Dva dny to v tomto týdnu vypadalo, že se zastupitelé skutečně 14. října sejdou. Na internetové úřední desce visela od středečního večera pozvánka podepsaná místostarostou Lubomírem Sommerem (KDU-ČSL). Ve čtvrtek dopoledne zmizela. Starosta Zdeněk Kolář (ODS) ji zrušil a zasedání se nekoná. Co tomu předcházelo?

O mimořádné jednání požádalo 6. října sedm (tedy třetina) zastupitelů. Podle zákona musí v tom případě starosta zasedání svolat do 21 dnů. Teprve pokud by nekonal, může jednání svolat místostarosta či některý radní. Pozvánka na zastupitelstvo musí být týden zveřejněna, takže nejzazším termínem, kdy by se dalo usoudit, že starosta nekoná, je šestnáctý den od žádosti.

Do voleb ovšem zbývá pouhý týden a je známo, že starosta Zdeněk Kolář patří k největším odpůrcům projektu firmy Wanemi. Dalo se předpokládat, že využije přesné dikce zákona obcích a zabrání tomu, aby se zastupitelstvo před volbami sešlo a smlouvu na poslední chvíli schválilo.

„Starosta ve středu na jednání rady města řekl, že zastupitelstvo svolá podle zákona. Nevyjádřil se, kdy to udělá. Měli jsme s ostatními radními obavu, jak to dopadne, proto jsem starostu nahradil,“ řekl Sommer.

Dodal, že s právníkem města konzultoval postup na ministerstvu vnitra. Zjistil, že jeho krok je v souladu se zákonem o obcích, přesněji s jeho výkladem, protože zákon na takovou otázku nedává odpověď.

Starosta Zdeněk Kolář je opačného názoru. „Pan Sommer závažným způsobem zneužil svého postavení. Ztratil u mě důvěru, vyzvu ho, aby složil mandát. Zřejmě chtěl vyhovět skupině příznivců projektu Wanemi, za který celé čtyři roky lobbuje. Vyvodím z toho důsledky, zatím zjišťuji, jaké kroky vůči němu mohu podniknout,“ řekl Kolář.

Dodal, že i kdyby se zastupitelstvo sešlo, jeho rozhodnutí by bylo neplatné.

Na přímou otázku redakce, jestli by zastupitelstvo svolal ještě před volbami, Kolář řekl: „Nebudu to komentovat.“

Místostarosta Sommer se dostal do rozporu i s místní organizací KDU-ČSL, za kterou kandidoval. Před dvěma dny vrátil členskou legitimaci. Organizace totiž letos na jaře přijala usnesení, že nepodporuje projekt Wanemi a Sommera vyzvala, aby v tomto duchu postupoval. Ten to odmítl.

„Pro projekt Wanemi jsem na začátku hlasoval a nebudu teď postoj měnit v opačný jen proto, že si to strana přeje,“ uvedl Sommer.

Předseda zábřežské organizace a zastupitel František John řekl, že rozpor mezi svým osobním názorem a názorem stranických kolegů měl Sommer vyřešit složením mandátu zastupitele, a ne tím, že vystoupí ze strany.

John je jasným odpůrcem toho, aby se kupní smlouva na poslední chvíli znovu schválila. Nehlasoval pro ni ani v červenci, protože firma nesplnila jednu zásadní podmínku: nemá pro stavbu územní rozhodnutí. U všech jiných prodejů to město vyžaduje, u Wanemi učinilo výjimku.

„Závazný příslib prodeje pozemků pro firmu Wanemi stále platí, s tím město nic nenadělá a KDU-ČSL to respektuje. Ale jsme proti tomu, aby se firmě vycházelo nadstandardně vstříc. Situace, kdy Wanemi nezaplatila včas, je příležitostí vrátit se ke smlouvě a vyjednat lepší podmínky a záruky pro město,“ uvedl John.

Kupní smlouvu na pozemky v průmyslové zóně tedy bude schvalovat už nové zastupitelstvo. Pokud ve volbách získají většinu strany, které mají boj proti projektu papírny a teplárny ve volebním programu, čekají firmu Wanemi ještě těžké časy. V krajním případě by celý spor o naplnění smlouvy z roku 2006 mohl skončit až u soudu.

Vše ke kauze Wanemi najdete ZDE

Kompletní zpravodajství Komunální volby 2010 najdete ZDE