VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumpersko protnou kilometry drátů elektrického vedení

Šumpersko – Desítky kilometrů vedení velmi vysokého napětí přetnou velkou část Šumperska. Povedou z Postřelmova, kde se napojí na stávající vedení od přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně do rozvodny v Krasíkově na Orlickoústecku, až po Oskavu a dále přes Bruntálsko do rozvodny v Horních Životicích.

29.7.2015
SDÍLEJ:

Nad Libinou směrem k Mladoňovu jsou už vidět části budoucích stožárů vedení velmi vysokého napětí.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Na mnoha místech regionu už jsou vidět patky a základy stožárů budoucího vedení.

To má po dokončení zvýšit spolehlivost přenosové soustavy v České republice a spolehlivost dodávek elektřiny na severní Moravě.

„Toto vedení řeší i požadavek na navýšení příkonu v Moravskoslezském kraji, a podporuje tak ekonomický rozvoj oblasti," sdělila Barbora Peterová, mluvčí společnosti ČEPS, která je provozovatelem české energetické přenosové soustavy jako páteřní sítě elektrizační soustavy v republice.

Výstavba vedení přijde přibližně na dvě miliardy korun. Samotná stavba potrvá do září 2016. V roce 2017 se ještě budou dodělávat nátěry stožárů.

Podstatně delší byla příprava. „Po delší době stavíme vedení na zelené louce a nevyužíváme koridor stávajícího zařízení. Platil tak fenomén liniových staveb, kdy bylo nutné oslovit kolem dvou set subjektů pro jednání a dalších bezmála pět set vlastníků nemovitostí dotčených stavbou," připomněla Barbora Peterová.

Investor musel vyřešit koridor, jenž zasahuje do katastrů Postřelmova, Kolšova, Brníčka, Dlouhomilova, Libiny a Oskavy.

Právě tam místní hodně protestovali proti původně navržené trase. Ta měla přetnout obec v jejím středu. Dráty by vedly nad rodinnými domy i radnicí.

Vesnici se po několika letech jednání podařilo prosadit změnu trasování, takže vedení nyní obchází obydlené části.

„Nyní vede přes les a zahrádky mezi Oskavou a Libinou. Jednání dopadla tak, jak jsme chtěli, takže se současným řešením jsme spokojení," konstatoval starosta Oskavy Stanislav Hýbner.

Stavba stožárů pro vysoké napětí mezi Oskavou a Libinou

Stavba stožárů pro vysoké napětí mezi Oskavou a Libinou. Autor: DENÍK/Michal Krestýn

Kolšov s protesty neuspěl

Námitky měli i v Dlouhomilově, kde měly dráty vysokého napětí zasáhnout kolem desítky nemovitostí.

„Investor vyšel našim požadavkům maximálně vstříc a vedení odklonil od obce, co nejvíce to šlo. Nepovede tedy lidem nad domy a o to se nám hlavně jednalo," řekl starosta Dlouhomilova Jiří Štelc.

S protesty tak neuspěl jen Kolšov, kde trasa sice vede dost daleko od domů, ale místním se nelíbilo, že budou z oken koukat na sloupy a dráty.

Obec proto navrhovala, aby stožáry vedly po jižní straně kopce Markovice směrem k Lesnici.

Podle dokumentace k posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA) by ale takové řešení bylo podstatně nepříznivější jak z hlediska krajinářského, tak vlivu na přírodu.

Stavba byla náročná na projektovou přípravu jak kvůli náročnému terénu, kterým vede, tak kvůli klimatickým podmínkám v podhůří Jeseníků.

„Projektanti tak museli navrhnout krátká rozpětí mezi stožáry i speciální lana, která odpovídají svou pevností námrazovým oblastem," připomněla Barbora Peterová.

Nasazení nejlepších profesionálů

Výstavba nového vedení je jednou z největších a nejvýznamnějších akcí svého druhu v republice za poslední léta.

„Vzhledem ke složitému terénu bylo potřeba řešit základy pomocí mikropilotáže. Doprava a manipulace velice těžkých stožárů si taktéž vyžaduje maximální přípravu a nasazení těch nejlepších našich profesionálů," uvedl pro odborný časopis All for power Alexander Kšiňan, generální ředitel společnosti SAG Elektrovod, která vede konsorcium dodavatelských fi­rem.

Stožáry se budou stavět pomocí jeřábů. Ještě předtím je nutné připravit a zabetonovat patky a smontovat stožárové konstrukce na zemi.

Po dostavbě stožárů přijde na řadu zavěšení izolátorů a upevnění vodičů.

Fázové vodiče i zemnicí lana se ke stožárům dopravují navinuté na bubnech o hmotnosti kolem tří tun.

Na izolátory se montují pomocí speciálních navíjecích souprav. Po celém novém vedení se natáhnou vodiče pomocí kladek na stožárech a souprav s bubny, které vodiče z jedné strany natáhnou.

Zajímavosti
V plánech figuruje toto vedení už od sedmdesátých let.

Stavba začala na podzim 2014 a potrvá do konce září 2016.

V roce 2017 se budou ještě dodělávat nátěry stožárů.

Náklady by neměly překročit dvě miliardy.

Trasa vedení je dlouhá dvaaosmdesát kilometrů.

Použito bude přibližně dvacet tisíc kubíků betonu a sedm tisíc tun ocelových konstrukcí.

Dohromady má být zavěšeno přes devět set kilometrů lan (fázových vodičů, zemních a optických lan).

Vodiče se na místo dopravují navinuté na bubnech o hmotnosti kolem tří tun. Na izolátory se montují pomocí speciálních navíjecích souprav.

Zdroj: ČEPS, a.s.

Autor: Michal Krestýn

29.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace tunelu pod červenohorským sedlem z roku 1999
1 6

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

Ilustrační foto

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 34. týden

Debakl. Šumperk dostal sedmičku na hřišti favorita

Zápas, na který budou chtít fotbalisté Šumperka hodně rychle zapomenout odehráli v neděli odpoledne v Polné. Soupeř jim nasázel sedm branek a domácí Daniel Kavka se blýskl hattrickem.

Šumperské ulice roztančil folklor, z Alžíru, Francie i Číny

Umění z Číny, exotika z Alžíru, hudba z Turecka, tanec na chůdách z Francie, nabité hlediště a stovky lidí v ulicích. Takový byl víkend v Šumperku. Do města zavítal již po sedmadvacáté Mezinárodní folklorní festival.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Sulko začalo proti Přerovu parádně, potom se bálo o výsledek

Dvě červené karty a těsnou výhru fotbalistů Sulka nabídlo nedělní klání mezi Zábřehem a Přerovem. Domácí se sice v závěru strachovali o výsledek, ale nakonec první výhru v sezóně uhájili. Viktorie je naopak i po třetím kole bez bodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení