VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DANIELA TAUBEROVÁ

Daniela Tauberová / Olomoucký deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Milek? Velký hráč agrárního trhu, taky křupky Bersi. A teď možná ministr

Když ve středu padlo jméno možného adepta na post ministra zemědělství menšinové vlády hnutí ANO, kromě členů agrární komory, soukromých zemědělců a obyvatel Úsovska tápal zřejmě každý. A co známé tyčinky Fit nebo křupky Bersi? I za těmi stojí jeden z největších zemědělských podniků v Česku, v jehož čele je Jiří Milek - zkušený manažer, myslivec, ale i uchazeč o křeslo v Poslanecké sněmovně či Zastupitelstvu Olomouckého kraje.

Zeman jede do kraje i s manželkou. Prezident míří hlavně na náměstí

Především diskutováním s lidmi na náměstích stráví prezident Miloš Zeman návštěvu Olomouckého kraje, kterou začne ve středu 8. listopadu.

Stromy ohrožují rychlíky na koridoru. Úřad chce kácet

Minulý víkend „fouklo“ a vlaky na hlavním koridoru stály několik hodin. U Moravičan spadl na koleje strom, do kterého narazil nákladní vlak. Následky nehody pocítily tisíce cestujících nejen v Olomouckém kraji.

Na Pradědu napadl první sníh

FOTO / První sníh letošního podzimu se snesl v noci na dnešek na nejvyšší horu Moravy a Slezska – Praděd.

V Kraši chtějí těžit drahokamy, ve hře je i spolupráce s firmou Swarovski

Víska kdesi na Jesenicku u polských hranic, to mnohé napadne, když se řekne Velká Kraš. O obci ležící v geologicky pozoruhodné části Olomouckého kraje se ovšem již brzy může mluvit i mimo okruh odborníků a nadšenců, kteří se hrabou v podzemí.

Do vody! Tropy vydrží celý týden, rozpálí to i přes 35 stupňů

Tropické teploty přes třicet stupňů budou žhavit Olomoucký kraj minimálně do víkendu.

Kvalitní asfalt v zatáčkách přitahuje na sedlo motorkáře

Na autobusové zastávce na Červenohorském sedle vyhlíží spoj do údolí Desné necelá dvacítka cestujících. Za půl hodiny strávené u silnice spojující Jesenicko se zbytkem Olomouckého kraje napočítali zhruba stejný počet motorkářů. Sledovali, jak si neohroženě užívají kvalitního asfaltu.

Záložáci pomohli ochránit elektrárnu Dlouhé stráně

Pokud by bylo zapotřebí, záložáci dokáží pomoci ochránit strategický cíl, vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, před narušiteli.

Na plavky to bude do neděle, pak se ochladí

Osmadvacet stupňů rozehřeje Olomoucký kraj během pátku a kolem letních pětadvaceti bude i v sobotu.

Čmeláci zachraňují úrodu, do sadu je vozí v krabicích

Tisíce čmeláků nasadili v ovocných sadech v Mohelnici – Újezdu, aby pomohli zachránit letošní úrodu jablek.

Vyhlášená restaurace v Lošticích zavřela. I kvůli EET

Byl jistotou, že se člověk dobře nají. Navíc v turisty navštěvované oblasti Bouzovska široko daleko jediný, který už před mnoha lety podstavil nabídku na místním gastronomickém zázraku – tvarůžku. Podnik U Coufalů v Lošticích 1. prosince skončil. Po dvaadvaceti letech majitel Jan Konečný restauraci zavřel. Právě elektronická evidence tržeb byla podle jeho slov onou pomyslnou poslední kapkou.

Hladiny toků se moc nezvedly, v Jeseníkách spadla voda jako sníh

Po zvednutí a poklesu půjdou hladiny potoků a řek v Olomouckém kraji opět nahoru. Žádné povodňové drama však nehrozí.

Jeseníky zalijí vydatné srážky, voda v řekách stoupne

Před vydatným sněžením a deštěm, v polohách pod 1000 metrů, varují meteorologové hlavně na Šumpersku a Jesenicku.

Na mrazíky poslali sadaři mlhu z raketového motoru

Sněžení a studený vítr, které v tomto týdnu znepříjemňovaly život nejen v Olomouckém kraji, nevzbuzovaly v ovocnářích v nižších polohách takové obavy, jako počasí předpovídané na noc na čtvrtek.

Takto teď vypadá Morava na Šumpersku. Ochlazení tání zastaví

Tání sněhu a déšť, ale také ledové kry, zvedly hladiny potoků a řek v Olomouckém kraji. 

U labutí z Jesenicka potvrzena ptačí chřipka

Olomoucký kraj – U dvou uhynulých labutí nalezených o víkendu na Jesenicku potvrdilo laboratorní vyšetření ptačí chřipku H5.

AKTUALIZOVÁNO

O volby byl na Šumpersku větší zájem na venkově

Šumperk/Jeseník - Sledovali jsme druhý den krajských voleb na Šumpersku a Jesenicku.

VIDEO: Do hor přišla zima. Na Pradědu to bude na staré běžky

Jeseníky – Vrcholky hor v Jeseníkách ve středu 5. října pokryl první sníh. Spolu se silným větrem nadělal starosti silničářům, kteří poprvé vyjížděli do terénu se zimní technikou, a to na Červenohorské sedlo a Videlský kříž.

V kopcích vydatně zaprší, v Jeseníkách se čeká sníh

Jeseníky – Nejvyšší partie Hrubého Jeseníku může v úterý pokrýt sníh. Sněhové přeháňky předpovídají meteorologové na večer. Ještě před tím však v horských okresech Olomouckého kraje pořádně zaprší.

Ženisté zdolávali Rabštejn, trénovali úkoly v horách

Oskava – Břidlicové skály Velkého Rabštejnu patří mezi nejatraktivnější lezecké oblasti Hrubého Jeseníku. V těchto dnech je zdolávali armádní průzkumníci. Zdokonalovací kurz se zaměřil na plnění úkolů v horách. Těžce dostupný terén prověřil jejich schopnosti.

Mladí s dětmi mohou žádat o státní půjčku na bydlení

Šumpersko, Jesenicko – Program 600 neboli úvěr pro mladé na pořízení bydlení právě startuje. Ode dneška mohou zájemci do 36 let, kteří pečují o dítě mladší šesti let, požádat o šest set tisíc korun od státu. Žádosti se podávají na Státním fondu rozvoje bydlení v Olomouci.

AKTUALIZOVÁNO

Kvůli vodě v losinských termálech padají trestní oznámení

Velké Losiny – Složením vody v termálním parku ve Velkých Losinách se zabývali policisté. A to na základě anonymního trestního oznámení, podle něhož bazény nejsou napuštěny přírodní termální vodou, ale pouze obyčejnou ohřívanou. Policisté věc prověřili, nic protiprávního nezjistili. Že by v bazénech byla jiná voda než termální, odmítli též hygienici a provozovatel vodního světa. Ten na neznámého pachatele podal trestní oznámení pro pomluvu.

Není problém turistu do Jeseníků přitáhnout, ale udržet

Jeseník - Za devatero horami a devatero řekami.. Tak by se dal s velkou nadsázkou uvodit rozhovor o Jesenicku., území, které oplývá přírodními krásami, ale také problémy, s nimiž se musejí vypořádávat místní obyvatelé i zaměstnavatelé. 

Církev žádá na Jesenicku 20 tisíc hektarů

Olomoucký kraj – Vypořádání se státu s církvemi se vleče. Rok od termínu, do kdy se církve měly písemně přihlásit o komunisty zabavený majetek, je ten tam, a zpátky mají snad jen třetinu toho, co si nárokovaly. Přesně tak to totiž aktuálně vypadá v případě výzev podaných olomouckým arcibiskupstvím. Žalobu na instituce zodpovědné za jejich vyřízení zatím nepodalo.

Nemocným seniorům nikdo nedal léky

Sobotín – Tři dny nedostali potřebné léky staří lidé, kteří žijí v zařízení pro seniory v Sobotíně. Stalo se tak poté, co zdejší středisko Diakonie propustilo část zdravotních sester. S Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) se nedohodlo na smlouvě o poskytování ošetřovatelské péče a na jejich platy nemá peníze. Případ již řeší policie.

Lokálkou do Olomouce 160 za hodinu

Šumperk – Zatímco nyní jezdí Marie Hrušková do Olomouce za prací ze Šternberku vlakem dvacet minut, za takřka pět let jí tato cesta bude trvat pouhých osm minut. „Děláte si legraci? To nesjedete ani autem, i když není žádný provoz," reagovala Marie Hrušková na informaci o schválené modernizaci trati mezi Olomoucí, Uničovem a Šumperkem. Pětimiliardovou přes
tavbu tohoto úseku nedávno schválilo Ministerstvo dopravy. Trať se má začít elektrifikovat za tři roky. Sloužit lidem by pak měla začít v roce 2021.

Vši? Nekončící boj, který je na rodičích

Olomoucký kraj – Kdo má doma školáka, toho asi nepřekvapí, když v žákovské najde zprávu, že ve škole se vyskytly vši a je zapotřebí prohlédnout dětem hlavu. Jejich výskyt je častý a odráží odolnost vší na dříve používané přípravky. Na Olomoucku podle hygieniků má až 20 procent dětí ve školách a na prvním stupni základních škol ve vlasech stopy po vších. Nic dramatického. Mnohem horší je samotný boj s tímto drobným hmyzem.

Kdy dostaví R35 ?, ptali se prezidenta v Mohelnici. A dali mu popelníček

Mohelnice /VIDEO/  - Unikátní popelník ve tvaru elektromotoru si z návštěvy mohelnického Siemensu odvezl prezident Zeman.

Kněží se nechystají do lesa se sekyrou, církev najímá zkušené lesáky

Šumpersko, Jesenicko - Církvím se vrátí nemalé majetky, které jim zabavili komunisté. Anebo také ne. Záleží, jak podané žádosti o pozemky a budovy vyhodnotí státní úřady, případně soudy. Kolem lukrativních pozemků či kvalitní zemědělské půdy již začali kroužit zájemci, kteří by v rámci církevních restitucí rádi přišli na své.

Církve chtějí na Jesenicku vrátit dvacet tisíc hektarů pozemků

Jesenicko, Šumpersko – Do Olomouce a na zemědělský venkov. Tam by zřejmě kritici či zastánci církevních restitucí směřovali nejvíce žádostí o vrácení komunisty zabaveného církevního majetku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT