VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o černou skládku v Líšnici spěje po deseti letech k dohodě

Mohelnice/Líšnice – Mohelnice udělala výrazný krok k vyřešení letitého problému s černou skládkou v Líšnici. Soukromá firma na ni se souhlasem města pod záminkou rekultivace léta navážela odpad. Městu teď hrozí, že za likvidaci tisíců tun odpadů bude muset zaplatit desítky milionů korun.

19.9.2013
SDÍLEJ:

Skládka na katastru Líšnice s tunami nelegálně navelezného odpadu. Na snímku je bývalý starosta Líšnice Miroslav Stratil.Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Historie skládky
v Líšnice v datech
70. léta – zahájení skládkování
1993 – okresní úřad nařizuje rekultivaci
1997 – přechodné povolení ukládat povodňové odpady
1997 – Mohelnice si od Líšnice bezúplatně pronajímá pozemky pod skládkou za účelem rekultivace
1998 – 2003 – ukládání odpadu načerno
2003 – zastavení černého skládkování po zásahu hejtmana
2003 – Líšnice podává žalobu
na Mohelnici
2004 – stavební úřad zahajuje řízení o odstranění skládky
2004 – Mohelnice žádá
o dodatečné povolení stavby
2005 – Líšnice nabízí Mohelnici, aby pozemky pod skládkou koupila za deset milionů korun, později
částku snižuje na šest milionů
2005– Mohelnice nabízí jen devět set tisíc korun
2007 – zastupitelstvo Mohelnice zamítá návrh na odkoupení pozemků pod skládkou
2008 – krajský úřad nepovolil skládku zlegalizovat
2012 – stavební úřad nařizuje odstranění stavby
2012 – jednání mezi Mohelnicí
a Líšnicí o odkupu pozemků ztroskotá na ceně, Mohelnice nabízí o milion méně, než Líšnice požaduje
červen 2013 – omluvný dopis nové starostky Mohelnice vedení Líšnice, jednání jsou obnovena
září 2013 – zastupitelstvo Mohelnice schvaluje odkoupení pozemků pod skládkou za pět milionů korun

Mohelnice má velkou naději, že se deset let trvající spory se sousední obcí podaří vyřešit. Zastupitelé města schválili návrh smlouvy na odkup pozemků za cenu pěti milionů korun ve čtyřech ročních splátkách.

Pokud by se městu podařilo pozemky získat, mohlo by dodatečně požádat o legalizaci skládky. Na skládce je uloženo asi třiačtyřicet tisíc kubíků odpadu. Takové množství odpadu by naplnilo přibližně 2200 nákladních aut.

„Řešíme hříchy minulých let, ale nemáme jinou možnost. Kdybychom měli odpad odvézt, přišlo by to podle posudku odborné firmy až na osmdesát milionů korun," upozornila starostka města Jana Zwyrtek Hamplová (Nez.). Pro srovnání – loňská rekonstrukce náměstí přišla na osmadvacet milionů.

S návrhem ale ještě musí souhlasit zastupitelé Líšnice, což nebude snadné. Dohoda už léta vázne právě na ceně. Líšnice za pozemky požaduje o milion více, než jí nabízí město.

Zastupitelé v Líšnici budou o smlouvě jednat příští čtvrtek. „Budu navrhovat revokaci původního usnesení, kde za pozemky požadujeme šest milionů korun, a navrhnu schválení smlouvy s Mohelnicí," potvrdil starosta Líšnice Jiří Kvíčala.

Upozornil také, že nikdo neví, co všechno je na skládce uloženo a jak je založená. Snadno tak může dojít k ekologické havárii. „Máme fotky odkryté části, kde jsou vidět těžké kovy nebo oleje a další nebezpečný odpad," upozornil Jiří Kvíčala.

Pokud Líšničtí smlouvu schválí, město požádá o změnu stavby před dokončením. Tím by černou skládku zlegalizovalo. Pak by připravilo projekt a skládku nechalo zrekultivovat. I tak ale Mohelnici čekají nemalé výdaje.

Kromě kupní ceny za pozemky bude muset město uhradit i rekultivaci. „Pokusili bychom se získat dotace na staré ekologické zátěže, které mají být vyhlášeny. Rekultivace by přišla odhadem na pět milionů. Pořád je to ale podstatně méně, než kdybychom museli odpad odvážet. Navíc rekultivovat budeme muset tak jako tak," doplnila starostka města.

