VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střední školy se chystají na generálku maturit

Šumpersko - Střední školy se připravují na generálku státních maturit, která vypukne v celé republice 11. října. Potrvá tři až čtyři dny. V ředitelnách už leží zapečetěné modré kontejnery se zadáním zkoušky.

6.10.2010
SDÍLEJ:

Ředitel Gymnázia Šumperk Vladimír Vlček se zapečetěným kontejnerem, v němž je zadání testů maturitní generálkyFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Přes 95 tisíc studentů na 1225 školách tak dostane příležitost vyzkoušet si testy a písemné práce.

Spíš než o test jejich připravenosti jde ale o vyzkoušení celého systému a jeho logistiky. Více než 15 tisíc učitelů si ověří, co obnáší funkce maturitních komisařů, zadavatelů zkoušek a hodnotitelů písemných prací.

Připravený systém maturit většina ředitelů kritizuje jako zbytečně složitý a nákladný.

„Celá organizace je administrativně mimořádně náročná, určitě to šlo zvládnout jednodušeji. Ostré maturity pak zaměstnají celý pedagogický sbor, neumím si zatím představit, co budeme v těch dnech dělat s žáky nižších ročníků,“ uvedl ředitel Obchodní akademie v Mohelnici Josef Švábenický.

Příprava systému navíc celý minulý školní rok narušovala vyučování, protože kantoři museli absolvovat náročná školení.

„Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě! My jsme naštěstí už otrlí a zvyklí na ledacos. Když jsme zvládli systém tří přihlášek ke studiu, zvládneme i toto,“ povzdechl si ředitel Obchodní akademie v Šumperku Tom Ristovský.

Ředitel šumperského gymnázia Vladimír Vlček upozornil na finanční náročnost budoucí maturity. Zkušební komisaři budou křižovat republikou, někdo jim bude muset zaplatit výlohy s cestováním a ubytováním.

„Zatím není jasné, kdo to bude platit a školy mají i tak napjaté rozpočty!“ řekl Vlček a dodal: „Testy generálky provází utajení, jako by šlo málem o boj s terorismem, přitom písemné práce nakonec stejně budou hodnotit učitelé. Kde je tedy ta slibovaná stoprocentní objektivita? Deset let se za velké peníze připravuje takový nesmysl.“

Maturitní generálka se v příštím týdnu dělá povinně z češtiny; mezi matematikou a cizím jazykem si mohli studenti vybrat, na příklad ale na šumperském gymnáziu dělají zkoušky ze všech tří předmětů. Zvolit si mohou základní, či vyšší stupeň obtížnosti

„U angličtiny jsem zvolil vyšší stupeň, protože z ní budu určitě maturovat. Matematiku potřebovat nebudu, takže v ní budu dělat méně obtížný test. Výsledek pro nás ale nebude moc vypovídací, protože část učiva, které se v testu objeví, jsme samozřejmě ještě neprobrali,“ řekl student čtvrtého ročníku Gymnázia Šumperk Pavel Vinkler.

Centrální zpracování všech výsledků má být hotové do konce října. Výsledky dostanou školy nejpozději 3. listopadu.

„Bude to deset dnů před tím, než musí žáci podat přihlášku k maturitní zkoušce 2011. V přihlášce budou muset uvést, z jakých předmětů a v jaké úrovni obtížnosti zkoušek chtějí maturovat,“ uvedla Lucie Kubovičová z ministerstva školství. Dodala, že výstupy z generálky poslouží mimo jiné k tomu, aby byly zjištěné nedostatky do května příštího roku odstraněny.

Na facebooku se už objevily výzvy, ať studenti generálku sabotují.

„Snažíme se žáky motivovat a vysvětlit jim, že by byli sami proti sobě, i když v generálce nejde primárně o test jejich vědomostí. Za pár měsíců je tu maturita naostro a je lepší si ji předem vyzkoušet, když už je ta možnost,“ uvedl ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Šumperku Dušan Prachař.

Účast škol v maturitní generálce je dobrovolná. Všechny klasické střední školy v Olomouckém kraji se do ní zapojily.

Náklady na maturitní generálku dosáhnou v rámci celé republiky 120 milionů korun.

Autor: Stanislava Rybičková

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
16

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

č. 2 Jiří Valent. Vizualizace stavby šumperského architekta Jiřího Valenta. Pavilon měl tvarem připomínat lasturu, ale nenašla se žádná firma, která by se vešla do rozpočtu 2,5 milionu korun
1 6

Altán se do Smetanových sadů v Šumperku nevrátí

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

AKTUALIZOVÁNO

V Česku se objevil africký mor prasat. Nákazu objevili ve Zlíně

V úterý potvrdil na tiskové konferenci ministr zemědělství Marian Jurečka, že ve Zlíně se objevil africký mor prasat.

Vápenná je Vesnicí roku v Olomouckém kraji

Zlatou stuhu v soutěži Vesnice Olomouckého kraje letos získala Vápenná. Druhé místo obsadil Bělotín na Hranicku a na třetí příčce skončily Haňovice na Olomoucku.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies