VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezident v Šumperku červenou nedostal. Jste rozumní lidé, pochválil

Šumperk - Třetí a závěrečný den návštěvy prezidenta na severu Olomouckého kraje strávil Miloš Zeman na Šumpersku. V pátek odpoledne pak prezidentská delegace odjela zpět do Prahy. 

15.5.2015 44 AKTUALIZOVÁNO 15.5.2015
SDÍLEJ:

Prezident Zeman v ŠumperkuFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Prezident se po snídani přesunul z Jeseníku, kde byl dva dny ubytovaný, na druhou stranu hor.

Po návštěvě lázní ve Velkých Losinách zamířil do Šumperku, kde se v divadle sešel s vedením města.

Na Hlavní třídě v Šumperku pak po poledni na Miloše Zemana čekalo na šest stovek lidí.

Na rozdíl od Hanušovic, Zlatých Hor a Jeseníku mezi nimi nebyl nikdo s červenou kartou.

„Je vidět, že v Šumperku jsou rozumní lidé," glosoval to prezident.

Jste chytřejší než akademici?

Několik odpůrců se ale v davu přeci jen našlo. Svůj názor v diskusi s prezidentem přišla vyjádřila Jana Pekárková, která se netajila tím, že je jeho oponentkou.

„Myslíte si, že jste chytřejší než zástupci akademické obce, kteří vybírají kandidáty na profesory?" zajímalo ji.

Prezident ji ocenil, že na rozdíl od mnoha jiných odpůrců je ochotná vést dialog.

„Nechci kandidáty na profesory posuzovat podle odborných schopností, protože tomu nerozumím. Profesoři ale musejí splňovat nejen odborná kritéria, ale i lidská. Mezi ně patří třeba to, že nikoho nezavraždili, ale také to, že nespolupracovali se Státní bezpečností nebo nevzali úplatek," odpověděl jí Miloš Zeman.

Prezident Zeman v Šumperku

Několik stovek lidí se sešlo na Hlavní třídě v Šumperku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Je naprosto unikátní

Miroslav Svoboda se přišel zeptat, kdy bude lidem umožněno podílet se na správě věcí veřejných, jak je napsáno v Ústavě. Poukázal přitom na to, že je to jediný způsob jak zabránit válkám.

„Je třeba přijmout zákon o obecném referendu. Jako premiér jsem ho předkládal několikrát, ale vždy byl zamítnut. Věřím, že zákon, který teď připravuje vláda, bude přijat, a chci říct, že ho rozhodně nebudu vetovat," reagoval prezident.

Miroslav Svoboda vystoupení hlavy státu ocenil.

„Především je naprosto unikátní, že je ochotný vést dialog s lidmi, což je základ demokracie. S prezidentovým vystoupením jsem byl spokojen," konstatoval.

Prezident Zeman v Šumperku

Hokej sledoval s hejtmanem

Občané se také zajímali o prezidentovy dojmy z návštěvy Moskvy, o jeho názor na přijetí eura a jeho výhody a nevýhody, na církevní restituce, ale padl i dotaz, zda sledoval čtvrteční čtvrtfinálové utkání mistrovství světa v hokeji mezi našim týmem a Finskem.

„Sledoval jsem ho spolu s hejtmanem. Bylo to napínavé. Nejkrásnější byl gól do prázdné branky," řekl Miloš Zeman a sklidil aplaus.

Poté pamětní stuhou prezidenta dekoroval městský prapor.

Od zástupců města dostal dárkový koš s výrobky regionálních producentů.

„Věřím, že tato dietní potrava umožní léčení mé neuropatie a cukrovky, což jsou jediné dvě nemoci, kterými trpím," poděkoval prezident.

Odpoledne na Miloše Zemana čekalo ještě setkání se zástupci vybraných médií, mezi nimiž byl i Deník, a tisková konference. Ta po čtvrté hodině odpoledne třídenní návštěvu hlavy státu v Olomouckém kraji uzavřela.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po skončení návštěvy Olomouckého kraje

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po skončení návštěvy Olomouckého kraje. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Prezident po procedurách

První páteční zastávkou závěrečného dne prezidentské návštěvy byly Velké Losiny.

O půl jedenácté dorazila prezidentská kolona do lázní, kde jej přivítal ho jednatel společnosti Martin Plachý.

S prezidentem Milošem Zemanem přišlo diskutovat zhruba 120 zaměstnanců lázní Velké Losiny, jejich klienti a také místní obyvatelé.

Prezident Zeman v termálních lázních ve Velkých Losinách

V úvodu prezident ocenil přístup vedení lázní k rozvoji areálu.

"Cením si lidí, kteří budují. Za každým člověkem by mělo něco zůstat, aby se na konci života mohl ohlédnout a říci, to mě přežije," řekl Miloš Zeman.

Během dvacetiminutové besedy se prezident vyjádřil k problemtatice inkluzivního vzdělávání, názorům na Českou televizi nebo podpořil bezbariérové úpravy budov.

Od zástupců lázní obdržel portrét, na kterém je vyobrazeno, jak by mohl vypadat po léčebné proceduře v místních lázních.

Dětská krutost je větší, než krutost dospělých

Při besedě v Lázních Velké Losiny prezidenta oslovila ředitelka praktické školy z Prostějova s prosbou o podporu při zachování praktických a speciálních škol.

„Myslím, že tyto školy mají velký smysl. Chodí k nám děti, které byly dva tři roky v základních školách, pak přijdou v docela špatném stavu k nám. Od nás odcházejí do středních škol, máme i absolventy reálného gymnázia, kteří odmaturovali s vyznamenáním," řekla žena s tím, že podle ní by volba praktické či základní školy měla zůstat na rodičích.

Prezident nedávno podpořil zachování praktických škol.

„Mimo jiné proto, že je tam počet žáků na učitele dvojnásobně nižší než na takzvaných normálních školách. Souvisí s tím i další věci. Má maminka byla učitelka na základní škole a říkala mi: ‚Dětská krutost je ještě větší, než krutost dospělých.' Pokud jsou tyto děti umístěny v normální třídě, trpí šikanou, posměchem a samozřejmě je to svým způsobem deformuje. A to byl jeden ze základních důvodů, proč jsem se postavil na stranu těch, kteří byli proti neuvážené inkluzi," řekl prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman se během setkání v lázních vyjádřil také k situaci na Ukrajině.

"Bylo zajímavé, že i americký ministr zahraničí John Kerry, který navštívil prezidenta Putina dva dny po mně, prohlásil přesně to, co jsem řekl já. To znamená, že sankce mohou být zrušeny, pokud se budou dodržovat minské dohody. A na rozdíl ode mě dokonce kritizoval ukrajinského prezidenta Porošenka, že brání mírovému řešení tamní krize. To je od něj docela zajímavé prohlášení," řekl.

DRUHÝ den prezidentské návštěvy kraje jsme PODROBNĚ sledovali ZDE 

Autor: Petr Krňávek

15.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 44
SDÍLEJ:
HRDINA POVODNÍ 1997. Jiří Šarman má na léto roku 1997 mnoho silných vzpomínek. Jako profesionální hasič pomáhal lidem zasaženým záplavami na Jesenicku.

Voda byla strašně rychlá, vzpomíná hrdina povodní

POLICIE - ilustrační foto.

Kvůli nezaplaceným alimentům rozbila muži nos

Vítr strhl střechu z budovy

Sobotní podvečerní bouřky zaměstnaly hasiče na Šumpersku. Celkem museli vyjíždět k osmnácti zásahům, většinou k popadaným stromům či větvím, v Šumperku a v Petrově nad Desnou ale museli vyčerpat tak vodu z celkem čtyř sklepů.

V poháru rozhodla zkušenost, postupuje Prostějov, Mohelnice končí

V sobotním utkání 1. kola MOL Cupu mezi Mohelnicí a Prostějovem rozhodla zkušenost. Z postupu do další fáze poháru se nakonec radují fotbalisté z Hané.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Boj s velkou vodou a jejími ničivými následky vepsaly do dějin nové hrdiny. Jedním z nich je „povodňový generál“ Petr Voznica.

Jeseník dal Písečné devět gólů, s Rapotínem se nehrálo

Jednoznačnou záležitostí bylo přípravné klání divizních fotbalistů Jeseníku proti nedaleké Písečné, která hraje I. B třídu. Celek z lázeňského města zasypal v pátek svého soupeře devíti góly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení