Proti prodeji zvedli ve středu 14. července ruku vedle starosty Zdeňka Koláře (ODS) a tří zástupců KSČM také lidovec František John, nezávislý Jan Rýznar a sociální demokrat Karel Crhonek Dvanáct hlasů, tedy o jeden víc, než je potřebná většina, prodej po více než dvouhodinové rušné diskusi schválilo. Wanemi získá téměř celou průmyslovou zónu a městu za ni do konce září zaplatí přes 23 milionů korun.

Právě cena 130 korun za metr čtvereční byla jedním z terčů kritiky odpůrců prodeje, proti kterému bojovali zejména zastupitelé Jiří Černý a Edgar Horák (oba KSČM) a z publika pak Pavel Trhal a Petr Wolf.

„Taková cena, to je nepřípustná veřejná podpora, může se stát, že město za ni dostane pokutu až od Evropské komise,“ varoval Černý. Spolu s ostatními kritiky apeloval na zastánce prodeje, aby neuzavírali smlouvu narychlo těsně před volbami a neporušovali pravidlo, podle kterého město prodává pozemky teprve tehdy, když má investor územní rozhodnutí. K tomu má firma Wanemi ještě daleko.

„Je to neuvážené rozhodnutí, zvlášť když bylo územní řízení přerušeno, protože firma nemá povolenou výjimku z ochrany zvlášť chráněných živočichů,“ řekl Wolf. Podobně argumentoval i John. „Stavba Wanemi je tak konfliktní záměr, že bychom pravidla neměli porušovat a vycházet jí vstříc,“ řekl John.

#nahled|https://g.denik.cz/58/15/wanemi_vizu_0907_02_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/58/15/wanemi_vizu_0907_02.jpg|Tak by podle vizualizace projektu měla vypadat papírna a teplárna firmy Wanemi v průmyslové zóně v Zábřehu. Udroj: firma Wanemi#

Stovky pracovních příležitostí, miliony pro město

„Firma chce v Zábřehu postavit fabriku, která dá práci třem stovkám lidí. Město od ní navíc získá miliony, které potřebuje, pomůže to rozvoji města. Tak nebudeme firmě házet klacky pod nohy a dáme jí zelenou,“ říkali shodně Vladimír Caska a Svatoslav Valenta (Volba pro město).

Na stole měli zastupitelé týden starou žádost o prodej stejných pozemků od místního podnikatele Zdeňka Petra. Podnikatelský záměr ani rozlohu pozemků neuvedl, nabídl ale 160 korun za metr. „Je to další kouřová clona v řadě obstrukcí, anebo příprava pro další žalobu,“ ohodnotil žádost radní Martin Paclík (ODS), než ji zastupitelé zamítli..

Stejným poměrem 12 ku 7 naopak schválili smlouvu o spolupráci s Wanemi, v níž se obě strany zavazují ke spolupráci. Firma mimo jiné poskytne na sport a kulturu ve městě 10 milionů ročně po dobu deseti let, vytvoří pro to nadační fond, o jehož rozdělování bude sama rozhodovat.

Opakovaný návrh skupiny občanů na referendum o prodeji neprošel. Dostal jen sedm hlasů,

„S výsledkem jsme samozřejmě spokojeni, znamená to pro nás právní jistotu a důvěryhodnost při jednání s finančními ústavy,“ řekl při odchodu z jednání mluvčí Wanemi Petr Vintrocha.

Odpůrci zbraně neskládají

Protistrana, která považuje stavbu Wanemi za ohrožení životního prostředí ve městě, utrpěla porážku, ale svou snahu nevzdává.

„Soudní a správní řízení¨pokračují. Jestli platí u nás zákony, tak by Wanemi neměla území rozhodnutí získat,“ řekl Trhal, který je jedním z žalobců domáhajících se u soudu zrušení smlouvy o smlouvě budoucí, uzavřené mezi městem a Wanemi v říjnu 2006. Situace se podle něj opakuje. „Zastupitelstvo zase těsně před volbami urychleně uzavřelo smlouvu a zavazuje své nástupce,“ dodal Pavel Trhal.