„Okresní státní zastupitelství nám skutečně postoupilo oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy. Policie případ prošetřila a skutkovou podstatu trestného činu v něm neshledala. Mohlo by se ale jednat o přestupek, proto jsme věc postoupili přestupkové komisi městského úřadu,“ uvedl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

V čem je spor? Už v únoru se skupina rodičů obrátila na ředitele i na školní radu a žádala nápravu některých problémů. Rodiče upozorňovali na stav toalet, špatný úklid, na chybějící uzamykatelné skříňky a stojany na jízdní kola nebo na to, že na gymnáziu není zaveden jinde běžný systém bezhotovostního placení obědů.

K výzvě na internetových stránkách www.skolazakladzivota.cz se veřejně připojilo jen šest rodičů. Asi pět desítek lidí se ale později podepsalo pod stížnost krajskému úřadu.

Ta obsahovala i další a podstatně závažnější připomínky. Stěžovatelé v ní došli mimo jiné k závěru, že ředitel vykonává svoji funkci pouze formálně, bez osobního zájmu o chod a rozvoj školy. Právě tento dopis byl důvodem, proč Vladimír Vlček trestní oznámení podal.

„Ve stížnosti jsou uvedeny vůči škole a mně i ničím nepodložené lži, které byly v naprostém rozporu s čerstvě vydanou inspekční zprávou. Šlo o pozdní nástupy některých učitelů do vyučování, výuku pod vlivem alkoholu, nezájem ředitele o další vzdělávání učitelů, nezajištěné suplování nebo to, že ředitel nevykonává průběžnou kontrolu školy, toleruje lajdáctví a že personální řízení postrádá vizi. V tomto směru byla kritika nespravedlivá a měla charakter pomluvy,” uvedl Vladimír Vlček

Na radnici spis dosud nedorazil. „Pokud jde o oznámení na neznámého pachatele, snažíme se vždy nejprve zjistit případnou podezřelou osobu. Nejprve bychom si tedy pozvali stěžovatele, protože ten má o případu nejvíc informací,“ uvedl vedoucí oddělení přestupků Miroslav Pleyer.

Krajský úřad se dopisem rodičů zabýval, některé body stížnosti jako například nedostatečné hospitace ředitele označil za oprávněné, většinu připomínek ale komentoval tak, že jejich oprávněnost nelze prokázat. Další zcela odmítl.

Mezi ředitelem a rodiči panuje v současné době křehké příměří.

„Myslím, že naše snaha splnila svůj účel. Ředitel začal našim připomínkám naslouchat. Některé dlouhodobé problémy jako stojany na kola, zámky na dveřích záchodů nebo bezhotovostní platby obědů se začínají řešit,“ řekl jeden ze signatářů petice Jan Havlíček. Trestní oznámení ale komentovat nechtěl.

Také ředitel Vlček hodnotí poslední schůzku se zástupci rodičů jako konstruktivní.

Setkávat se s nimi bude už jen sedm měsíců, protože na konci ledna odchází do důchodu. Ředitel a stejně tak Karel Goš z odboru školství krajského úřadu vyloučili, že by stížnost rodičů k odchodu nějak přispěla. Pravidelným hodnocením ředitelů škol, které zřizuje kraj, Vladimír Vlček na jaře prošel stejně jako ostatní ředitelé.

„Je pravda, že při tomto hodnocení jsme probírali i mou představu o setrvání ve funkci vhledem k důchodovému věku. Dohodli jsme se, že po dokončení právě začínající investice do výměny oken uzavřu své působení ve funkci na vlastní žádost, a to k 31. lednu 2011,“ uvedl Vladimír Vlček.