VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rejvíz protestuje proti ptačí rezervaci

REJVÍZ - Peticí se proti ptačí rezervaci rozhodli bojovat obyvatelé Rejvízu na Jesenicku. Kvůli chřástalu polnímu totiž ochranáři začlenili celou turistickou oblast do evropského programu Natura 2000. Rejvíz se ale kvůli striktním pravidlům, podle kterých se louky smějí posekat až po patnáctém srpnu, ztrácí ve vysoké trávě, plevelu a zažívá nájezdy bodavého hmyzu a lesní zvěře.

10.8.2007
SDÍLEJ:

V ptačí rezervaci mohou osadníci Rejvízu kosit trávu poprvé až v polovině srpna. Foto: Josef Halamíček

„Požadujeme návrat k tradičnímu způsobu hospodaření na rejvízských loukách, tedy dvojí senoseč s termínem prvního kosení nejpozději v první polovině července. Současně žádáme o zrušení regulačních opatření, která kosení posouvají až na polovinu srpna,“ prohlásil předseda Spolku pro obnovu Rejvízu Stanislav Turek. Petici posílají aktivisté na vedení Olomouckého kraje, ministerstvo životního prostředí a na vědomí ji dávají i Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a Městskému úřadu ve Zlatých Horách, pod které Rejvíz spadá.

Rezervace je podle obyvatel Rejvízu zbytečná. Chřástal i další vzácní živočichové a rostliny zde žili ve vzájemné shodě odnepaměti. Nyní ale lidé musejí čelit problémům. Přerostlá tráva, která roste do výšky jeden a půl metru, je zdrojem alergenů. Daří se v ní i obtížnému hmyzu, zejména agresivní mochničky dávají místním i návštěvníkům pořádně do těla. Přitom Rejvíz staví především na turistickém ruchu.

„Když k nám přijedou turisté z města nadýchat se čerstvého vzduchu a odpočinout si od smogu, přijdou do prostředí, kde jsou obklopení travou, která nahoře zasychá a dole zahnívá, nehodí se ani na seno a lidé si je pro dobytek musejí přivážet odjinud,“ přiblížil situaci osadník Josef Halamíček. Podobně jako ostatní těžko nese, že léta šlechtěné zahrádky zaplavuje plevel. Vysoká suchá tráva, jež obklopuje celou osadu, je i velkým nebezpečím. Rejvíz je větrným místem, stačí jiskra a hasiči tu prakticky nemají co zachraňovat. „Většina domů a chat je postavených ze dřeva. Kdyby začalo hořet, zmizí celá vesnická památková zóna,“ obává se Turek.

„Je to pro mě nová informace. Budeme muset situaci řešit,“ řekl k aktivitě obyvatel Rejvízu šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jan Halfar.
Ptačí rezervace je na Rejvízu vyhlášená už třetím rokem. Chřástal polní je ptáček, který je zejména v západní Evropě silně na ústupu. „Souvisí to především s intenzivním zemědělstvím. Vyhovují mu louky v podhorských oblastech a pozdní kosení,“ řekl Halfar.

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto.

Furikův hattrick zajistil Jeseníku výhru nad Bohumínem

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení