VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Železnici do Sobotína má nahradit autobus

Petrov nad Desnou, Sobotín – Na sobotínském nádraží čeká ve všední březnový den okolo poledne skupinka lidí na vlak. Už za pár měsíců budou na blízké zastávce vyhlížet autobus. Od června má drtivou většinu železničních spojů mezi Petrovem a Sobotínem nahradit autobusová doprava.

2.4.2016
SDÍLEJ:

Železniční stanice Sobotín ležící na okraji Petrova nad Desnou.Foto: DENÍK/Petr Krňávek

„Zrušení vlaků by mi každopádně vadilo. Jde i o matky s kočárky. Kdo pomůže nastoupit do autobusu invalidům?" ptá se jedna z čekajících sobotínských seniorek. „Říkala jsem si, že když to tu opravují, budou tu vlaky jezdit pořád. Vrazili do toho tolik peněz a teď to přijde vniveč," ukazuje další žena na předloni vybudované bezbariérové nástupiště.

S plánovanou změnou nesouhlasí i řada obyvatel Petrova. „Autobusy je to nesrovnatelně horší cestování. Když jedu s nákupem v batohu na zádech a dvěma taškami, je to pro mě velmi nepříjemné," sdělila Anna Šenková.

Velká změna souvisí se zavedením provozu elektrických vlaků ze Šumperku do Koutů. Dopravní výkony chce Olomoucký kraj, který objednává a platí veřejnou dopravu, koncentrovat právě na kouteckém rameni. Do Sobotína by zajížděly motoráky pouze o prázdninových víkendech.

Omezení osobních vlaků z Petrova do Sobotína se řadě lidí nelíbí. Petici za jejich zachování podepsalo během čtyř dnů šest stovek lidí z obou obcí i širokého okolí. „Znamenalo by to snížení komfortu. Lidé vnímají, že vlak představuje stabilnější spojení než autobus. Nechceme, aby se ze Sobotína stal zapadákov," říkají autoři petice. Oba druhy dopravy chtějí zkombinovat tak, aby se vzájemně nepřekrývaly.

Proti omezení vlakové dopravy se dlouhodobě stavěli představitelé Petrova. Ze striktního požadavku zachovat osobní provoz na trati za každou cenu nicméně ustoupili. „Podařilo se nám dosáhnout hlavního cíle. Časové polohy a počet spojů do horního Petrova, které dále pokračují do Sobotína a Vernířovic, zůstanou zachovány," řekl starosta obce Jan Vaníček.

Pokud by na tříkilometrové lokálce zůstal provoz v současném rozsahu, na dofinancování by se musel podílet kraj i Svazek obcí údolí Desné. Největší břemeno by ale patrně padlo na obce, které dráha protíná. „Náklady na takový provoz bychom nebyli schopni utáhnout," konstatoval starosta Vaníček.

Nyní je na stole kompromisní řešení. Vedle náhradních autobusů by kraj v pracovní dny objednal do Sobotína dva páry vlaků. Podmínil to však tím, že Svazek rekonstruuje motoráky ve svém vlastnictví. Byly by nutné k zajištění provozu.

Taková obnova by byla značně nákladnou záležitostí. „Rekonstruovat by se musely minimálně dva motorové vozy. Je to opravdu velká suma peněz. Musí rozhodnout členové valné hromady svazku, zda je někde uvolní," řekl předseda Svazku obcí údolí Desné Pavel Žerníček.

Podoba drážní dopravy do Sobotína se může od roku 2017 ještě změnit. „Obavy, že tam příští rok žádné spoje neobjednáme, jsou nesmyslné. Objednávka musí vydržet minimálně pět let," ubezpečil Jaroslav Tomík, ředitel organizace KIDSOK, která v Olomouckém kraji koordinuje železniční dopravu.

Nový model dopravy v Sobotíně a okolíOd června budou dopravu v Sobotíně a okolí zajišťovat autobusy. Cestující budou svážet k nádraží v Petrově. Část jich pojede z Vernířovic, část z Rudoltic. Některé spoje budou pokračovat jako přímé do Šumperku. Týkat se to bude autobusů, které vozí lidi do škol či zaměstnání. Vlaky mají jezdit z Petrova do Sobotína o prázdninových víkendech. Ve hře je možnost, že budou v tomto úseku jezdit dva páry vlaků jezdit i v pracovní dny.

Autor: Petr Krňávek

2.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

Úředníci se opět stěhují, upozorňuje radnice občany

Rozsáhlá rekonstrukce historické budovy šumperské radnice na náměstí Míru pokračuje další etapou. Úředníky některých odborů čeká další stěhování do náhradních prostor.

I další příprava s nulou, Draci nedali Třebíči ani gól

Podruhé v řadě vyšli šumperští hokejisté v přípravě střelecky naprázdno. V úterním utkání nestačili Draci na účastníka WSM ligy Horáckou Slavii Třebíč, která jim nasázela pět gólů.

Zpátky do plavek! Třicítky se vrací, víkend bude tropický

Po citelném ochlazení čeká obyvatele Olomouckého kraje opět tropický závěr týdne.

Fabia letěla z kopce na střechu, dvě spolucestující zraněny

Dvě zraněné osoby si vyžádala nehoda osobního vozu u Bělé pod Pradědem, která se stala v neděli 20. srpna odpoledne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení