Nejspíš je nejmladším starostou v regionu. Je mu teprve 32 let. Je absolventem Přírodovědecké fakulty Palackého univerzity a dosud pracoval na odboru životního prostředí krajského úřadu. Zastupitelem byl i poslední čtyři roky a patřil v něm k nekontroverzním osobnostem.

V zastupitelstvu má John širokou podporu; dostal sedmnáct hlasů z dvaceti přítomných. Proti jeho zvolení hlasoval Pavel Trhal (Slovo občana Zábřeha) a hlasování se zdržel vedle samotného Johna Jan Rýznar (SOZ).

Neznamená to, že by se stejně široký konsensus podařilo najít i pro zbytek koaliční vlády - místostarosty a další čtyři radní. Koalice má nakonec dvanáct členů z jednadvaceti zastupitelů. Kvůli rozhádanosti a osobním averzím zejména na straně dvou nezávislých uskupení se rodila mimořádně těžce. Její varianty se měnily každý týden. Co platilo jeden den, bylo už za další dva dny jinak.

Dohoda: za pět minut dvanáct

„Dohodu se podařilo podepsat až hodinu a půl před zasedáním,“ naznačil infarktový stav jeden z nových radních Pavel Doubrava (KDU-ČSL).

Ještě v úterý to přitom vypadalo, že koalici se vůbec nepodaří dát dohromady. Měla jen deset hlasů. Avizované odstoupení Pavla Trhala (SOZ), který s koalicí nesouhlasil, a jeho nahrazení náhradníkem Václavem Dušánkem ztratilo smysl, protože i on si podporu koalice rozmyslel. Nakonec se podařilo přesvědčit zbývající dva zastupitele za ČSSD - Pavla Paštu a Jana Drapáče. Bez toho už by zřejmě nezbývalo, než poslat Zábřeh k novým volbám.

Koalici tedy tvoří KDU-ČSL, ČSSD, Volba pro město, ODS, Nezávislá volba a Slovo občana Zábřeha (bez lídra Jana Rýznara a bez Pavla Trhala).

Místostarostové: Crhonek a Michalová

Posty místostarostů obsadí učitel místní průmyslovky Karel Crhonek (ČSSD) a Lucie Michalová (SOZ), která pracuje na odboru životního prostředí krajského úřadu; věnuje se vodnímu hospodářství. Crhonek dostal jedenáct hlasů, Michalová dvanáct. Oba budou funkci vykonávat jako neuvolnění, což vzbudilo velkou kritiku stran mimo koalici.

„Starosta potřebuje k sobě člověka, s nímž si rozdělí kompetence a bude s ním denně spolupracovat. Neuvolnění místostarostové, to je zcela neproduktivní řešení. Nemohu ho podpořit,“ řekl Martin Strouhal (Nestraníci). Stejný názor vyslovil i Milan Šebesta (KSČM).

V radě města usedne ještě Pavel Doubrava (KDU-ČSL), Jan Drapáč (ČSSD), Petr Šebesta (Volba pro město) a Antonín Kapl (ODS).

Tohle je nové vedení Zábřehu

Starosta František John

Místostarosta Karel Crhonek Místostarostka Lucie Michalová

Vítěz voleb nakonec jen jedno místo v radě

V Zábřehu tak nastala paradoxní situace. Vítěz voleb, dvojkandidátka Slovo občana Zábřeha a Zdravý Zábřeh, která šla do voleb se společným programem boje proti projektu firmy Wanemi a získala celkem sedm mandátů, má v důsledku svého rozkolu nakonec v radě města jediné zastoupení. Naopak se do rady dostaly strany, které ve volbách moc neuspěly a k projektu Wanemi měly zcela opačný postoj - Volba pro město a ODS.

Proč koalici nepodpořil Pavel Trhal? „Za navrženou radu jako celek bych nemohl osobně ručit. Reprezentuji více než čtyřleté úsilí občanských aktivit a sdružení o změnu a tento kredit nemohu dávat všanc přijímáním věcí, které jsou za hranicí kompromisu,“ uvedl Trhal.

Volbě vedení města předcházela rozprava plná ironických poznámek a osočování.

„Blahopřeji těm, kdo se po prohraných volbách znovu dostali do vedení města. A děkuji lidem ze Slova občana Zábřeha a KDU-ČSL, že jim to umožnili,“ řekl s ironií Jiří Černý (Zdravý Zábřeh).

Nechyběla přestřelka mezi dvěma tábory nezávislých. Podle Pavla Trhala zavinil rozkol Jiří Černý, když neumožnil jinou variantu koalice. Ten podobné tvrzení označil za neskutečnou licoměrnost. Černého kolega z kandidátky Zdravý Zábřeh Jaroslav Benk označil za viníka Pavla Trhala.

„Dělal vše pro to, aby znechutil ostatní. A vyslovit nedůvěru lídrovi své kandidátky, to je nehorázné!“řekl Benk.

Po volbě starosty a rady se atmosféra na jevišti kina Retro změnila jako mávnutím proutku. Napětí zmizelo a až do devíti večer pokračovalo jednání ve věcném a nekonfrontačním duchu.

„Zaplaťpánbůh,“ ozývalo se v publiku. I na úřednících radnice byla znát úleva, že současné bezvládí skončí. Ne všichni byli ale spokojeni. „V radě města mi chybí Jan Rýznar a Jiří Černý. Určitě v ní měli být,“ řekl při odchodu z jednání Zábřežan František Mašek.

Nový starosta: V Zábřehu je řada problémů

František John po volbě řekl, že v Zábřehu je celá řada problémů, které tu přetrvaly z minulého zastupitelstva.

Video s novým starostou Zábřehu Františkem Johnem najdete vpravo v galerii

„Rozpočet, který dnes budeme schvalovat, mluví za vše. Nedořešená je i otázka firmy Wanemi - ta bude jedním z hlavních témat, kterými se bude toto zastupitelstvo celé čtyři roky zabývat,“ řekl nový starosta a pokračoval: „Za nejdůležitější ale považuji to, že jsme se v koalici shodli na změně stylu jednání. Veškerá komunikace mezi členy rady, mezi starostou a místostarosty musí probíhat v duchu spolupráce a vzájemného respektu.“

V zábřežském zastupitelstvu jsou tři ženy - mezi nimi i bývalá starostka Štítů Božena Sojáková (SOZ). Zastupitelem je i bývalý provozovatel zábřežské televize Martin Strouhal (Nestraníci) a bývalý tajemník radnice Antonín Janhuba (Volba pro město), který se už dva roky soudí s městem kvůli svému odvolání z funkce a výpovědi.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko