VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výměna řidičských průkazů vázne

ŠUMPERK - Povinnou výměnu řidičského průkazu vydaného od roku 1964 do roku 1993 stále odkládají tisíce lidí. Podle evidence odborů dopravy by úředníci do konce roku měli stihnout vyměnit v Šumperku zhruba 4 500 a v Zábřehu 1 800 řidičských průkazů.

3.10.2007
SDÍLEJ:

Pozitek z jizdy.Foto: DENÍK/ Archiv

Na šumperském odboru dopravy, který tuto agendu vyřizuje, ale nijak rušno není a při troše štěstí se dokonce čekací doby pohybují jen v minutách. „Měsíčně si přijde řidičský průkaz vyměnit kolem pěti set lidí, ale aby na konci roku nehrozily velké fronty, počet by to měl být více než dvojnásobný. Daleko zodpovědněji lidé přistupují k výměně občanských průkazů, protože tam již hrozí, že s propadlým dokladem lidé nedostanou důchod nebo zásilku na poště,“ řekl tajemník šumperské radnice Petr Holub.

V Zábřehu se výměna týká ještě osmnácti set lidí. „Zhruba čtyřicet procent z nich ale tvoří držitelé ve věku šedesáti let a starší,“ sdělil mluvčí zábřežské radnice Milan Kratochvíl. Vyměnit si řidičské průkazy musejí ti řidiči, kterým byly vydané v době od 1. července 1964 do 31. prosince 1993. Původní průkazy přestanou platit 1. ledna příštího roku a za jízdu s neplatným dokladem policisté mohou uložit až dvoutisícovou pokutu.

„Řada lidí si ani řidičský průkaz vyměnit nepřijde, protože ho nepotřebují. Nedá se ale odhadnout, kolik jich je,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy šumperského městského úřadu Radek Novotný. Výměna řidičského průkazu je ale povinná, i když jej držitel nevyužívá. V případě, že doklad již člověk nepotřebuje, může jej vrátit, a tak si ušetřit další pochůzky spojené s vydáním nového průkazu.

Žádnou benevolenci ale motoristé s prošlými doklady nemohou rozhodně čekat ze strany policistů. „Nedá se postupovat jinak, než udělit blokovou pokutu, případně pokud motorista nesouhlasí, přestupek postoupit do správního řízení. Bohužel praxe je stále taková, že výměnu průkazů lidé nechávají na poslední chvíli. Bylo to tak vždy, když se u nás řidičské průkazy měnily,“ řekl vedoucí dopravního inspektorátu šumperské policie Jiří Alexa.
Výměna řidičských průkazů je bezplatná, podle místa trvalého bydliště držitele ji provedou pracoviště odboru dopravy v Šumperku, Zábřehu a Mohelnici. Žadatel musí předložit průkaz totožnosti, což může být kromě občanského průkazu také pas, starý řidičák a aktuální fotografii. Řidiči nad šedesát let navíc musejí mít potvrzení o lékařské prohlídce.

3.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Startuje podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Populární tipovací soutěž čtenářů Deníku s názvem Tipliga znovu startuje! V tištěném vydání svého Deníku najdete už ve středu soutěžní kupon pro první kolo oblíbené hry, v níž se tipují především zápasy krajských a okresních fotbalových soutěží. Celkový vítěz vyhraje v listopadu sud piva z plzeňského pivovaru. Pojďme si připomenout, co TIP liga je a jak se hraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení