Trasa, kterou budou moci vodáci na různých typech lodí sjet, začne u Postřelmova, povede přes Litovel směrem do Olomouce. Po celém toku vznikne osm kempů, v nichž se budou moci nejenom ubytovat, ale také si půjčit kola, brusle nebo čtyřkolky a vyrazit do okolí na výlet.

„Základní myšlenka vznikla při cestách do zahraničí. Chceme do našeho regionu nalákat návštěvníky a nabídnout jim kompletní zázemí pro strávení aktivní letní dovolené," přiblížil projekt Jaromír Zavřel, předseda občanského sdružení Krásná Morava.

„Lidé si budou moci online objednat vše, co je nutné ke sjíždění řeky, určit si, ve kterém kempu se budou chtít ubytovat, naplánovat si výlety například do muzeí či na hrady a zámky v okolí a další program. Připravíme jim tak veškerý servis,“ uvedl.

Projekt také počítá s napojením kempů na cyklistické trasy a významné památky regionu.

Plánované kempy na řece Moravě. Zdroj: o.s. Krásná Morava

V Řepčíně půjčovna lodí i chatky

Hlavní stanoviště vznikne v Olomouci – Řepčíně, kde si občanské sdružení dlouhodobě pronajalo areál bývalé vojenské čističky a přilehlé pozemky a plánuje zde vytvořit tábořiště přímo u řeky.

„Počítáme zde s recepcí, plochou na parkování, prostorem pro stany, sociálním zázemím a občerstvením, dětským koutkem, do budoucna také s dřevěnými chatkami. Chtěli bychom zde vytvořit také rybí baštu, aby si lidé mohli nachytat ryby, což doplní nabídku aktivit.

„U kempu bude také půjčovna lodí i na kratší výlety historickým centrem Olomouce. Výstupní místo vznikne za budovou Sokola na třídě 17. listopadu, kde bychom chtěli vytvořit menší tábořiště, také s možností ubytování,“ objasnil Zavřel.

Většina pozemků je již domluvených

Nyní sdružení řeší majetkoprávní vztahy a jedná s městem a krajem o možnosti finanční podpory a získání dotací.

„Předběžně počítáme, že by měl projekt vyjít mezi dvaceti a třiceti miliony. Je s tím spojené hodně zařizování. Většinu pozemků už máme domluvených, v nejbližší době budeme podepisovat smlouvy. Letos bychom chtěli umožnit lidem vyjížďky historickým centrem Olomouce. Příští rok už by se měl spustit provoz všech zařízení,“ popsal Zavřel.

Zaměřit by se projekt měl především na žáky základních a středních škol, univerzitní studenty a rodiny s dětmi. Do jejich povědomí by se měla nabídka dostat především díky inovativnímu marketingu.

„Plánujeme využít hlavně sociálních sítí, cestovních kanceláří a propagačních letáků a akcí. Větší počet turistů by totiž mohl pomoci také podnikatelům v kraji. Chceme s nimi nejrůzněji spolupracovat,“ vysvětlil Zavřel.

Chybějící kemp je pro region mínus

Kemp si Olomoučané žádají už několik let. Požadavek se například objevil v připomínkách k tvorbě nového územního plánu. Podle odborníka na cestovní ruch Tomio Okamury je na škodu celému regionu, když návštěvníci nemají možnost ubytovat se v kempu.

„Neexistuje tak alternativa nákladnému pobytu v hotelu či penzionu. Aby s nimi mohl kemp soupeřit, musí turistům nabídnout opravdu komfort. To znamená čisté a kvalitní sociální zařízení, kuchyňku, kulturní program a zázemí pro děti. Pak by se mohl stát kromě dobré infrastruktury dalším pilířem cestovního ruchu. Ne každý chce totiž bydlet na dovolené s dětmi ve městě,“ podotkl Okamura.

Radnice podobné aktivity podporuje.

„Vodáctví bezpochyby patří k zajímavému segmentu cestovního ruchu. V Olomouci máme velmi dlouhou tradici kvalitních kanoistů, máme krásnou řeku Moravu, což je spousta důvodů, abychom aktivity sdružení Krásná Morava podporovali,“ uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.