To je jen jedna součást projektu modernizace Policie České republiky, který začíná fungovat také na Šumpersku. Týkat se bude především policistů z obvodních oddělení, kteří se pohybují v terénu.

„Každý policista má přidělený určitý rajón, ve kterém by měl trávit značnou část výkonu služby. Nyní se budeme snažit více informovat veřejnost, lidé by měli znát kontakt na policistu, který pracuje v místě jejich bydliště,“ vysvětlil vrchní komisař šumperské policie Michal Harciník.

Obdobný model v některých evropských zemích úspěšně funguje.

„Ideální stav by byl, pokud by policista ve svém rajónu strávil většinu služby. Není totiž lepší způsob komunikace i získávání informací než osobní kontakt,“ dodal Harciník.

Kontakty na jednotlivé policisty, seznam míst jejich působnosti i fotografie hodlá policie zveřejňovat na internetu. Lidé by je v dohledné době měli najít na zpravodajském portálu www.policie.cz. Již nyní mají policisté z obvodního oddělení k dispozici vizitky.

„Policisty se budeme snažit motivovat k tomu, aby na internetových stránkách zveřejnili také svá soukromá čísla mobilních telefonů. I když je policista mimo službu, může odkázat na své kolegy, případně poradit, kam se má volající obrátit. Zveřejňování soukromých mobilů policistů ale musíme vyzkoušet a zjistit, zda lidé nebudou kontakt zneužívat. Například na linku 158 volá daleko více lidí, kteří se tak baví než ti, co jí potřebují,“ vysvětlil vrchní komisař šumperské policie a koordinátor projektu Vladimír Komárek.