O tom se ostatně před několika dny přesvědčila parta mladíků, která se nedaleko šumperského zimního stadionu bavila tím, že házela petardy pod kola projíždějících aut.

„Na nebezpečnou zábavu mladíků nás upozornil telefonát, hlídka se okamžitě vydala na místo a mladíky zadržela. Strážníci jim udělili blokovou pokutu. To byl zatím jediný závažnější případ související s používáním pyrotechniky. Často se nyní spíše setkáváme s tím, že bouchací kuličky házejí menší děti, tyto případy řešíme domluvou,“ vysvětlil zástupce ředitele šumperské policie Martin Urbánek.

Městská policie za podobné přestupky může uložit pokutu ve výši tisíc korun, u nezletilců se jedná o poloviční sazbu.

„Pokud bychom zjistili, že nezletilí používají pyrotechniku, se kterou jsou oprávněni manipulovat pouze osoby od osmnácti let, určitě bychom jí zabavili a informovali rodiče,“ upozornil Urbánek.

Podle prodejců zábavné pyrotechniky budou letošní oslavy končícího roku zřejmě daleko klidnější než minulá léta. Zákazníci šetří.

„Oproti loňskému roku jsme zatím prodali přibližně o padesát procent výrobků méně, lidé mají zájem především o levnější pyrotechnické výrobky a nekupují jich mnoho. Někdo za rachejtle a petardy utratí třeba 500 korun, ale výjimkou letos nejsou nákupy za dvacetikorunu,“ řekla majitel obchodu Zbraně a střeliva v Temenické ulici v Šumperku Karel Plíhal.

Policisté především varují před nákupy pyrotechnických výrobků u stánků, kde hrozí poškození a znehodnocení vlivem vlhka a mrazu. Každý výrobek musí být označen návodem v češtině, třídou bezpečnosti a certifikační značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

„Lidé by se měli především vyvarovat výroby pyrotechniky doma podle návodů od kamarádů nebo z internetu. Je také velmi nebezpečné se pouštět do úpravy již zakoupené pyrotechniky, namísto zvýšení efektu se výrobek může stát předmětem, který ohrožuje zdraví ostatních,“ uvedla mluvčí Severomoravské krajské policejní správy Ostrava Soňa Štětínská.