VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V divadle krachuje jeden nájemce za druhým

Šumperk – Před problémem stojí vedení Divadla Šumperk. Ze suterénních prostor, kde se nachází restaurace Vana, nedávno odešel další nájemce. Za poslední roky se jedná o pátého podnikatele, který z ekonomických důvodů ukončil restaurační provoz a nechal po sobě dluhy za energie. Ty se údajně pohybují v řádu desítek tisíc korun. Peníze nyní musí divadlo vymáhat soudní cestou. A také hledat nového provozovatele.

22.10.2015 4
SDÍLEJ:

Bývalá herna v budově šumperského divadla.Foto: DENÍK/Petr Krňávek

„V nejbližší době zveřejníme inzerát, provoz restaurace bychom rádi udrželi vzhledem k tomu, že v zázemí je velmi kvalitně vybavená a moderní kuchyň. Ale musím konstatovat, že tyto prostory jsou poněkud zakleté, nájemců se zde již vystřídalo dost," sdělil ředitel šumperského divadla Matěj Kašík.

Divadlo je sice samostatný právní subjekt, ale z velké části je dotovaný městem. Radnice ze svého rozpočtu divadlu přispívá více než dvanácti miliony korun ročně. Další zdroje příjmů kulturního stánku přináší výtěžek ze vstupného i z pronájmu prostor v divadelní budově. Interiér divadla dostal novou podobu při rozsáhlé přestavbě po ničivém požáru, který objekt zcela zdevastoval v roce 1994.

„Projekt rekonstrukce je z doby, kdy byly ceny energií podstatně nižší, navíc se předpokládalo, že celá budova bude mít jednoho provozovatele. Vana je problematická právě pro svou energetickou náročnost, je to druhý hotel Sport," konstatoval šumperský starosta Zdeněk Brož. Restaurace Vana se nachází v suterénu, takže provoz silně zatěžuje vzduchotechnika. V budově divadla se navíc již nachází zavedený podnik Opera, kde se také vaří.

„Ve Vaně se vysoké náklady na energie snažíme kompenzovat nižším nájmem. Prostory by bylo možné zakonzervovat, ale to by zase znamenalo, že bychom o příjem přišli," konstatoval Matěj Kašík.

Problém s pronajímáním prostor v objektu divadla se ukázal již letos, kdy musela skončit herna. Nájemce byl sice ochoten platit vysoké částky, ale automaty musely zmizet po vlně kritiky veřejnosti i politiků. Těm vadilo, že se v městské budově provozuje hazard. Do místností po bývalé herně pak divadlo chtělo nastěhovat podnikatele, který by v nich provozoval méně kontroverzní činnost. Nikdo ale neměl zájem. Nakonec se divadelníci s městem dohodli, že do prázdných prostor přesunou informační centrum. To nyní sídlí v muzeu.

V případě divadla se nejedná o první problém při pronajímání městského majetku. Jak již zmínil starosta Zdeněk Brož, zapeklitý oříšek nastal v hotelu Sport, který je součástí komplexu zimního stadionu. Bývalý nájemce za sebou zanechal mnohamilionové dluhy za energie. Podobně jako v divadle, bylo složité energeticky oddělit jednotlivé provozy. Provozovatel hotelu argumentoval tím, že nemůže platit náklady za vodu a elektřinu jdoucí na vrub zimního stadionu či šaten hráčů. Kauzou se nyní zabývá policie, která zjišťuje, zda při dlouhodobém nevymáhání dlužných částek nedošlo k pochybení při správě městského majetku.

Městské divadlo bylo postaveno v letech 1901 až 1902. Stavební projekt, do něhož se promítla dobová nacionální atmosféra, zpracoval vídeňský architekt Georg Berger. Obranu němectví zjevně symbolizovalo jeviště, jeho vnější podoba čtyřboké věže s cimbuřím měla být pevností proti slovanské rozpínavosti. Budova sloužila kulturnímu, společenskému a spolkovému životu. České profesionální divadlo zahájilo svou činnost v roce 1951. V roce 1994 vypukl v budově požár, který zcela zničil interiéry a vážně poškodil budovu. Požár byl založen úmyslně, ale žháře policie nikdy nedopadla. V architektonické soutěži na obnovu divadla zvítězilo v roce 1995 olomoucké sdružení architektů. Ještě téhož roku byla zahájena celková rekonstrukce a přestavba a v roce 2000 se v obnoveném objektu konalo první slavnostní divadelní představení.

Autor: Hana Kubová

22.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto.

Furikův hattrick zajistil Jeseníku výhru nad Bohumínem

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení