Výstavka trofejí u Ford Performance doslova praská ve švech. Ford si připsal historické úspěchy ve WRC i v Le Mans, závodil po celém světě a třeba menší vytrvalostní rallye závody má objeté všechny. Jeden ale pořád uniká – legendární Dakar. Toho se modrý ovál v pozici továrního závodního týmu nikdy nezúčastnil, byť se Fordy účastní celkem pravidelně v rukou soukromníků – mezi ně patří třeba i náš Martin Prokop. Situace se však změní, a to hned zkraje příštího roku.

Seznamte se s Rangerem Raptor T1+. Vozem postaveným na starší generaci pick-upu Ranger, který bude 5. – 19. ledna 2024 závodit na Rally Dakar v Saudské Arábii v kategorii T1+.  O pohon továrního prototypu se postará přeplňovaný šestiválec 3.5 EcoBoost, tedy motor, který (pochopitelně v jiném naladění) závodil i na Le Mans ve Fordu GT.

Nejnovější Forza Motorsport přinese více než 500 aut a 20 okruhů a slibuje nejlepší závodní zážitek.
Nová Forza Motorsport: nejrychlejší auta, epické závody a úžasná grafika

Do Dakarského veletoče se Ford nepustil sám, ale využívá partnerství se závodními týmy, které do celé věci přináší dlouhodobé zkušenosti. Konkrétně se jedná o jihoafrický tým Neil Woolridge Motorsport, který pomůže s technikou auta, a samozřejmě i britský M-Sport, který s Fordem dlouhodobě spolupracuje na WRC programu.

Získávání zkušeností

Je také důležité poznamenat, že Ford nemá ambice hned první rok vítězit. Podle šéfa závodního oddělení Ford Performace Marka Rushbrooka musí závodní tým nejprve získat zkušenosti, aby mohl bojovat o umístění na předních příčkách. Dakar na začátku příštího roku tak bude v první řadě „přípravkou“, a ostrý start s novým autem a ambicemi na umístění přijde až v roce 2025.

Ještě než se Ford postaví na start Dakaru, je v plánu na letošní sezónu několik dalších soutěží. Závodní Ranger se tak zúčastní třeba Baja Aragón ve Španělsku nebo marockého Rallye du Maroc. Poslední otázkou zůstává, kdo se posadí do závodního vozu v pozici pilota a navigátora.