Do svého vlastnictví by město rádo získalo Poštovní štolu, kterou chce následně zpřístupnit turistům. Štola v současnosti patří státnímu podniku Diamo. „Požádali jsme o její převod, v nejbližších týdnech očekáváme odpověď,“ řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Poštovní štola patří k nejzachovalejším důlním dílům na Zlatohorsku. Její historie sahá do šestnáctého století. „Jsou v ní k vidění pozůstatky historické těžby. Byla by to další zajímavá atrakce,“ soudí Rác.

Podle Jana Kotrise ze zlatohorské pobočky podniku Diamo v podzemí zůstala řada zajímavostí. „V Poštovní štole se nachází dřevěné potrubí, pozůstatky důlního čerpadla, korýtka na svádění důlní vody,“ vyjmenoval některé z pozůstatků hornické činnosti.

Důl dodnes skrývá například také sklad dřeva, které sloužilo pro těžbu takzvaným sázením ohně. Dřevo horníci zapálili a oheň rozžhavil stěny štoly. Následně horninu rychle zchladili, ta následkem pnutí rozpraskala a havíři ji mohli lépe odlamovat.

Poštovní štola je uzavřena od první poloviny devadesátých let. Narozdíl od jiných důlních děl na Zlatohorsku však nebyla zlikvidována. Od začátku se totiž uvažovalo o tom, že by mohla být přístupná turistům. Pro toto využití hovořil i fakt, že se v ní v moderní historii prakticky netěžilo.

„Zahájili jsme jednání. Starostovi Zlatých Hor odešel dopis se sdělením, za jakých podmínek je převod možný, a s žádostí o upřesnění tohoto záměru. Město Zlaté Hory jsme upozornili, že převod tohoto opuštěného důlního díla je možný pouze na organizaci, která má povolenou hornickou činnost,“ uvedl Pavel Koscielniak. Je ředitelem společnosti Geam Dolní Rožínka, odštěpného závodu firmy Diamo.

Přípravy na zpřístupnění Poštovní štoly jsou na úplném počátku. Nikdo tak zatím nedovede říci, kdy by mohli do zlatohorského podzemí vkročit první návštěvníci.

Existuje sice předběžná studie, nicméně případnému zpřístupnění bude muset předejít například podrobný důlní průzkum a bezpečnostní úpravy štoly. Částka na ně by přitom nemusela být nijak astronomická – mohla by se pohybovat v řádu milionů korun.

Zlaté Hory se na slavnou hornickou minulost turisty lákají už v současnosti. V místním muzeu se nachází stálá expozice věnovaná hornictví a model štoly. Při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic leží Hornický skanzen s replikou středověkých hornických mlýnů na drcení zlaté rudy. Před rokem se zde konalo mistrovství světa v rýžování zlata a letos atrakce získala třetí místo v anketě Sedm divů Olomouckého kraje.

Poštovní štola

První zmínka o Poštovní štole pochází z roku 1513. Dříve byla označována jako štola svaté Trojice. Největší rozmach zažila po svém znovuobjevení v polovině osmnáctého století. Těžilo se zde stříbro, olovo, měď a pravděpodobně i zlato. V novodobé historii od 50. let 20. století zde Rudné doly Jeseník uskutečnily pouze průzkumné ražby. V první polovině 90. let byla uzavřena.