Ministerstvo zdravotnictví totiž připravuje vyhlášku, která výrazně mění podobu lázeňské péče hrazené zdravotními pojišťovnami. Zkrátit se má například doba pobytu: pro dospělé z 28 dnů na 21, pro děti z šesti na čtyři týdny. Úřad navrhuje seškrtat i seznam nemocí, které napříště nebudou zdravotní pojišťovny hradit. Patří mezi ně například alergická rýma, lupenka nebo chronické záněty kůže. Stát tak chce ušetřit až třetinu peněz, které jdou dnes do lázeňství.

„Určitě se nás to dotkne. Konkrétně v případě, že změny budou platit už od 1. ledna. Čas na přípravu totiž v takovém případě bude nulový. Je to stejné, jako když dnes svoláte vojsko a řeknete mu: už zítra jdete do války,“ glosuje situaci ředitel Lázní Dolní Lipová Radim Hatlapatka.

Jeho zařízení se mimo jiné zaměřuje právě na léčbu kožních onemocnění.

Zatím není jisté, zda se navržené změny uskuteční. Vyhláška se nachází v připomínkovém řízení.

Když by však návrh prošel, znamenal by pro lázně velké komplikace.

„Určitě by se to odrazilo na počtu lidí, které by musela naše společnost propustit, což by mě velmi mrzelo. Nebojím se říci, že by to znamenalo velké omezení péče a propouštění," říká. Pokud by nyní navržené změny vešly do praxe, mohly by být podle jeho slov pro lázně v Lipové likvidační.

V zařízení přitom na stálý pracovní úvazek pracuje téměř 90 lidí a lázeňství je na Jesenicku významným zaměstnavatelem.

„Velký faul dostávají hlavně pacienti s kožními onemocněními. Některé diagnózy vypadnou úplně, navíc se prodlouží doba, kdy má pacient nárok na lázně. A to z jednoho roku na dva,“ upozornil na další úskalí návrhu Hatlapatka.

Citelně by se změny dotkly i lázní v Bludově, konkrétně jejich dětských pacientů. Nově by se do zdejší zařízení nejezdily děti s dýchacími problémy. Omezení by nastalo i u léčby obezity – děti a dorost by se v Bludově mohly léčit jen jednou plus maximálně jedenkrát opakovaně. Mírně by mohlo přibýt snad jen pacientů s onemocněním pohybového ústrojí.

„Odpadlo by nám asi dvacet procent léčebné péče u dětí,“ shrnula ředitelka Státních léčebných lázní Bludov Jana Dokoupilová.

Podotkla, že vliv na naplněnost zařízení může mít také plánované zvýšení regulačního poplatku z dnešních šedesáti korun na stokorunu denně. Když byly poplatky v roce 2008 zavedeny, klesl podle jejích slov počet dětských pacientů, kteří spadají do komplexní lázeňské péče, o pětatřicet procent.