zaměstnanci pracovišť České správy sociálního zabezpečení v prvním čtvrtletí roku 2007. To je o 10 976 kontrol víc než ve stejném období roku 2006,“ uvedla tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová.

Nejvíce správa kontrolovala nemocné v Moravskoslezském kraji, a to 9768krát a tady také udělila nejvíce pokut, celkem 306. V Olomouckém kraji kontroloři navštívili nemocné 6761 krát a z toho udělili pokutu 124 z nich. Kontroly dodržování léčebného režimu se podle Filipové provádějí pravidelně během celého týdne, případně i o víkendu. „Kontrolují se buď namátkou vybraní lidé, dále občané,k jejichž kontrole dá podnět praktický lékař, úřad práce či posudkový lékař ČSSZ. Podnět ke kontrole může dát také zaměstnavatel, který má podezření, že jeho zaměstnanec nemoc pouze předstírá, ze zaměstnání bere nemocenské a přitom vykonává jinou činnost,“ uvedla Štěpánka Filipová.

V prvním čtvrtletí 2007 pak OSSZ v Olomouckém kraji zaznamenaly zvýšený zájem o provedení kontrol dodržování léčebného režimu právě ze strany zaměstnavatele. „Nejčastějším důvodem postihu, tj. snížení nebo odebrání nemocenského je, že práceneschopný se v době pracovní neschopnosti nezdržoval, kde měl, a přitom nebyl na žádném lékařském vyšetření. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že se každé možné porušení léčebného režimu prokazuje vždy ve spolupráci s ošetřujícím lékařem,“ uvedla mluvčí. Mezi nejčastější výmluvy lidí, kteří v době kontroly nebyli v místě, kde se měli při pobírání nemocenské zdržovat, pak patří: sprchoval jsem se, bál jsem se otevřít cizí osobě, potil jsem se a tudíž jsem nemohl vstát a otevřít nebo také byl jsem ve sklepě.