Návrh na odkoupení pozemků se ale setkal s kritikou ze strany opozice. „Chybí mi ekonomické zdůvodnění, proč máme pozemky kupovat za cenu desetkrát vyšší, než je v místě obvyklé. Starostka navíc osm let zastupovala obec Líšnice," upozornil bývalý starosta města Antonín Navrátil (TOP 09).

Ve hře jsou dva pozemky o celkové výměře 17 550 čtverečních metrů. Pět milionů korun představuje cenu 284,90 korun za metr. Cena v místě a čase obvyklá je podstatně menší, asi šedesát až sto korun za metr.

Celá kauza se vleče už dvacet let. V roce 1993 nařídil tehdejší Okresní úřad v Šumperku rekultivaci skládky. Po povodních v roce 1997 sem sice povolil dočasně ukládat odpad, ovšem s podmínkou, že bude zase odvezen, až pomine krizový stav.

V roce 1997 si Mohelnice pronajala od sousední obce bezúplatně část pozemků pod skládkou a na její rekultivaci najala místní soukromou firmu VYLA. Ta sem ovšem léta vozila načerno další odpad, takže skládka byla brzy sedm metrů vysoká. Pomohl až zásah hejtmana v roce 2003.

Vzápětí Líšnice podala na Mohelnici žalobu o vyklizení, protože za černou skládku nechtěla nést odpovědnost. Opakovaně městu nabízela, ať pozemky odkoupí a převede do svého katastru. Dohoda ale vázla vždy právě na ceně.

Nejprve Líšnice požadovala deset milionů, Mohelnice nabízela jen devět set tisíc korun. Odmítla i nabídku na osm a pak na šest milionů korun. Papírová válka mezi městem a obcí by už zabrala hodně tlustý šanon.

Dejte nám pět milionů na pozemky, vyzvala starostka podnikatele
Jana Zwyrtek Hamplová se novou starostkou Mohelnice stala 17. dubna letošního roku.Mohelnice – Starostka Mohelnice Jana Zwyrtek Hamplová se obrátil dopisem na mohelnického podnikatele Ladislava Vyplašila, majitele firmy VYLA, která léta vozila na skládku v Líšnici odpad, přestože ji měla rekultivovat.

Požádala ho, aby městu poskytl dar ve výši pěti milionů korun, tedy částku, kterou Mohelnice nabídla Líšnici za odkoupení pozemků patřících obci.

„S ohledem na to, že odpad jste na danou skládku navezl vy a inkasoval za jeho uložení mnohonásobně vyšší částky, než je citovaných pět milionů korun, považuji za vaši morální povinnost městu tuto částku na výkup pozemků poskytnout," napsala v dopise podnikateli starostka.

Zároveň upozornila, že město bude muset vynaložit další finance na úpravu skládky tak, aby vyhovovala požadavkům daným zákonem.

„Skutečně nevím, proč bychom to měli platit my, když tam provozoval svůj byznys někdo jiný a inkasoval na náš účet desítky milionů korun do své kapsy. Pan Vyplašil by nám měl ty peníze dát a tím napravit, že de facto provozoval černou skládku na náš účet a na našich pozemcích," míní Jana Zwyrtek Hamplová.

„Přál bych starostce Hamplové, aby našla jedenáct zastupitelů a ten pozemek si za pět mega koupila," odpověděl Ladislav Vyplašil na dotaz Šumperského a jesenického deníku, zda a jak bude reagovat na dopis starostky města.

Autor: Michal Krestýn

19.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Tři auta se "poťukala" v Libivé. Škoda je 200 tisíc korun

Nehodu tří aut vyšetřují nyní policistí v Libivé, místní části Mohelnice. Havárie se stala ve čtvrtek 17. srpna krátce po čtvrté hodině odpolední.

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Poslední pracovní den nabídne teploty přes třicet stupňů, víkend ale přinese déšť a výrazné ochlazení. V neděli se rtuť teploměru v Olomouckém kraji vyšplhá jen ke 22 stupňům. 

Opilý cyklista nedal přednost. Těžce se zranil

Těžkým zraněním cyklisty skončila nehoda, která se stala ve středu 16. srpna krátce před půl jedenáctou dopolední u odbočky na Kolšov mezi obcemi Lesnice a Sudkov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení