"Situace je vážná, to víme, ale nemůžeme říct, jak moc. Podle výkonů, které děláme v K-centru, je dramatická," uvedl předseda sdružení Darmoděj Josef Vondrka. Od začátku roku totiž při provozu, kdy měli otevřeno jen tři dny v týdnu pokaždé na čtyři hodiny, vyměnili přes tři tisíce stříkaček. Do K-centra přitom zavítají většinou jen závislí z Jeseníku a nejbližšího okolí.

Kvůli stoupajícímu počtu klientů muselo centrum rozšířit provoz na pět dní v týdnu od desáté do osmnácté hodiny večer. Ani tohle nestačí. "Spousta klientů k nám nepřijde. Stydí se, bojí. Nepodařilo se nám oslovit teenagery. Pro uživatele z okolních obcí je doprava drahá. To, co by dali za autobus, za to si stačí zajistit jídlo a ještě jim zbude na toluen," konstatoval Vondrka. Podle něj je nutností zmapovat detailně terén, což vyžaduje čas a trpělivost. Stejnou nutností je zajistit mezi narkomany výměnu stříkaček a postupně je motivovat k zahájení léčby.

K-centrum má zmapovanou situaci v Jeseníku a okolí. Na zbylou část regionu ale nestačí. Má jen tři zaměstnance a není možné, aby v centru zůstal člověk sám nebo aby se jedinec vypravil do terénu. Proto o zbytku Jesenicka mají jen kusé informace. "My víme, že na Javornicku je problém zejména mezi mladistvými. Na drogách jich zde ujíždí hodně, ale nevíme, jak velká ta skupina je. Na Zlatohorsku jde zase o věkově starší lidi," sdělil Vondrka.

Prostředky potřebuje Darmoděj zejména na mzdy tří nových terénních pracovníků a úhradu dopravy. Doposud vše dělali na bázi dobrovolnictví. "Potřebujeme reagovat na potřeby jednotlivých území. Je třeba motivovat klienty k pravidelným návštěvám a pomoci najít jím cestu k léčení, k práci, zajistit bydlení. Jestliže se zlepší jejich životní situace, sníží se i jejich potřeba užívat drogy," uvedl Vondrka.