VYBRAT REGION
Zavřít mapu

WANEMI: Město Zábřeh se k žalobě nepřipojí

Zábřeh - Město Zábřeh nebude usilovat o zrušení smlouvy na prodej pozemků firmě Wanemi. Nepřipojí se k žalobě na neplatnost smlouvy, kterou podali občané Pavel Trhal a Jaroslava Wolná. S žalobou nesouhlasí. Většinou třinácti hlasů o tom rozhodlo ve středu večer zastupitelstvo.

20.2.2009 38
SDÍLEJ:

Takto bude vypadat panorama papírny s teplárnou firmy Wanemi ve směru od obce Leština.Foto: archiv Wanemi

Názor na řešení této otázky rozděluje veřejnost, zastupitele i radu města. Svědčila o tom bouřlivá diskuse, plná osočování a také výhrůžek.

Vše o stavbě papírny Wanemi najdete - ZDE

Odpůrci záměru firmy Wanemi, která chce v průmyslové zóně postavit papírnu a teplárnu, mají v rukou tři právní posudky - všechny naznačují, že smlouva má nedostatky, ale jednoznačně za neplatnou ji považuje jen posudek Jany Hamplové.

Opírá se mimo jiné o fakt, že u dvou z pozemků nebyl záměr před uzavřením smlouvy s Wanemi zveřejněn, což odporuje zákonu. V tomto bodu je tedy smlouva neplatná. Město ale vše napravilo.

Dvanáct zastupitelů zvedlo ruku pro to, aby město dodatečně sporné pozemky zveřejnilo. Řídilo se radou advokátní kanceláře Ritter - Šťastný, která pro město pracuje a radila nedostatky odstranit.

„Proč se bráníte tomu, aby smlouvu prověřil soud? Proč nechcete zjistit, jestli je opravdu neplatná? Kdyby nám dal soud za pravdu, mohli byste pak bez obav vyhlásit referendum, o které vás podpisem žádaly čtyři tisíce lidí. Alibisticky se této možnosti vzdáváte!“ znělo z publika z úst občanů Pavla Trhala, Petra Wolfa a dalších.

Jejich názor v radě města podporují Jiří Černý a Edgar Horák (oba KSČM) a starosta Zdeněk Kolář (ODS). Ostatní radní jsou proti. Za všechny vyjádřil názor Martin Paclík (ODS):
„Město uzavřelo s firmou Wanemi smlouvu, tak by se k ní mělo chovat jako k partnerovi, a ne hledat cestu, jak ji takzvaně očurdit a ze smlouvy se vyvléct,“ řekl Paclík.

Podle advokátů města neměli občané právo podávat žalobu, protože nejsou účastníky smlouvy.

Na rozhodování města se totiž podílejí prostřednictvím svých zvolených zástupců. Kdyby každý mohl do smluv vstupovat, mohlo by to v obcích vést k podávání takzvaných šikanózních žalob.

Odpůrci Wanemi a jejich advokátka Jana Hamplová jsou naopak přesvědčeni, že v tomto případě právo na žalobu mají. Soud také jejich žalobu bude projednávat bez ohledu na oficiální stanovisko města.

Středeční jednání zastupitelstva místy připomínalo bojovou arénu, místy kabaret a taky detektivku.

To když se zastupitelé snažili zjistit, kde se vzal posudek právní kanceláře Nedoma & spol, o kterém dva roky nikdo nevěděl. Ve složce na právním oddělení ho při přípravě podkladů pro právníky objevil teprve nedávno Daniel Gryc z kanceláře starosty.

Ukázalo se, že vypracování posudku smlouvy s Wanemi zadal už na podzim 2006 tehdejší starosta Petr Fabián, který smlouvu s Wanemi podporoval. Proč posudek zadal, na to už zemřelý starosta odpovědět nemůže.

Autor: Stanislava Rybičková

20.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:
Velké Losiny doma porazily Dubicko
20

Losiny opět vítězně, Dubicko je stále na nule

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Tři auta se "poťukala" v Libivé. Škoda je 200 tisíc korun

Nehodu tří aut vyšetřují nyní policistí v Libivé, místní části Mohelnice. Havárie se stala ve čtvrtek 17. srpna krátce po čtvrté hodině odpolední.

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení