„Odjíždí nás šest, budeme pomáhat v Bernaticích a Žulové, pravděpodobně se bude jednat o čerpání vody ze sklepů a studní. K dispozici máme kalová a plovoucí čerpadla a také elektrocentrálu, bereme ovšem také lana či záchranné vesty, je totiž možné, že přijde ještě jedna přívalová vlna. Na Jesenicku zůstaneme do úterka. Na pomoc při povodních jsme slušně připraveni, zkušenosti máme již z Českého Krumlova, kam jsme vyjížděli při záplavách v roce 2002,“ řekl Pavel Koutný, velitel jednotky temenických hasičů, která spadá pod šumperskou radnici.

Poplach vyhlásil Hasičský záchranný sbor dobrovolnickým jednotkám ze Šumperska v noci na sobotu 27. června. Na Jesenicko ihned zamířili hasiči z Velkých Losin, Bludova, Štítů, Hanušovic i dalších obcí. Během soboty se vrátili zpět.

Šumperský starosta Zdeněk Brož se v sobotu 27. června spojil se starostou Jeseníku a nabídl mu pomoc, takže temeničtí hasiči naložili přívěs a vyjeli jako zatím poslední sbor ze Šumperska směrem na Jeseník.

V zasaženém jesenickém okrese zasahovalo jednačtyřicet jednotek požární ochrany, což představuje téměř tři stovky hasičů. Odjel také tým z Hanušovic.

„Na operační středisko hasičů v Jeseníku jsme dorazili přibližně v pátek 26. června kolem půl dvanácté v noci, připravena tam už byla řada jednotek. Vše bylo dobře organizováno, nejdříve jsme byli odveleni do Vidnavy, kde jsme pomáhali při evakuaci osob, pak do Mikulovic. Byla to perná noc. Situace by se dala o srovnat s povodněmi v roce 1997 na Šumpersku,“ řekl František Ambroz z jednotky hasičů z Hanušovic.

Z Jesenicka jsou také zpátky dobrovolní hasiči z Bludova.
„Po vyhlášení poplachu jsme vyjeli do deseti minut, jeli jsme Tatrou 148, vezli jsme také plovoucí čerpadlo. Po příjezdu na operační dispečink v Jeseníku jsme fungovali jako záloha, čekali jsme na další rozkazy, ale nakonec nás odvolali zpět. Rychlost to opravdu byla, vyjížděli jsme a nevěděli do čeho jdeme," řekl velitel bludovských dobrovolných hasičů Jaroslav Kulhaj mladší.