VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tahanice o Polický rybník nekončí. Řešil je i soud

Police - V říjnu to budou už tři roky, co z rybníku mezi Policí a Úsovem zmizela voda a jeho dno zarůstá trávou a olšemi. Pár metrů od hráze přitom trčí z vysoké trávy cedulka s nápisem: Chovný rybník. Rybolov zakázán. Důvodem stavu je letitý spor mezi akciovou společností Úsovsko a soukromým zemědělcem Květoslavem Urbáškem z Police.

20.5.2011
SDÍLEJ:

Spor o Polický rybník trvá léta, bez vody je od října 2008Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Podle výpisu z katastru je majitelem více než 50 procent plochy rybníka Úsovsko, Urbáškovi patří téměř 40 procent a malou část vlastní další lidé. Úsovsko jim platí nájem.

Bývalý starosta Police Květoslav Urbášek ale už léta tvrdí, že mu patří celý rybník a v argumentaci se vrací až do 15. století, kdy jeho rod získal pozemek od českého krále. V roce 1548 na něm rodina vybudovala rybník.

„Později byl náš rod z gruntovní usedlosti vyhnán, ale koncem 18. století mu byla vlastnická práva vrácena. Problémy způsobuje to, že se neprovedl zápis do gruntovní knihy. V roce 1932 správce liechtensteinských statků část pozemků rozprodal, ačkoliv je prodávající nevlastnil. Údaje uvedené v katastru jsou tedy chybné,“ vysvětluje svůj pohled na věc Urbášek.

Současný spor, který vodu z rybníka vypustil, se ale týká toho, zda Úsovsko mělo platné vodoprávní povolení. Urbášek tvrdí, že nikoliv, a několik let na to upozorňuje. Mimo jiné protestoval i demonstrativní jízdou, kdy v roce 2005 během výlovu vjel s traktorem na hráz rybníka. Asistovala při tom policie a Urbášek dostal pak u soudu podmínku za napadení veřejného činitele.

Komplikovaný případ si instituce přehazují jak horký brambor. Vodoprávní povolení Úsovsku vydal v roce 1999 Okresní úřad Šumperk a v roce 2002 ho prodloužil. Urbášek protestoval, že byl opomenut jako účastník řízení. „Kdybych byl účastníkem, mohl bych vznést námitku a okresní úřad by musel nejprve zjišťovat, jak je to s vlastnictvím rybníka,“ říká Urbášek.

Krajský úřad mu dal za pravdu a povolení Úsovsku zrušil. Na základě toho nezbylo Městskému úřadu v Mohelnici, než v září 2008 nařídit vypuštění rybníka.

Úsovsko se bránilo. Obrátilo se na ministerstvo zemědělství, které pro změnu zrušilo rozhodnutí krajského úřadu a řeklo, že vodoprávní povolení je platné.

Urbášek reagoval správní žalobou a letos 5. května o ní jednal Městský soud v Praze. Rozhodnutí ministerstva zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Rozsudek ještě není k dispozici v písemné podobě. Ve vysvětlení toho, co z něj vyplývá, se obě strany liší.

„Podstatou sporu se soud vůbec nezabýval. Věc vrátil ministerstvu z formálních důvodů, protože své rozhodnutí nedostatečně odůvodnilo,“ řekl advokát Tomáš Potěšil, který akciovou společnost Úsovsko zastupuje.

Naopak advokát Pavel Pospíšil, který zastupuje Urbáška, říká, že soud vyhověl žalobě z důvodu procesního pochybení rozhodujících úřadů.

„Ty v minulosti nepovažovaly pana Urbáška za účastníka řízení, což je vážné porušení procesních práv,“ řekl advokát.

Obě strany sporu by rády dospěly k mimosoudní dohodě, ta ale podle všeho není možná.

„O jednání jsme se snažili už několikrát, ale marně. Navrhovali jsme i zvýšení nájemného nebo rozdělení rybníka hrází. Bezvýsledně. A nájemné pan Urbášek pokaždé Úsovsku vrátí,“ kontruje advokát Potěšil.

„Mně nejde o nájemné, ale o možnost na rybníku hospodařit, případně způsob hospodaření ovlivňovat,“ kontruje Urbášek.

Tahanice o rybník rozhodně neprospívají přírodě. Krajina přišla o vodní prvek a s ním přišla o životní prostředí řada živočichů.

Pracovník Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jan Koutný ale upozornil, že Polický rybník v době těsně před vypuštěním plnil své ekologické funkce špatně.

„Bylo to zejména kvůli nevyhovujícímu způsobu hospodaření. Aby rybník správně fungoval, je nutné doplnit jej o mělké příbřežní části, které jsou pro život v rybníku zásadní, a hlavně hospodařit na něm tak, aby vedle produkce ryb sloužil také přírodě a krajině,“ uvedl Koutný.

Další vývoj sporu o Polický rybník se dá čekat nejdříve na podzim.

Autor: Stanislava Rybičková

20.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Tři auta se "poťukala" v Libivé. Škoda je 200 tisíc korun

Nehodu tří aut vyšetřují nyní policistí v Libivé, místní části Mohelnice. Havárie se stala ve čtvrtek 17. srpna krátce po čtvrté hodině odpolední.

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Poslední pracovní den nabídne teploty přes třicet stupňů, víkend ale přinese déšť a výrazné ochlazení. V neděli se rtuť teploměru v Olomouckém kraji vyšplhá jen ke 22 stupňům. 

Opilý cyklista nedal přednost. Těžce se zranil

Těžkým zraněním cyklisty skončila nehoda, která se stala ve středu 16. srpna krátce před půl jedenáctou dopolední u odbočky na Kolšov mezi obcemi Lesnice a Sudkov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení