„Měl jsem volno a jel na kole s dětmi na návštěvu. V Březinově ulici jsem si všiml skupinky lidí na břehu, povykovali, že se někdo topí. Nejdříve jsem pod jezem nic neviděl, pak se ale vynořilo bezvládné tělo muže, které plavalo dál po proudu. Běžel jsem po břehu, abych se dostal před něj, pak jsem pro něj skočil a ani nevím, jak jsem ho z divoké vody vytáhl na břeh,“ vylíčil šestatřicetiletý Jan Pastucha.

Hasič zavolal záchranku a začal s resuscitací. Muži, který byl v bezvědomí, začal provádět dýchání z úst do úst a masáž srdce. To bylo v té chvíli rozhodující.

„Muž byl úplně promodralý, nedýchal a ani jsem nenahmatal tep, nevím, jak dlouho jsem ho oživoval. Bylo to docela těžké, je to daleko větší dřina, než když se resuscitace cvičí na figurínách. Muž ale začal dýchat ještě před příjezdem sanitky, pak mě vystřídali záchranáři. Teprve pak mi došlo, jaké to bylo riziko, po deštích byl totiž proud řeky velmi silný a možná, kdyby muž nebyl v bezvědomí, stáhl by mě s sebou. Velmi stresující bylo také to, že všemu přihlížely mé děti, které byly docela vyděšené. Nechci domyslet, kdyby se mi něco stalo a děti se na to musely dívat, ale v první chvíli o tom člověk nepřemýšlí a snaží se pomoci,“ dodal velitel stanice Jan Pastucha.

Statečný počin jesenického hasiče ocenil také vedoucí územního Odboru Sever Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Martin Žaitlik.

„Byl to mimořádný čin a těší mě, že se jedná o velitele stanice, který by měl jít svým podřízeným příkladem,“ řekl Žaitlik.

Třicetiletý muž, který je obyvatelem azylového domu v Jeseníku, je nyní v péči lékařů jesenické nemocnice a je mimo ohrožení života. Zatím není zcela jasné, jak se do rozbouřené vody dostal, ale podle některých svědků do Bělé skočil, protože do ní dětem hrajícím si v blízkosti řeky spadl míč. V té době ovšem muž nebyl zcela střízlivý.

Jeho velké štěstí bylo, že ho z vody vytáhl hasič, který ovládal první pomoc.

„Nikdo z přihlížejících se mi nesnažil pomoci, někteří sice radili, ale špatně,“ dodal Jan Pastucha.

Podle náměstka ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Jana Weinberg byl muž v době příjezdu sanitky silně podchlazený, ale již dýchal spontánně.

„Hasiči poskytování první pomoci ovládají jako ostatní složky integrovaného záchranného systému. Bohužel povědomí veřejnosti o první pomoci je naprosto nedostatečné, uvítali bychom, kdyby se základy první pomoci opět vrátily do školních učebních osnov. Účinná pomoc může být rozhodující, nedávno jsme se například setkali s případem, kdy policisté v Olomouci do příjezdu sanitky velmi kvalifikovaně oživovali muže postiženého srdeční zástavou,“ sdělil Weinberg.