VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společnost Wanemi Zábřežany nepřesvědčila

Zábřeh -Šest a půl hodiny trvající maratón představovalo v pondělí veřejné projednání vlivu chystané stavby firmy Wanemi v Zábřehu na životní prostředí. Bylo evidentní, že zástupci firmy odpůrce stavby nepřesvědčili.Z jejich připomínkami se teď musí ještě písemně vypořádat.

9.1.2008
SDÍLEJ:

Za sdružení Za zdravý Ráječek mluvil mimi jiné i Petr Wolf. Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Sál Klubu si organizátoři pro jistotu zamluvili až do půlnoci a většinu času vyčerpali. Zástupkyně ministerstva životního prostředí Kamila Kudelová jednání ukončila ve 22 hodin.

Pondělní jednání bylo poslední šancí odpůrců stavby, jak vznést připomínky a pokusit se zastavit projekt stavby papírny a teplárny, který v Zábřehu vzbuzuje už téměř rok velké emoce a protichůdné reakce. Bouří se zejména lidé ze čtvrti Ráječek a ze sousedního Rájce a Leštiny.

Příležitost si nenechali ujít a vystupovali s vlnou kritiky, na niž z čela sálu odpovídali zástupci firmy Wanemi, ale především autor dokumentace pro EIA Josef Ambrož a autor oponentního posudku Václav Hamer.

Ten v posudku doporučil ministerstvu, aby záměru dalo zelenou. Sál byl téměř plný a mezi předsednickým stolem a vystupujícími občany to občas jiskřilo ironií a vzájemnou nedůvěrou.

„Vypadá to, že autoři některých připomínek se ani nenamáhali si dokumentaci přečíst,“ řekl Ambrož.

„Záměr není v rozporu s legislativou a je v souladu s obecnou politikou státu v oblasti zpracování druhotných surovin a ekologicky příznivé výroby. Dojem občanů, že bude velkým zdrojem znečištění na příklad řeky, není správný. A některé připomínky nemají s posouzením vlivu na životní prostředí nic společného,“ řekl Hamer. Takovou připomínkou bylo na příklad to, že po vybudování papírny a teplárny ztratí nemovitosti v okolí část hodnoty.

Jaké jsou hlavní terče kritiky ze strany města, obcí a jejich občanů? Bojí se na příklad hluku a exhalací z kamionové dopravy, která bude navážet dřevoštěpku pro spalování v teplárně a sběrový papír na výrobu vlnité lepenky v papírně.

Obávají se hluku z vlastního provozu závodu, imisí do ovzduší, prachu ze skladovaného materiálu a také nepříznivého vlivu na množství i kvalitu vody v řece zvláště při extrémně nízkém průtoku v letních vedrech.

„Pro takové situace je připravena rezervní nádrž, která umožní zásobovat výrobu vodou asi týden. Minimální povolený průtok v řece musí být vždy zachován,“ uvedl na to mluvčí Wanemi Petr Vintrocha.

„Váš záměr je pro tento region příliš velký. Wanemi bude spalovat všechnu dostupnou dřevoštěpku z okolí, což občanům znemožní, aby na toto ekologické topení přešli. To je v rozporu s energetickou koncepcí mikroregionu.,“ uvedl Zábřežan Jiří Skrott.

Zástupci sdružení Za zdravý Ráječek protestovali mimo jiné i proti dopravní studii, kterou považují za nedostatečnou a v rozporu s plánem Vyššího územního celku Jeseníky.

Zástupci Wanemi a autoři dokumentace a posudku všechny kritické výtky hned na místě vyvraceli, ale bylo jasné, že druhou stranu nepřesvědčili.

Václav Hammer se teď musí s desítkami nových připomínek písemně vypořádat. Času má málo. Ministerstvo musí do 30 dnů vydat konečné stanovisko, které je nejdůležitější podmínkou pro pokračování projektu.

Jeho odpůrci se po jednání netajili skepsí, nedělají si velké iluze, že by ministerstvo projekt pohřbilo.

„I kdyby vydalo souhlasné stanovisko, nepovažujeme to za prohru. Díky množství připomínek v průběhu procesu EIA se podařilo zpřísnit podmínky stavby a přinutit investora doplnit dokumentaci. Přínos vidíme i v tom, že veřejnost byla informována o možném riziku a nebezpečí plynoucímu z chystané investice,“ uvedl mluvčí sdružení Za zdravý Ráječek Petr Wolf.

Za sdružení Za zdravý Ráječek mluvil mimo jiné i Petr Wolf.

Na kritické připomínky odpovídali zejména autor posudku Václav Hammer (vlevo) a autor dokumentace pro EIA Josef Ambrož.

9.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trenér Karel Trnečka

Mohelnice dala tři góly, přesto s Líšní doma neuspěla

Velké Losiny doma porazily Dubicko
20

Losiny opět vítězně, Dubicko je stále na nule

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Tři auta se "poťukala" v Libivé. Škoda je 200 tisíc korun

Nehodu tří aut vyšetřují nyní policistí v Libivé, místní části Mohelnice. Havárie se stala ve čtvrtek 17. srpna krátce po čtvrté hodině odpolední.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení