VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nacpaném rychlíku se za jízdy otevřely dveře

Zábřeh – Nepříjemný zážitek má paní Alena ze Šumperka, která v neděli 21. srpna cestovala vlakovým spojem R889 Jan Amos Komenský z Kolína do Zábřehu. Ve vagonu se za jízdy otevřely dveře. Cestující se ovšem tísnili i na chodbičce a bylo velké štěstí, že prekérní situaci přestáli bez úhony jen s leknutím.

23.8.2016
SDÍLEJ:

Za jízdy otevřené dveře v rychlíku R 889.Foto: DENÍK/Hana Kubová

Neštěstí za stejných okolností se nedávno stalo nedaleko železniční stanice Štěpánov, kdy z jedoucího rychlíku otevřenými dveřmi vypadla tříletá dívenka a na místě zemřela.

Před deseti lety se stejným způsobem na téže trati zabil pětiletý chlapec.

„Dveře byly část cesty dokořán, otevřely se za Kolínem, mladík, který v tu dobu byl poblíž toalety, říkal, že se najednou rozlétly, když vlak nabral rychlost. Naštěstí nestál přímo u nich. Pak se lidé chodili ke dveřím dívat, fotili si je na mobily. Po vagonu se ale pohybovalo hodně dětí, byl plný, ještě, že někdo nevypadl," popsala zkušenost paní Alena.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského se tento typ dveří u našich vlaků používá už od 60. let, mají ho i rychlíky, které jezdí na výše zmíněné trati mezi Prahou a Luhačovicemi.

Systém je běžný dodnes také v Německu, Francii a dalších státech Evropy, ale jen u souprav do rychlosti dvě stě kilometrů v hodině.

Souprava R 889 Jan Amos Komenský v stanici Zábřeh na Moravě.

Souprava R 889 Jan Amos Komenský v stanici Zábřeh na Moravě. Autor: DENÍK/Hana Kubová

Nedovřené dveře nejdou poznat

„Pokud jsou dveře řádně zavřené, to znamená skutečně uzavřené na kliku, neotevřou se za jízdy. Navíc u většiny vlaků jsou i přímo zablokované proti násilnému otevření cestujícím," vysvětlil Petr Šťáhlavský.

Dodal, že odlišná situace může vzniknout, pokud dveře někdo pouze přivře, ale nezapadne klika.

To se pozná ovšem až z blízka, kdy je vidět, že páčka není v poloze šikmo nahoru. Protože zvenku nic poznat není, vlak může jet.

„Pokud cestující dveře na kliku zavřít neumí, neměl by je zavírat vůbec, protože tak vytváří nebezpečnou situaci, kdy se mohou za jízdy otevřít. Dveře za ním může zavřít jiný cestující, nebo to zajistí personál drah, ten může dveře zavřít i dálkově," informoval Petr Šťáhlavský.

Pokud pasažéři ve vlaku zjistí otevřené dveře, urychleně by měli kontaktovat průvodčí. Obrátit se také mohou na linky tísňového volání nebo kontaktní centrum Českých drah. Dispečeři se pak spojí a zajistí zavření dveří nebo zastavení vlaku.

Letos vyřadili sto starých vagonů

České dráhy vagóny s takzvanými klikovými dveřmi masivně vyřazují.

Například za leden až červenec letošního roku odeslali ke sešrotování sto starých vagónů, které ale z našich kolejí začaly mizet už v minulých letech.

Zhruba dvě stovky vozů se zavíráním na kliku se podařilo v poslední době modernizovat a instalovat do nich nové předsuvné dveře ovládané tlačítky.

Na Zábřežsku už jezdí moderní jednotky RegioPanter.

„U rychlíků Praha – Luhačovice předpokládáme náhradu starších vozů za moderní v jízdním řádu 2017, který začne platit od prosince letošního roku. Počet starých vozů výrazně klesl nejen v rámci celé republiky, ale také přímo na Zábřežsku," dodal mluvčí drah Šťáhlavský.

Autor: Hana Kubová

23.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Startuje podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Populární tipovací soutěž čtenářů Deníku s názvem Tipliga znovu startuje! V tištěném vydání svého Deníku najdete už ve středu soutěžní kupon pro první kolo oblíbené hry, v níž se tipují především zápasy krajských a okresních fotbalových soutěží. Celkový vítěz vyhraje v listopadu sud piva z plzeňského pivovaru. Pojďme si připomenout, co TIP liga je a jak se hraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení