„Vytipovali jsme třináct lidí bez domova a v předstihu jsme je pozvali na štědrovečerní večeři. Podávala se rybí polévka a filé s bramborovým salátem. Někteří přiznali, že rybu nejedli už víc než dvacet let,“ informoval ředitel Charity Zábřeh Jiří Karger.
Večeři připravili dobrovolníci Charity. Duchovním slovem o smyslu vánoc přítomné pozdravil a povzbudil zábřežský kaplan František Dostál.

V zázemí střediska potravinové pomoci je uskladněno 120 kilo mouky a těstovin z Intervenční potravinové pomoci Evropské unie. Hned v novém roce se chtějí pracovníci Charity obrátit na regionální producenty a prodejce potravin s prosbou o zapojení projektu, aby obsah potravinového balíčku, který bude poskytovat potřebným, byl v budoucnu co nejpestřejší.

„Chceme také požádat místní restaurace, jestli by bylo možné využít - alespoň v mrazivých zimních dnech - zbytky polévek z jejich vývařoven,“ uvedl Jiří Karger.

Adresáty této pomoci budou zejména nezaměstnaní lidé v hmotné nouzi, kteří propadají sítem sociální pomoci až na dno. Z menší části se jedná o lidi bez domova, případně lidi sociálně hůře přizpůsobivé.

Charita má tuto skupinu lidí dobře zmapovanou v rámci projektu Dobrovolnictví nezaměstnaných, do kterého je na Zábřežsku a Mohelnicku zapojeno více než 250 lidí. Charita jim zprostředkovává pravidelnou měsíční službu jak ve svých vlastních střediscích, tak u dalších organizací nebo obcí. Dvacet hodin této veřejné služby měsíčně je totiž od loňského roku podmínkou pro přiznání státního příspěvku v hmotné nouzi.

Střediskem potravinové pomoci Charita Zábřeh rozšiřuje spektrum služeb praktické pomoci těmto lidem. Z dřívější doby totiž provozuje už nouzovou nocležnu pro tři osoby, humanitární sklad nábytku a základního vybavení domácnosti, sociální šatník a středisko osobní hygieny s možností umýt se a vyprat si osobní věci.

Na úpravu a vybavení suterénu charitního získala Charita přes Místní akční skupinu Horní Pomoraví dotaci z programu Leader. Završila tak druhou etapu rekonstrukce domu. Ta první spočívala ve vybudování kontaktního místa – recepce v přízemí, která slouží také jako obchůdek s výrobky dílen či stacionářů, duchovní literatury a různých náboženských předmětů, jako jsou křížky nebo růžence.