VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud rozhodl: Vrah Vocásek zůstane ve vězení

MÍROV - Soud, kterýve čtvrtekzasedal za branami mírovské věznice, zamítl žádost trojnásobného vraha Zdeňka Vocáska o podmínečné propuštění. Vocásek se proti rozhodnutí soudu na místě odvolal.

5.10.2007 1
SDÍLEJ:

Foto:

Podle soudu Vocásek nemá předpoklady k tomu, aby se zařadil do normálního života. „I znalec tuto prognózu nevidí příliš růžově. Z teoretických úvah vycházet nemůžeme,“ řekl předseda senátu Lubomír Kozák. Naopak Vocáskova advokátka Klára Slámová se domnívá, že provedený znalecký posudek je nedostatečný. „Soud rozhodoval jen na základě posudku soudního znalce z oboru psychologie, což je přinejmenším zvláštní, pokud se jedná o další osud člověka. Žádali jsme také o provedení posudku psychiatrem, ale soud naši žádost neakceptoval,“ vysvětlila Slámová. Podle ní je ale obvyklé, že soudy o propuštění z dlouhodobých trestů zpravidla napoprvé kladně nerozhodují.

Tehdy šestadvacetiletý Zdeněk Vocásek byl odsouzen za dvě vraždy a jeden vražedný pokus v roce 1988 k trestu smrti. Datum popravy bylo stanoveno na 29. prosince 1989. Vocásek strávil několik měsíců v cele smrti. Šibenici unikl jen o vlásek. Hned po sametové revoluci v listopadu 1989 byl trest smrti zrušen, a tak se nejvyšší ortel změnil „jen“ v doživotí. Vocásek v roce 1987 kvůli malichernému sporu ubil a ubodal invalidního důchodce, o tři měsíce později brutálně zavraždil dalšího starého muže. Jeho třetí obětí byl starší alkoholik, kterého Vocásek napadl ve spánku. Muž vražedný útok jen zázrakem přežil s těžkým poraněním hlavy.

Psychologické a psychiatrické testy tehdy potvrdily, že Zdeněk Vocásek je psychopatickou osobností. Neúcta k lidskému životu u něj podle odborníků pramenila z výchovné zanedbanosti i nízké intelektuální úrovně. Vocáskovo IQ bylo stanoveno na 77. Při předchozím soudním líčení Vocásek uvedl, že by se po propuštění chtěl věnovat pomoci nemocným nebo postiženým lidem. Jeho chování ve věznici je hodnoceno jako bezproblémové, ale jen v posledních třech letech. Jako obhájkyni si Vocásek vybral pražskou advokátku Kláru Slámovou, která právně zastupuje například dalšího doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka.

„Vocáskův spis znám dobře, takže jiný rozsudek jsem nyní nečekal. Byl by to nebezpečný precedens. On žije dvacet let v subkultuře, vězení je prostředí, kde jeho převýchova není možná. Je vyloučeno, aby se posudky zásadně lišily od těch původních. Doživotní trest v jeho případě funguje především k ochraně společnosti,“ domnívá se kriminalista Miloslav Jedlička, který je autorem internetových stránek Muzeum zločinu. Případu Zdeňka Vocáska na nich věnoval rozsáhlou kapitolu.

V České republice je šestačtyřicetiletý Vocásek vězněm, který si doživotí odpykává nejdéle. Od chvíle, kdy jej policisté zatkli, uplynulo letos v dubnu dvacet let. Podle zákona je to doba, po jejímž uplynutí mohou doživotně odsouzení požádat o podmíněné propuštění. Podle trestního řádu si ale Zdeněk Vocásek může žádost o propuštění podat opět po roce od nabytí účinnosti nynějšího rozsudku. Doživotní trest si u nás v současné době odpykávají tři desítky lidí, z toho jedenáct ve věznici Mírov. Zdeněk Vocásek s médii nekomunikuje. „Nepřeje si sdělovat nic o své osobě,“ uvedla mluvčí mírovské věznice Magda Petříková. Žádost o rozhovor, kterou mu Šumperský a jesenický deník adresoval před měsícem, Vocásek odmítl.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

5.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Kabelkový veletrh 2016 ve foyer Moravského divadla v Olomouci
8

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Úředníci se opět stěhují, upozorňuje radnice občany

Rozsáhlá rekonstrukce historické budovy šumperské radnice na náměstí Míru pokračuje další etapou. Úředníky některých odborů čeká další stěhování do náhradních prostor.

I další příprava s nulou, Draci nedali Třebíči ani gól

Podruhé v řadě vyšli šumperští hokejisté v přípravě střelecky naprázdno. V úterním utkání nestačili Draci na účastníka WSM ligy Horáckou Slavii Třebíč, která jim nasázela pět gólů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení