VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR KRŇÁVEK

Petr Krňávek

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lom na Humenci slouží sportovcům. Podívejte se

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ve sportoviště se změnil léta nevyužívaný lom v lokalitě Humenec v Zábřehu. Cyklisté v něm trénují bikros, v dohledné době by zde mohla vzniknout i dráha pro skateboardy.

Český financ se v Javorníku zamiloval do Němky. Drama velké sudetské lásky

Byla by to láska jako tisíce jiných. To by však on nesměl být českým příslušníkem finanční stráže na německém Jesenicku a ona nesměla patřit ke zdejší smetánce. A především by se nesměl psát rok 1938.

Oprava mostů zavře důležitý obchvat, auta pojedou po provizorní silnici

Řidiče, kteří využívají obchvat Zábřehu, čekají dva roky komplikací. Mosty nad Lesnickou a Postřelmovskou ulicí mají za sebou sice jen asi třicet let provozu, jejich stav však vyžaduje úplnou výměnu nosné konstrukce. Práce jsou plánovány roky 2019 a 2020. Vyžádají si úplnou uzavírku části obchvatu, auta budou jezdit po provizorní silnici.

Ze „zakázané“ nemocnice je Alzheimercentrum. Takto to uvnitř vypadá

Nad Zábřehem stojí desítky let, celou dobu však byla nepřístupná. Mezi místními o ní kolovaly legendy. Budova bývalé spící nemocnice po kompletní rekonstrukci začíná sloužit lidem s Alzheimerovou chorobou.

VIDEO: Horská trať slavila výročí, cestující svezla Rosnička

Už sto třicet let lidem slouží železnice z Hanušovic do Jeseníku. U příležitosti tohoto jubilea České dráhy vypravily na trať zvanou Slezský Semmering parní vlak. Ten dovezl cestující i na středověké slavnosti do Jeseníku.

Ve zateplených třídách je příliš CO2, musí namontovat ventilaci

Únava či špatné soustředění. To mohou být důsledky velké koncentrace oxidu uhličitého v místnostech.

Zaniklé osady lákají. V Šumperku je připomíná venkovní výstava

Žily v nich desítky lidí, dnes jejich existenci připomínají už názvy míst na mapách a na jejich místě se nachází lesy nebo louky. Řeč je o zaniklých osadách, které připomíná výstava na Hlavní třídě v Šumperku. V příštím roce by na stejné téma měla vyjít i kniha.

Půvabný Slezský Semmering slaví 130 let. Lidé se svezou parním vlakem

Sto třicet let existence slaví železnice z Hanušovic do polských Glucholaz známá jako Slezský Semmering. V sobotu 15. září se proto na jedné z nejkrásnějších tratí v Česku budou moci lidé svézt parním vlakem.

Obce staví chodníky po kilometrech

Stavební ruch panuje okolo hlavních silnic v řadě obcí na Šumpersku a Jesenicku. Stavbaři zde ve velkém budují chodníky. Samosprávy do bezpečí chodců investují desítky milionů korun.

Slavný rod Kleinů představí film

V 19. století patřili k nejvýznamnějším podnikatelům celé rakousko-uherské monarchie, na desítky let však upadli v zapomnění. Podnikatelskou rodinu Kleinů představí půlhodinový snímek, který připravuje Jesenická filmová kancelář.

Úředníci v Šumperku budou jezdit elektromobilem

Auta na elektrický pohon začínají využívat i místní samosprávy. O pronájmu dvou elektromobilů rozhodli v Olomouci, nyní se k obdobnému kroku chystají v Šumperku.

Ukradli válec, rozjeli se a pak vyskočili. Stroj zničil vše, co mu stálo v cestě

Kuriózní nehodou se zabývají policisté na Jesenicku.

Lidé na Zábřežsku už nemusí převařovat vodu, je v pořádku

Obyvatelé Postřelmova a šesti okolních vesnic už nemusejí převařovat vodu z kohoutku, kterou používají k pití.

Za novou knihovnu v Šumperku nedostali někteří zaplaceno

Nová knihovna slouží od začátku září čtenářům v Šumperku. Někteří lidé však její slavnostní otevření sledovali se smíšenými pocity.

Lékaři získávají více hlasů než ostatní, říká politolog Stanislav Balík

Boxer, hudebník, manipulantka s prádlem, dřevomodelář. Mezi kandidáty do nadcházejících komunálních voleb lze najít lidi, kteří na listinu uvedli neobvyklé povolání. Podle politologa Stanislava Balíka je povolání hodně problematická kategorie.

Tisíce lidí převařují vodu k pití, kvůli překročení limitu mikroorganismů

Otočit kohoutkem a napustit si sklenici vody. Pro téměř sedm tisíc obyvatel sedmi vesnic na Zábřežsku to již několik dní není samozřejmost. Jeden z pravidelných laboratorních rozborů ukázal v tamním řadu překročení limitu pro mikroorganismy v pitné vodě. Provozovatel soustavy proto vydal doporučení, aby lidé vodu před konzumací převařovali. Zda je problém rozsáhlý a závažný, ukáží opakované testy.

"Pouliční" výstava v Šumperku ukazuje příběhy totalitní perzekuce

Se silnými příběhy obyvatel regionu se mohou seznámit lidé na výstavě Paměť národa Olomouckého kraje v Šumperku.

Legendárnímu lékaři ze Sanatorky udělili čestné občanství

Nového čestného občana má město Šumperk. Stal se jím in memoriam doc. MUDr. Vladimír Vojtek, CSc. Akt slavnostního předání se uskuteční ve čtvrtek 13. září v 15 hodin u příležitosti zasedání zastupitelstva města. Čestné občanství si převezme syn oceněného Ivan.

Zimní stadion po rekonstrukci: ze skleníku se stala chladnička

Zatímco dosud fanoušci týmu Draků využívali klubové šály hlavně k fandění, nyní se stanou vítaným doplňkem oděvu. A také dlouhé kalhoty nebo tlustá mikina. Podniky města Šumperka dokončují zateplení budovy, díky čemuž teplota v interiéru citelně klesla. Řadu lidí to zaskočilo.

Tragédie u Libivé: rodinám hasičů pomůže veřejná sbírka

Lidé mohou finančně pomoci rodinám hasičů ze zábřežské stanice, kteří byli těžce zasaženi 24. srpna při dopravní nehodě u Libivé. Jeden při ní zemřel, druhému těžké zranění znemožní vykonávat jeho povolání.

Moderní knihovna v Šumperku otevřela. Podívejte se dovnitř

Novou Městskou knihovnu T. G. Masaryka v Šumperku si prohlédli první návštěvníci. V sobotu 1. září se uskutečnilo její slavnostní otevření spojené se Dnem otevřených dveří.

Na Šumpersku přibydou kilometry nových stezek

Kilometry nových stezek budou sloužit cyklistům na Šumpersku. Kolaře odvedou z frekventovaných silnic, kde se dnes musí proplétat mezi stovkami aut. Stavět se bude v Mohelnici, Zábřehu i Šumperku.

Místo opraveného koryta zůstává řeka rozbagrovaná

Pohyb nákladních aut a stavebních mechanismů musí snášet obyvatelé Kobylé nad Vidnavkou. Stavbaři pracují na úpravách koryta řeky Vidnávky.

Motocyklový Kolštejnský okruh omezí o víkendu dopravu

Oblíbený závod historických motocyklů a sidecarů Kolštejnský okruh bude v sobotu 8. a v neděli 9. září hostit Branná.

Náplavka v Jeseníku může ožít

Nové netradiční místo k odpočinku vzniká v Jeseníku. Dobrovolníci vyčistili náplavku u řeky Bělé. Podobné lokality v řadě velkých měst slouží k relaxaci i konání kulturních a společenských akcí.

Kam se dřevem? Na skládky se mění i průmyslové areály

Problém s uskladněním dřeva řeší lesníci na Jesenicku. Suché a teplé počasí spolu s kůrovcem hubí v regionu statisíce smrků. Na skládky dřeva se tak mění i průmyslové areály.

Unavený šofér na Bludovském kopci sestřelil peugeot v protisměru

FOTOGALERIE / Několik dopravních nehod řešili v uplynulých dnech policisté na Šumpersku.

Hasiči havarovali cestou k zásahu, jeden nepřežil

Tragicky skončila havárie, při které se hasičský vůz převrátil na střechu. Jeden člověk z posádky mířící k zásahu zemřel, další je vážně zraněný.

V tocích chybí voda. Elektrárny stojí, ryby hynou

FOTOGALERIE / V řekách vody jako v potůčku, místo potoků vyschlá koryta. Tak vypadají mnohé vodní toky na jihu šumperského okresu.

Skaut z Lesnice dostal nejvyšší vyznamenání

Výjimečná událost se odehrála v úterý 21. srpna na táboře skautské Jesenické lesní školy na Olšanských horách na Šumpersku.

Ostružná má novou hasičskou zbrojnici, slouží i jako společenské centrum

Nové zázemí získali hasiči v Ostružné. Slouží jim nová zbrojnice, slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 25. srpna od 13 hodin. Budova bude sloužit i jako společenské centrum obce.

Vyhozeným věcem dávají v Zábřehu novou šanci. Funkční koupíte za pár korun

Tohle by se ještě mohlo někomu hodit. Taková myšlenka obvykle napadá člověka, když se chce zbavit použité, ale zachované věci. V Zábřehu dostali lidé v takových situacích praktickou možnost.

Lepší parkování u nádraží v Zábřehu? Příští rok

Kam s ním? Takovou otázku řeší řidiči, kteří potřebují odstavit auto u zábřežského nádraží.

Okupaci Zábřehu připomínají dveře

Objekt s názvem Dveře do minulosti, který připomíná padesáté výročí okupace tehdejšího Československa instalovala včera v centru Zábřehu skupina místních lidí.

Architekti ukázali novou podobu sídliště. Kdy se začne? ptají se místní

Novou podobu má dostat sídliště Pod Chlumem v Jeseníku. Přibydou zde nové chodníky, hřiště nebo aleje. Vyplývá to ze studie, kterou zpracoval tým architektů. Sídliště Pod Chlumem v Jeseníku. 

Zemědělec z Branné: Farmu chceme zpřístupnit lidem

Když se řekne zemědělství, většině lidí se vybaví traktor v nekonečných lánech kukuřice či řepky, případně výkrmny hospodářských zvířat za vysokým plotem. Ekologická farma Miroslava Skřivánka v Branné však funguje jinak. Inspirací je i pro vysokoškoláky, kteří na ni jezdí na exkurze.

Stromy se do centra města vrátí, dostane se i na auta

Spalující paprsky musí snášet lidé, kteří v horkých a slunečných dnech prochází ulicí 17. listopadu v Zábřehu. Město zde nechalo pokácet alej bříz mezi vozovkou a chodníkem. Zanedlouho by je měla nahradit nová výsadba.

Velký Hektor může na trať. Podívejte se, jak jej opravili

Na tratích v podhůří Jeseníků může znovu dunět Velký Hektor. Lokomotivu s touto přezdívkou získali šumperští strojvedoucí a v uplynulých měsících se jim ji podařilo zprovoznit.

Hlubinka opět láká ke koupání, nabízí i oblázkovou pláž

Nové místo k osvěžení u vody mohou využívat obyvatelé Zábřehu. Místní radnice nechala obnovit populární lokalitu Hlubinka u Moravské Sázavy. Nachází se pod lesem zvaným Amerika nedaleko kamenolomu na Skaličce.

Jeseník nabídne farmářské trhy, kejklířskou slavnost i setkání básníků

Hned několik akcí připravil na konec srpna jesenický spolek Sudetikus.

O termály je obří zájem, čeká je částečná přestavba a růst

Návštěvnost termálního parku ve Velkých Losinách převyšuje očekávání. Za první pololetí letošního roku jej navštívilo 95 tisíc lidí, což je o osminu více než ve stejném období loni. Provozovatelé areálu proto chystají přestavbu vstupního vestibulu, ve hře je i vybudování nového wellness hotelu.

Unikátní mauzoleum se dočkalo záchrany. Podívejte se

Kapli s hrobkou rodu Kleinů v Sobotíně nečeká zánik. Restaurátoři na ohrožené památce dokončují první etapu záchranných prací. Stavba si v době svého vzniku honosností nezadala s podobnými díly předních šlechtických rodů v českých zemích. Obec by jí postupně ráda vrátila původní krásu.

Velký požár sežehl v noci rodinný dům, zasahovaly desítky hasičů

FOTOGALERIE / Rodinný dům shořel v noci na úterý 14. srpna v Hynčině na Zábřežsku. Na místě zasahovalo šest desítek hasičů ze dvou krajů včetně chemického speciálu. Vodu museli hasiči dovážet ze sousední vesnice.

Stavba nového nádraží v Mohelnici se trochu opožďuje. Podívejte se

/FOTOGALERIE/ Nové autobusové nádraží v Mohelnici mělo už za tři týdny začít sloužit cestujícím. V tu dobu se však na něm ještě budou pohybovat stavební stroje. Největší investiční akce ve městě se o několik týdnů protáhne.

Pod Ramzovou zemřel motorkář

Tragická nehoda se stala v sobotu 11. srpna krátce před osmou hodinou večer na silnici mezi Ramzovou a Ostružnou.

I Jesenicko mělo své kroje. Jeden teď vystavují, v Německu se nosí

Průvod krojovaných mužů a žen prochází městem. Obrázek, který si lidé spojí s Hanou či Slováckem, býval před desítkami let k vidění i na Jesenicku. Také zdejší obyvatelé měli své kroje.

VIDEO: Žabotlamy se loučí. Ten šumperský proto vyrazil do Prahy

Výjimečná podívaná se naskytla v pátek 10. srpna před druhou hodinou odpolední cestujícím na šumperském nádraží. U jednoho z nástupišť si mohli prohlédnout elektrickou jednotku zvanou žabotlam. Mířila do Prahy na společné loučení s vlakem stejného typu. Ten v pátek úplně naposledy vozil cestující v pravidelném provozu.

V nemocnici vznikne unikátní pracoviště. Jaké? Co nabídne? Podívejte se

Více než devadesát lůžek pro pacienty, kteří potřebují dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči (DIOP), vznikne v šumperské nemocnici. Nacházet se budou v pavilonu bývalé chirurgie, jehož přestavba začala. Nové středisko bude unikátní na celé Moravě.

Akce kulový blesk. Šumperská knihovna se stěhuje do nového

FOTOGALERIE / Velké stěhování zažívá v pondělí 6. a úterý 7. srpna šumperská knihovna.

Papouščí uprchlík zmizel po srazu na přehradě. Neviděli jste ho?

Nepříjemnou dohru má pro Dagmar Münsterovou z Ostravy sobotní sraz chovatelů volně létajících papoušků, který se konal o uplynulém víkendu na přehradě Krásné u Nového Malína.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT