Zastupitelé Jeseníku o vodním světě znovu jednali na posledním zasedání. „Vzhledem ke komunálním volbám je zřejmé, že toto zastupitelstvo už nebude k wellnesscentru dávat žádné stanovisko. Není dobré, aby zastupitelé přijímali nějaké rozhodnutí,“ prohlásil starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS), který se už vzdává záměru, jenž byl prioritou vládnoucí koalice Jeseníku.

Městu chybí především čas. Pokud by chtěla radnice žádat o dotační peníze, musela by do konce července vyjasnit všechny sporné body, kvůli nimž už jednou se žádostí o devadesát milionů neuspěla. Tuhle podmínku však není Jeseník podle starosty schopen v tak krátkém termínu splnit.

Regionální rada, která posuzuje projekty, na něž města a obce žádají o evropské peníze, totiž už podruhé vrátila Jeseníku materiál k wellnesscentru k dopracování.

„Stanoviska nebyla kompletní, proto jsme město vyzvali k dopracování. Jde asi o pětistránkové doporučení,“ uvedla mluvčí Regionální rady soudržnosti střední Moravy Renata Škrobálková.

Nevyjasněných bodů, které potřebuje rada doplnit, je podle starosty tolik, že není v silách města podmínkám během měsíce vyhovět.

„Například máme přidat rozbor klimatických podmínek v zimě a v létě, aby bylo jasné, kolik lidí k nám přijede. Máme doložit, že sem dojede hodně lidí vyznávajících zdravý životní styl. Tím se nedokážeme tak rychle prokousat,“ přiznal Procházka.

Že jde projekt wellnesscentra k ledu, potěšilo věčného odpůrce stavby, zastupitele Jana Jedličku (ODS). „Projekt je investičně nadsazený, provozně těžce financovatelný, způsobil by našim budoucím nástupcům velké finanční problémy při nezbytné a náročné údržbě a modernizaci městské infrastruktury,“ komentoval rozhodnutí Jedlička.

Zastupitel je také proti tomu, aby se kvůli wellnesscentru, jehož návštěvu si podle jeho názoru obyvatelé Jeseníku se svými nízkými příjmy nebudou moci dovolit, rušilo městské koupaliště a zničila část nedávno opraveného fotbalového hřiště.

Stavba wellnesscentra patřila k prioritám koalice, která po minulých volbách ve městě vládne. Podle odhadů měla výstavba přijít na tři sta šedesát milionů korun. Dohady o tom, že by taková investice město příliš zadlužila, ale starosta od počátku popírá.

„Počítáme s tím, že výběrovým řízením se cena sníží až o třicet procent. Devadesát milionů korun je dotace z Evropské unie, padesát milionů korun získáme jako sponzorský dar, sto dvacet milionů korun vložíme z prodeje městských bytů. Myslím, že město by si bralo úvěr kolem dvaceti milionů korun, což není nijak dramatické,“ vypočítal Procházka.