VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vražda či dvě a můžete šít hračky pro Humanitu

Mírov /FOTOGALERIE/ - Nejméně jedna vražda, lépe rovnou dvě. To je paradoxně ta pravá kvalifikace pro projekt Humanita, který přinesl práci všem osmi doživotně odsouzeným vězňům na Mírově.

19.4.2011
SDÍLEJ:

Doživotně odsouzení vězni z Mírova šijí přikrývky či hračky pro dětiFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Odstraňují padělané značky z oděvů, které pak Červený kříž používá například pro lidi postižené povodněmi. Šijí přikrývky a v poslední době i hadrové hračky pro děti. Ty jsou určeny do zásahových vozidel hasičů a policistů, aby s jejich pomocí lépe navázali kontakt s dětskými oběťmi při dopravních nehodách nebo v jiných krizových situacích.

Duchovním otcem projektu je předseda Českého červeného kříže v Olomouci Roman Váňa. Dnes v mírovské věznici představil výsledky záměru, který se v poslední době nebývale rozrostl.

Celní správa dodává zabavené oděvy, Český červený kříž nakupuje s pomocí sponzorů materiál na hračky a mírovská věznice organizuje práci.

Vězni, kteří mají před sebou doživotní pobyt za mřížemi, dělají na zakázkách zdarma ve svém volném čase. Kvůli bezpečnostním opatřením mohou pracovat jen na svém přísně střeženém pátém oddělení, k němuž vede nepřehledná spleť chodeb přepažených co dvacet kroků zamykatelnými mřížemi. V jedné volné cele opatřené dvěma mřížovými dveřmi mají malou šicí dílnu, v níž je místo pro dva „krejčí“.

Ostatní pracují při odstraňování značek na svých celách

„Baví mě to. Jednak lépe utíká čas, jednak je to věc, která někomu pomůže, je užitečná. Na stroji jsme se naučili šít postupně, jsme samouci. Děláme od čtvrt na devět ráno do půl čtvrté odpoledne,“ řekl jeden z vězňů, který se představil jako Bohumír.

„Práce je důležitá pro každého člověka. A v podmínkách věznic má jakákoliv smysluplná, a to i nevýdělečná pracovní činnost velký terapeutický a sociální přínos. Bez práce narůstá napětí mezi odsouzenými a zvyšují se bezpečnostní rizika,“ uvedl vychovatel Roman Míšek, který s doživotně odsouzenými v rámci programu zacházení pracuje.

Každý z osmi „doživotních“ má vlastní celu, na hodinové vycházky chodí na třetí nádvoří, takže s ostatními vězni se nepotkají. Moc kontaktů se spoluvězni tedy nemají, práce na projektu Humanita takovým kontaktem je.

Na začátku byla jen úprava zabavených padělků. Přestože jich má Celní správa plné sklady, není jednoduché je uvolnit pro humanitární účely. Nejdřív je nutné získat souhlas majitele ochranných práv ke značce. Jen malá část jich s použitím souhlasí a z některých věcí jako například obuvi nelze značky odstranit bez porušení věci.

„Pro projekt Humanita se tedy použije jen zlomek padělků v celních skladech. Ostatní věci se pálí nebo jinak likvidují,“ uvedl ředitel Celního úřadu Olomouc Zdeněk Krča.

Například bunda může mít až čtrnáct padělaných ochranných prvků. Jsou i na kapsách, zipech nebo knoflících. Musí se obrousit nebo vystřihnout a prázdná místa podlepit a shora našít jinou nášivku.

„Je to velmi pracné a náročné na čas. A čas je to, co právě vězňům rozhodně nechybí,“ řekl otec projektu Roman Váňa.

Projekt začínal před dvěma lety ve vazební věznici v Olomouci, ale ukázalo se, že stabilnější prostředí doživotně odsouzených na Mírově je pro něj to pravé. Mírovští vězni zatím upravili asi dvě stě triček a tisícovku mikin. Průběžně přibylo šití hraček.
„Nejdřív to měli být jednoduší panáčci, ale vězni zapojili vlastní invenci a fantazii a dnes mají velmi pestrou paletu výtvorů. Nakonec přibylo ještě šití dek z materiálu získaného z jedné padělatelské dílny. Stejně jako upravené oděvy je předáváme Českému červenému kříži. Používají se na příklad při dopravních nehodách nebo pro lidi ve vozidlech, která v zimě uvíznou v dopravních zácpách,“ popsal výtvory vězňů vychovatel Roman Mišák. Dodal, že u hraček je problém získat finance na nákup látek a další materiál na šití.

Roman Váňa ocenil spolupráci s věznicí a s Celní správou, pro které je projekt Humanita práce navíc.

„Původním cílem bylo jen získat pro sklady Červeného kříže potřebné věci. Že to celé působí pozitivně i na odsouzené, to je jakýsi bonus navíc, s nímž jsme na začátku ani nepočítali,“ řekl Váňa.

Autor: Stanislava Rybičková

19.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto.

Furikův hattrick zajistil Jeseníku výhru nad Bohumínem

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení