Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky se zatím k ambicióznímu projektu zatím staví vlažně.

„Do Jeseníků v minulosti několikrát medvěd hnědý migroval z Polska, ale jednalo se o ojedinělé případy. Naposled se sem zatoulal před několika lety, ale žádná životaschopná populace medvědů se zde za posledních sto let nevyskytovala. V současné době není navrácení šelmy do Jeseníků naší prioritou,“ řekl Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Petr Šaj.

V České republice medvěd hnědý vyhynul v druhé polovině 19. století, poslední zaznamenaný úlovek byl v roce 1887 v Beskydech. V současnosti v Beskydech žije několik kusů, kteří přišli ze Slovenska. V České republice je medvěd hnědý kriticky ohrožený a přísně chráněný druh, naopak na Slovensku je povolen regulovaný odstřel.

Medvěd je jedna ze tří větších šelem, které v Jeseníkách jako původní druhy žily, jednalo se také o vlky a rysy. Rysů se nyní v Jeseníkách vyskytuje několik kusů, vlk ani jeden.

„V první fázi bychom chtěli v Rychlebských horách vysadit jednoho medvěda a tři medvědice ze Slovenska, původní plán byl, že by to mohlo být na jaře roku 2013. Nyní připravujeme osvětovou kampaň, chceme, aby lidé projekt přijali kladně. Musíme také získat souhlas ministerstva životního prostředí, které povoluje repatriační programy. Pak budeme žádat o grant, ze kterého bychom mohli zaplatit odchyt a dopravu medvědů helikoptérou,“ vysvětlil Jan Králík z občanského sdružení Patriot CZ.

Dodal, že bude nutná spolupráce také s polskou stranou, medvěd by totiž z Jesenicka patrně migroval i tam.

Medvěd hnědý je mohutná šelma, jeho hmotnost dosahuje až 800 kilogramů. Je všežravec, po většinu roku žije samotářsky.

„Chtěli bychom hlavně vyvrátit mýty, že je medvěd pro člověka nebezpečný. Šelma je velmi plachá a člověku se vyhýbá, pouze v lokalitách, kde je přemnožený, jako například v některých oblastech Slovenska, se přibližuje k lidským obydlím,“ dodal Jan Králíček.