VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zábřežská Charita chystá potravinovou pomoc chudým

Zábřeh - Zábřežská Charita zahájila ve vánočním týdnu novou službu - středisko potravinové pomoci. Jeho úkolem bude shromažďovat přebytky potravin a přerozdělovat je ve prospěch chudých a potřebných. Zázemí se nachází v suterénu charitního domu v Žižkově ulici, kde má Charita sídlo. Provoz zahájilo středisko těsně před Vánocemi s lidmi, kterým bude sloužit.

28.12.2010
SDÍLEJ:

Novou službu střediska potravinové pomoci zahájila Charita Zábřeh těsně před Vánocemi 2010. Na večeři pozvala lidi bez domovaFoto: Charita Zábřeh

„Vytipovali jsme třináct lidí bez domova a v předstihu jsme je pozvali na štědrovečerní večeři. Podávala se rybí polévka a filé s bramborovým salátem. Někteří přiznali, že rybu nejedli už víc než dvacet let,“ informoval ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.
Večeři připravili dobrovolníci Charity. Duchovním slovem o smyslu vánoc přítomné pozdravil a povzbudil zábřežský kaplan František Dostál.

V zázemí střediska potravinové pomoci je uskladněno 120 kilo mouky a těstovin z Intervenční potravinové pomoci Evropské unie. Hned v novém roce se chtějí pracovníci Charity obrátit na regionální producenty a prodejce potravin s prosbou o zapojení projektu, aby obsah potravinového balíčku, který bude poskytovat potřebným, byl v budoucnu co nejpestřejší.

„Chceme také požádat místní restaurace, jestli by bylo možné využít - alespoň v mrazivých zimních dnech - zbytky polévek z jejich vývařoven,“ uvedl Jiří Karger.

Adresáty této pomoci budou zejména nezaměstnaní lidé v hmotné nouzi, kteří propadají sítem sociální pomoci až na dno. Z menší části se jedná o lidi bez domova, případně lidi sociálně hůře přizpůsobivé.

Charita má tuto skupinu lidí dobře zmapovanou v rámci projektu Dobrovolnictví nezaměstnaných, do kterého je na Zábřežsku a Mohelnicku zapojeno více než 250 lidí. Charita jim zprostředkovává pravidelnou měsíční službu jak ve svých vlastních střediscích, tak u dalších organizací nebo obcí. Dvacet hodin této veřejné služby měsíčně je totiž od loňského roku podmínkou pro přiznání státního příspěvku v hmotné nouzi.

Střediskem potravinové pomoci Charita Zábřeh rozšiřuje spektrum služeb praktické pomoci těmto lidem. Z dřívější doby totiž provozuje už nouzovou nocležnu pro tři osoby, humanitární sklad nábytku a základního vybavení domácnosti, sociální šatník a středisko osobní hygieny s možností umýt se a vyprat si osobní věci.

Na úpravu a vybavení suterénu charitního získala Charita přes Místní akční skupinu Horní Pomoraví dotaci z programu Leader. Završila tak druhou etapu rekonstrukce domu. Ta první spočívala ve vybudování kontaktního místa – recepce v přízemí, která slouží také jako obchůdek s výrobky dílen či stacionářů, duchovní literatury a různých náboženských předmětů, jako jsou křížky nebo růžence.

Autor: Stanislava Rybičková

28.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Únor 2016. Fronta před budovou RCO v Olomouci první den přijímání žádostí o kotlíkové dotace
21

Kotlíkové dotace spuštěny, kraj rozdá 124 milionů! Tentokrát bez front

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Nepropásněte ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Údolí Desné a ZŠ Brníčko

  Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje.

V Zábřehu zapěje Štefan Margita, Šumperk zavzpomíná na Kryla a Matušku

Tipy na zajímavé kulturní akce na Šumpersku a Jesenikcu v týdenu od 19. do 26. září.

Za vydírání mladíka v Šumperku padly vysoké tresty

Za trestný čin vydírání, kterého se dopustila trojice mladých mužů ze Šumperku, padl v pondělí 18. září rozsudek u olomouckého krajského soudu. Ten se kauzou zabýval dva roky, skutek se stal v roce 2014.

Bunkr u Dolní Moravy ožije vojenskou historií

Zajímavou akci mohou navštívil milovníci vojenské historie v sobotu 23. září v Dolní Moravě, přesněji v muzeu českoslovenkého opevnění K-S5 U Potoka v Dolní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení