„Celá záležitost je zatím aktuální, vše je ve fázi vyřizování. Přesný časový harmonogram stěhování zatím není,“ řekla Tesařová. Zmínila, že by k němu mohlo dojít na podzim letošního roku.

Proč se chce lékařka z pronajatých prostor v areálu firmy Omya stěhovat? „Teď bych se k tomu nevyjadřovala, navíc tu mám práci,“ odpověděla.

Představitelé Žulové jsou záměru nakloněni. Zdejší zastupitelé jednomyslně odsouhlasili záměr pronájmu prostor pro ordinaci doktorky Tesařové v budově místního zdravotního střediska. Zároveň se vyslovili pro podání výpovědi dvěma dosavadním nájemníkům.

Starosta Vápenné Leoš Hannig přiznává, že odchod lékařky je pro obec velmi citlivou záležitostí. Otevřený dopis, v němž Marta Tesařová o svém záměru informovala, před časem projednávalo místní zastupitelstvo. Následně jí představitelé obce učinili nabídku:

„Pokud by zůstala ve Vápenné, hradila by obec výlohy na nájemné – částkou tisíc korun bychom přispívali na otop. Navíc bude zrekonstruována přístupová komunikace z hlavní silnice ke zdravotnímu středisku, což už se nyní děje,“ řekl Hannig.

Ve Vápenné se však připravují i na variantu, že by zdejší ordinace zůstala prázdná.

„V případě odchodu lékařky jsem byl pověřen shánět náhradu a spojím se za tím účelem se zdravotním radou Olomouckého kraje. Sehnat náhradu ale nebude jednoduché,“ přiznává Hannig.

Pokud by se černý scénář naplnil, museli by si podle jeho slov zdejší lidé najít jiného lékaře nebo za svou praktičkou dojíždět.

Marta Tesařová je v obci se čtrnácti stovkami obyvatel jedinou praktickou lékařkou. V minulosti zde ordinovala také stomatoložka. Odešla však do důchodu a její místo se už obsadit nepodařilo.

Nedostatek lékařů trápí Jesenicko dlouhodobě. Na jednoho praktického lékaře zde v současnosti připadá i dvakrát více pacientů, než by bylo optimální.

„Na Jesenicku působí osmnáct praktických lékařů, což je mezní počet. Problémem je jejich věk, protože polovina z nich je starší padesáti let,“ řekla již dříve vedoucí odboru zdravotnictví Olomouckého kraje Eva Štefková.

Krizi museli před rokem řešit v Javorníku. Z města odešel jeden ze dvou lékařů. Péče o pět a půl tisíce pacientů tak zůstala na tehdy osmasedmdesátiletém Stanislavu Fritzovi. Lékaře v Javorníku sháněli marně dva měsíce.

Dokonce půl roku zůstala od července 2007 zavřená ordinace ve Vidnavě poté, co zde obvodní lékař zemřel. Kvůli příchodu nového ve městě lidé dokonce sepisovali petici.

Vedení obcí na Jesenicku se snaží lékaře do neatraktivní oblasti přilákat různými způsoby. V Javorníku pro něj nechali postavit dům, podobně Vidnava novému praktikovi zajistila byt i vybavení ordinace.