VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střední školy se chystají na generálku maturit

Šumpersko - Střední školy se připravují na generálku státních maturit, která vypukne v celé republice 11. října. Potrvá tři až čtyři dny. V ředitelnách už leží zapečetěné modré kontejnery se zadáním zkoušky.

6.10.2010
SDÍLEJ:

Ředitel Gymnázia Šumperk Vladimír Vlček se zapečetěným kontejnerem, v němž je zadání testů maturitní generálkyFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Přes 95 tisíc studentů na 1225 školách tak dostane příležitost vyzkoušet si testy a písemné práce.

Spíš než o test jejich připravenosti jde ale o vyzkoušení celého systému a jeho logistiky. Více než 15 tisíc učitelů si ověří, co obnáší funkce maturitních komisařů, zadavatelů zkoušek a hodnotitelů písemných prací.

Připravený systém maturit většina ředitelů kritizuje jako zbytečně složitý a nákladný.

„Celá organizace je administrativně mimořádně náročná, určitě to šlo zvládnout jednodušeji. Ostré maturity pak zaměstnají celý pedagogický sbor, neumím si zatím představit, co budeme v těch dnech dělat s žáky nižších ročníků,“ uvedl ředitel Obchodní akademie v Mohelnici Josef Švábenický.

Příprava systému navíc celý minulý školní rok narušovala vyučování, protože kantoři museli absolvovat náročná školení.

„Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě! My jsme naštěstí už otrlí a zvyklí na ledacos. Když jsme zvládli systém tří přihlášek ke studiu, zvládneme i toto,“ povzdechl si ředitel Obchodní akademie v Šumperku Tom Ristovský.

Ředitel šumperského gymnázia Vladimír Vlček upozornil na finanční náročnost budoucí maturity. Zkušební komisaři budou křižovat republikou, někdo jim bude muset zaplatit výlohy s cestováním a ubytováním.

„Zatím není jasné, kdo to bude platit a školy mají i tak napjaté rozpočty!“ řekl Vlček a dodal: „Testy generálky provází utajení, jako by šlo málem o boj s terorismem, přitom písemné práce nakonec stejně budou hodnotit učitelé. Kde je tedy ta slibovaná stoprocentní objektivita? Deset let se za velké peníze připravuje takový nesmysl.“

Maturitní generálka se v příštím týdnu dělá povinně z češtiny; mezi matematikou a cizím jazykem si mohli studenti vybrat, na příklad ale na šumperském gymnáziu dělají zkoušky ze všech tří předmětů. Zvolit si mohou základní, či vyšší stupeň obtížnosti

„U angličtiny jsem zvolil vyšší stupeň, protože z ní budu určitě maturovat. Matematiku potřebovat nebudu, takže v ní budu dělat méně obtížný test. Výsledek pro nás ale nebude moc vypovídací, protože část učiva, které se v testu objeví, jsme samozřejmě ještě neprobrali,“ řekl student čtvrtého ročníku Gymnázia Šumperk Pavel Vinkler.

Centrální zpracování všech výsledků má být hotové do konce října. Výsledky dostanou školy nejpozději 3. listopadu.

„Bude to deset dnů před tím, než musí žáci podat přihlášku k maturitní zkoušce 2011. V přihlášce budou muset uvést, z jakých předmětů a v jaké úrovni obtížnosti zkoušek chtějí maturovat,“ uvedla Lucie Kubovičová z ministerstva školství. Dodala, že výstupy z generálky poslouží mimo jiné k tomu, aby byly zjištěné nedostatky do května příštího roku odstraněny.

Na facebooku se už objevily výzvy, ať studenti generálku sabotují.

„Snažíme se žáky motivovat a vysvětlit jim, že by byli sami proti sobě, i když v generálce nejde primárně o test jejich vědomostí. Za pár měsíců je tu maturita naostro a je lepší si ji předem vyzkoušet, když už je ta možnost,“ uvedl ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Šumperku Dušan Prachař.

Účast škol v maturitní generálce je dobrovolná. Všechny klasické střední školy v Olomouckém kraji se do ní zapojily.

Náklady na maturitní generálku dosáhnou v rámci celé republiky 120 milionů korun.

Autor: Stanislava Rybičková

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po Patricii Mirgové z Olomouce teď pátrají policisté a prosí veřejnost o pomoc. Šestnáctiletá dívka je pohřešovaná od pátku 24. března a na základě předběžného opatření soudu má být předána do péče jednoho z Dětských domovů na Přerovsku.

Policie pátrá po Patricií Mirgové z Olomouce a prosí veřejnost o spolupráci

Nehoda v sobotu 25. března u Bělé pod Pradědem

Fabia dostal smyk na namrzlé cestě, řidička vletěla čelně do stromu

Rottrová zazpívá v Zábřehu, hip-hopová legenda rozhýbe Šumperk

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 13. týden

Mladá turistka se v Jeseníkách zřítila z dvaceti metrů

Letečtí záchranáři z Ostravy a Horská služba Jeseníky mají za sebou obtížný zásah v Jeseníkách. V těžce dostupném údolí Bílé Opavy pomáhali v neděli odpoledne ženě, která zde spadla ze srázu.

DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.

Miss středních škol: Chtěla jsem také stát na pódiu, tak jsem se přihlásila

ROZHOVOR / Novou MissOK je od pátku Lucie Henslová z Olomouce. I přes úspěch v soutěži krásy středních škol Olomouckého kraje se chce sedmnáctiletá studentka Gymnázia Čajkovského soustředit hlavně na vzdělání.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies