VYBRAT REGION
Zavřít mapu

STANISLAVA RYBIČKOVÁ

Stanislava Rybičková / Šumperský a jesenický deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nové vydání knihy o Janu Welzlovi obsahuje i jeho rukopis

Zábřeh – Znovu po stopách Jana Eskymo Welzla se vydal zábřežský filmař Martin Strouhal. Připravil druhé, rozšířené vydání své knihy Svoboda pod bodem mrazu věnované životu slavného rodáka. Pokřtí ji ve středu 8. října v 17 hodin na vernisáži svých fotografií ze Sibiře, Aljašky a Yukonu v zábřežském muzeu.

Jan Eskymo Welzl poslal Zábřehu nový vzkaz přes oceán

Zábřeh - Ani šedesát let po své smrti nepřestává slavný zábřežský rodák Jan Eskymo Welzl překvapovat. Přesvědčení, že už neexistuje žádná památka na jeho život, o které by se nevědělo, vzalo za své. Do Zábřehu, do emailové schránky filmaře Martina Strouhala, dorazila z amerického Ohia Welzlova vlastnoruční kresba a jeho rukou popsaná fotografie zároveň s časopisem, který o Welzlovi v 70. letech otiskl článek.

Britové si více přáli holčičku, říkají Šumperanky z Británie

Šumpersko - Hodně Britů si přálo, aby očekávaným „royal baby" byla holčička. Potvrzují to slova dvou Češek ze Šumperska, které ve Velké Británii žijí.

Šéf americké diplomacie John Kerry má předky z Úsova

Úsov – Ministr zahraničních věcí USA John Kerry má část rodinných kořenů v našem regionu: přes svého dědečka Fritze Kohna – Kerryho v Horním Benešově na Bruntálsku a přes svou babičku Idu v Úsově na Šumpersku.  Ida sice v Úsově nikdy nežila, ale tři z jejích předků s příjmením Löwy mají náhrobky na místním židovském hřbitově. Je mezi nimi i legendární Abraham Leipniker Löwy (1700 – 1774), na nějž s úctou vzpomínali lidé ještě sto let po jeho smrti. Psal o něm v roce 1930 i Moravský sever. Abraham se totiž postaral o šťastný konec jedné dramatické epizody v životě obce.

Odcházející kastelán Velkých Losin: Bílou paní jsem nepotkal

Velké Losiny /ROZHOVOR/ - Kastelán renesančního zámku ve Velkých Losinách František Fiala předá s Novým rokem klíče od bran památky své nástupkyni. Odchází do důchodu a v roli zámeckého pána ho vystřídá Marcela Tomášková. Ta má s památkami velké zkušenosti, protože už od roku 2003 působí v olomouckém územním pracovišti Národního památkového ústavu jako náměstkyně pro správu památkových objektů. Uplatnit může také zkušenosti, které získala na zámku ve Velkých Losinách a na šternberském hradě pořádáním organizačně náročných baletních vystoupení bratří Bubeníčků.

Skácené smrky v Zábřehu měly uvolnit prostor lipové aleji

Zábřeh - Kácení  stromů ve městech téměř vždy budí emoce a protichůdné reakce. Stejné je to v případě několika smrků v ulici 17. listopadu v Zábřehu, které nedávno šly k zemi. Někteří obyvatelé ulice proti tomu protestují, odborný posudek naopak kácení schvaluje jako nutné pro to, aby se uvolnil prostor pro lípy, které mají v ulici tvořit alej.

Nová spojka odlehčí dopravě v centru Zábřehu od 7. ledna

Zábřeh - Teprve ve druhém týdnu ledna zmizí zátarasy na obou stranách nové spojky, která vyvede část dopravy z centra Zábřehu. Průtah od prodejny Billa kolem Staré sladovny na Havlíčkovu ulici uvede město do zkušebního provozu v pondělí 7. ledna.

Filmař ze Zábřehu vydal knihu o misích na Haiti

Zábřeh - Za výlohou knihkupectví Patka v Zábřehu se objevila kniha Pragovkou na Haiti. Její autor, zábřežský filmař Martin Strouhal, v ní popisuje mimo jiné pět svých cest do ostrovní republiky, která se už po staletí zmítá v chaosu a bezvládí.

Budoucí šumperské kadeřnice česaly Dívku pláže

Šumperk - Mušle, květy, síťovina i stonek umělé kapradiny. Takové rekvizity včera vplétaly do vlasů modelek budoucí kadeřnice na soutěži Color Cup. Její školní kolo pořádala už pojedenácté Střední odborná škola a SOU v ulici gen. Krátkého v Šumperku.

Betlémské svělto už je v Mohelnici. Vlaky ho budou rozvážet v sobotu

Mohelnice - Skupina skautů z vodního oddílu v Mohelnici přivezla spolu s dalšími vyslanci do České republiky Betlémské světlo. Jeli pro ně minulý víkend do Vídně, kam rakouští skauti přivážejí světlo z Betléma. V kostele ve vídeňské farnosti Altlerchenfeld si pak podávají ruce kurýři z celého světa a s plamínkem se rozjíždějí do všech světových stran.

Lyžařská sezona se rozjíždí naplno, vlekaři nabízejí slevy i zábavu

Jeseníky - Velké slevy a také bohatý zábavný program chystá řada lyžařských středisek v nadcházejícím víkendu. Sezonu v něm zahajuje většina areálů, z těch velkých zůstanou prázdné jen svahy na Červenohorském sedle a na Ovčárně, kde ještě není dostatek přírodního sněhu, a také na Přemyslově - tam spustí lanovku až 25. prosince.

AKTUALIZOVÁNO

Zastupitelé se po hodině rozešli. Neschválili rozpočet ani cyklostezku

Mohelnice -  Mohelnickým zastupitelům se ve středu 12. prosince nepodařilo schválit dva zásadní body programu - rozpočet na rok 2013 a peníze na budování cyklostezky z Mohelnice do Loštic. V obou případech chyběl jediný hlas, pro návrhy se zvedlo jen deset rukou. Po hodině a půl se tak zastupitelé na návrh Milana Kalouse (ODS) a starosty Antonína Navrátila (TOP 09) rozešli. Předtím schválili alespoň rozpočtové provizorium.

Magické datum 12. 12. 2012: na radnicích zněl svatební pochod

Šumperk - Tak hezké datum se třemi stejnými dvojčísly a zároveň přehlídkou dvojek a jedniček vedle sebe už toto století nenabídne: 12. 12. 2012. Dvanáctka je hezké a významné číslo už proto, že dvanáct je měsíců v roce nebo kusů do tuctu a taky palců v jedné stopě. A tři dvanáctky v letopočtu jsou mimořádně magickým datem pro svatební den.

Skupina O5 a Radeček zahraje ve čtvrtek ráno v televizi

Šumperk - Členové šumperské kapely O5 a Radeček  si musí ve čtvrtek 13. prosince hodně přivstat. Naživo totiž vystoupí v pořadu Dobré ráno na druhém programu České televize. Pokud ji chcete vidět a slyšet, musíte si přivstat taky, protože do pořadu vstoupí Radečci během první hodiny vysílání, tedy mezi šestou a sedmou hodinou ráno.

Zábřežské Sulko propustí 60 sezonních a 27 kmenových zaměstnanců

Zábřeh - Zábřežský výrobce oken firma Sulko propouští. Ještě během prosince odejde šedesát sezonních pracovníků, kteří měli smlouvu na dobu určitou, od ledna pak také sedmadvacet kmenových zaměstnanců. Navíc chystá firma stěhování - výrobní linky přesune během ledna do hal sesterské firmy Sunwin. Obě společnosti jsou propojeny personálně - Sulko patří Liboru Suchánkovi, Sunwin jeho synovi Petru Suchánkovi.

Cechovní zabijačka bude letos v Moravičanech

Mohelnice/Moravičany - Mohelnické náměstí letos visící maketu čuníka a vonící zabijačkové dobroty nezažije. Kdo chce nakoupit na tradiční cechovní zabijačce, kterou už léta pořádá Cech přátel pátého ročního období, musí v neděli 16. prosince zamířit do sousedních Moravičan.

Kulturní přehled na týden

Šumpersko/Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka od 11. do 18. prosince.

Horolezec Zdeněk Mikula zdolal vrcholy v ekvádorských Andách

Postřelmov - Cotopaxi, nejznámější ekvádorská sopka s ledovou čepičkou ležící přitom přímo na rovníku, a na dohled od ní nejvyšší hora Ekvádoru Chimboraso. To byly na přelomu září a října dva hlavní cíle výpravy postřelmovského horolezce Zdeňka Mikuly.

Soud: Odpůrci projektu Wanemi se mají firmě omluvit

Zábřeh – Občanské sdružení Za zdravý Ráječek se má písemně omluvit společnosti Wanemi CZ za výroky, kterými ji častuje mimo jiné na svých internetových stránkách; navíc jí má zaplatit 50 tisíc korun odškodného a dalších téměř 67 tisíc korun jako náhradu nákladů na soudní řízení. Takový je verdikt Krajského soudu v Ostravě, který řešil žalobu firmy o ochranu dobré pověsti.

V pěti ulicích Mohelnice nepoteče voda

Mohelnice - V pěti ulicích Mohelnice v blízkosti firmy Hella nepoteče ve středu 12. prosince od 8 do 15 hodin pitná voda. Důvodem jsou opravy vodovodního potrubí v areálu firmy. Přerušení dodávky vody se bude týkat ulice Adolfa Kašpara, Hálkova, Medkova a Máchova, sídliště Za Penzionem a také areálu firmy.

Ve filmu o expedici na Sibiř účinkoval i dřevěný Jan Welzl

Zábřeh - Do posledního místa zaplněné kino Retro v Zábřehu tleskalo ve čtvrtek večer filmu, který diváky ve shodě se svým názvem pozval Na konec světa s Janem Welzlem. Snímek určený pro televizi měl ve Welzlově rodném městě předpremiéru. Zábřežský filmař Martin Strouhal v něm zachytil srpnovou expedici, která se vydala ve Welzlových stopách Sibiří s cílem dostat se až na Novosibiřské ostrovy. To se jí nakonec nepodařilo, nepřízeň počasí ji zastavila pár kilometrů od ústí řeky Jany do moře Laptěvů.

Studenti budou volit prezidenta. Nanečisto

Šumperk/ Zábřeh - Už v polovině příštího týdne budeme vědět, koho by do prezidentského úřadu posadili středoškoláci. Volit nanečisto mohou 11. a 12. prosince a vybírat budou z osmi kandidátů, kteří prošli registrací ministerstva vnitra. Studentské prezidentské volby pořádá společnost Člověk v tísni v programu Jeden svět na školách.

37 tun se vzneslo do vzduchu a dosedlo na koleje u cyklostezky

Zábřeh - Stařičká parní lokomotiva řady 317 se nejdřív projela po silnici z Lysé nad Labem do Lupěného, ve středu 5. prosince ráno se z podvozku vnesla do vzduchu a zavěšena na ramenech dvou jeřábů dosedla tam, kam patří: na koleje, byť jen pětatřicet metrů dlouhé. Stane se hlavním exponátem železničního skanzenu na cyklostezce, v niž se letos proměnil násep opuštěné tratě mezi Lupěným a Hněvkovem.

Mohelnická koalice přišla o jeden hlas. Opustil ji Martin Vaňourek

Mohelnice - Menšinová vládnoucí koalice v Mohelnici bude mít velký problém prosadit rozpočet. Je totiž slabší o jeden hlas. Zastupitel Martin Vaňourek (VV) oznámil, že od 1. prosince přestal podporovat starostu Antonína Navrátila (TOP 09). Důvodem jsou podle jeho slov nejasnosti kolem investice do tenisových šaten a především skutečnost, že nedostal možnost uveřejnit svůj kritický článek na toto téma v Mohelnickém zpravodaji, který vydává město. Předsedou jeho redakční rady je starosta.

Cech odchází z Mohelnice na protest proti vedení radnice

Mohelnice - Cechmistr karnevalového Cechu přátel pátého ročního období Miroslav Marek zveřejnil důvod, proč jeho spolek na dva roky přerušuje činnost v Mohelnici a přechází jinam. Je to protest proti tomu, že radnice odmítla živnostníkům z centra města alespoň z části nahradit ušlý zisk, o který přišli během opravy náměstí. To bylo půl roku celé rozkopané a pro auta nepřístupné. Miroslav Marek je jedním z těch, které rekonstrukce postihla. Má v centru obchod s fotografickým zbožím.

Šumperští tanečníci zvou na velkou taneční show

Šumperk - Ve víru tance a elegance se ocitnou návštěvníci stejnojmenné taneční show, kterou v pátek 7. prosince večer pořádá Klub tanečního sportu Šumperk a Taneční škola Olympia.

Cukráři finišují, sezona pro ně vrcholí Vánocemi

Šumpersko/Jesenicko - Nejvíc napilno mají před Vánocemi cukráři. Musejí zvládnout mnohonásobně objemnější zakázky než v jiných částech roku. Řada lidí si totiž přípravu svátků chce zjednodušit a cukroví si objednají.

Filmový dokument zve na konec světa s Welzlem

Zábřeh - Na konec světa s Janem Welzlem zvou autoři stejnojmenného televizního dokumentu, který bude mít ve čtvrtek 6. prosince v 18 hodin předpremiéru v kině Retro v Zábřehu.

Mrzne. Sněhová děla v Jeseníkách už chrlí první umělý sníh

Jeseníky – Do Jeseníků konečně přišel mráz! Nedočkavě ho vyhlíželi majitelé lyžařských areálů, aby mohli začít zasněžovat. Sněhová děla jako první spustili v pátek 30. listopadu večer v jednom z nejmodernějších jesenických center – ve Ski areálu Kouty.

Kostel svaté Barbory v Zábřehu vstal z mrtvých

Zábřeh – S třídenním předstihem dostala svatá Barbora k svátku dárek:  znovuotevření  opraveného kostela v Zábřehu, který její  jméno nese.  Skupině farníků se podařil téměř zázrak; ocenit ho mohli 1. prosince při slavnostní mši všichni, kdo do zdevastovaného kostela léta mířili už jen při dnech otevřených dveří památek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT