VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze života dětí v azylovém domě

JESENÍK - Azylový dům je zařízení, kam by se jistě nikdo z nás nechtěl dostat. Bydlet v azylovém domě je jistou formou puncu, který je jako nesmazatelná značka. Mnoho lidí „zvenčí“ snadno tento punc udílí, protože jejich představa o tom, kdo v azylovém domě žije, je neurčitá a často zkreslená.

15.10.2007
SDÍLEJ:

Cestou z nádraží v Javorníku do města a na zámek Jánský Vrch.Foto: Kamila Brabcová

Rozšířený je názor, že obyvatelé azylového domu jsou ti „asociálové“, co si za svůj stav mohou sami. Skutečnost je často zcela opačná. Já sama jsem začala pracovat v azylovém domě v Jeseníku poměrně nedávno a přiznám se, že moje představy byly obecným míněním také silně zkreslené. Azylový dům pro matky s dětmi v Jeseníku provozuje Boétheia - společenství křesťanské pomoci. Zařízení je uzpůsobeno pro pět maminek s dětmi. V současné době jsou zde děti od jednoho roku po dvanáct let. Když se na konci školního roku ptáte dětí, zda se těší na prázdniny, jsou většinou nadšené a představují si skvělá místa, která navštíví. Děti z azylového domu takové možnosti nemají. Prázdniny se pro ně od jiných dní v roce příliš neliší. Pořád jsou kolem nich ti stejní lidé, stejné místo, stejné věci.

Už na začátku prázdnin jsme pro ně proto připravili sérii výletů do okolí Jeseníku, abychom jim čas prázdnin zpříjemnili a dopřáli jim několik zážitků, které jsou pro ostatní děti běžné. Vedení azylového domu uvolnilo prostředky na financování výletů. Celkem se podařilo uspořádat čtyři výlety. První do jeskyní Na Pomezí propojil tajuplnou prohlídku jeskyní s pohybem v lese při cestě do Priessnitzových lázní v Jeseníku. Děti při hrách využívaly přírodní materiály, hlavně šišky a klacíky. Nejvíce nadšené byly ze stavění domečků pro skřítky. Druhý výlet vedl k Mechovému jezírku na Rejvízu. Mechem a lišejníkem porostlé stromy rašeliniště byly věrnou kulisou pro legendu, která se k tomuto místu váže.

Třetí výlet vzbudil u dětí velkou radost, protože jsme se vydali na Ranč Orel v České Vsi. Vyhlídka jízdy na koních lákala ty malé stejně jako ty starší. K naší lítosti byli koníci obsazení, protože ve stejném termínu byl na tomto místě i příměstský tábor. Ranč Orel ale natolik rozšířil své služby, že si každý vyžití najde. Starší kluci si zkusili řízení čtyřkolky. Protože tuto výzvu skvěle zvládli, jejich sebevědomí viditelně povyrostlo. Mladší děti byly nadšené ze starého kočáru před saloonem a hlavně z lanové dráhy, která je mezi stromy příjemně schována před sluníčkem. Mezi překážkami z lan a dřeva se vyřádily i maminky. Abych byla upřímná, děti ale nejvíc ocenily nanuky.

Poslední výlet jsme na žádost maminek uspořádali na zámek Jánský Vrch v Javorníku. Děti skvěle zvládly cestu vlakem i pochod městem. Prohlídka krásného interiéru zámku se těm nejmenším zdála poněkud zdlouhavá. Naše paní průvodkyně byla ale velmi trpělivá. Starší děti se dobře pobavily klouzáním v papučích po parketách. Po prohlídce jsme v Javorníku společně pod zámkem poobědvali a děti se před zpáteční cestou protáhly na průlezkách. Mám velkou radost, že se nám podařilo vtisknout alespoň těm několika dnům skutečně prázdninovou atmosféru. Malé děti ještě tolik nepociťují odlišnost svého bydlení, ale ty starší silně vnímají, že jsou svým způsobem posunuty na okraj společnosti.

Okamžiky, kdy jejich tvář naplní skutečná radost a uvolnění, nejsou tak časté, jak by měly být. Přitom se tyto děti od jiných vůbec neliší, mají jen na duši mnohem víc smutku. Těší mne, že díky ochotě a obětavosti několika lidí budou mít i „naše“ děti o čem vypravovat a co malovat, až ve škole přijde obvyklá otázka: „Tak co jsi dělal o prázdninách?“

15.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Nehoda motorkáře v Bělé pod Pradědem
2

Motorkář spadl ze svého stroje

Faráře na Slovensku vyhodili za názory o homosexuálech, dnes káže v Šumperku

Slovenskými médii rezonuje případ evangelického faráře Jakuba Pavlúse. Poté, co se šestadvacetiletý kněz z Turan u Martina zastal homosexuálních manželství, biskupové jeho pracovní poměr ukončili. Své nové působiště našel v Šumperku.

Do přípravy Šumperku se zapojí i losinští fotbalisté Smrž se Šinoglem

Až v posledním divizním kole si fotbalisté Šumperku zajistili setrvání v soutěži. Druhou sezónu v řadě tak do posledních chvil bojovali o záchranu, stejný scénář do třetice nechtějí připustit. Přípravu na nadcházející ročník tak mužstvo z podhůří Jeseníků startuje relativně brzy.

AKTUALIZOVÁNO

Olomoucký půlmaraton 2017 - VELKÁ FOTOGALERIE. Najdete se?

Tisíce amatérských i profesionálních běžců zaplnily v sobotu ulice Olomouce. Osmý ročník Olomouckého půlmaratonu si nenechalo ujít 6 200 závodníků z devětačtyřiceti zemí, dalších 3 600 závodníků odstartovalo v nesoutěžním rodinném běhu.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 25. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies