Specialisté Audi vymýšlejí mnoho projektů, díky kterým by se současné elektromobily mohly stát ještě ekologičtějšími. Jedním z nich je využití baterií, které již v autech dosloužily, pro jiné účely.

Například je možné je využít v bateriových úložištích, ale zřejmě ještě lepším projektem je jim dát druhý život ve vozidlech, která zpravidla jezdí jen na krátké vzálenosti.

Ve spolupráci s indickou společností Nunam tedy studenti připravující se na práci v Audi přetvořili zatím několik klasických rikš se spalovacím motorem na plně elektrické. V Indii je pak dostaly darem tři ženy, které přepravují své potravinářské produkty z domovské vesnice na trh.

Na to, jak vypadá, se můžete podívat do fotogalerie.

Jedna z rikš zůstala v Evropě a já jsem ji mohl prozkoumat v Bruselu. Proč právě tam? Inu, tady se vyrábějí elektromobily Q6 e-tron a bateriové moduly z tohoto velkého luxusního SUV se dají použít do rikši.

Na video o tomto projektu se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Baterie z jednoho Audi pro devět rikš

Zatímco v bateriovém celku e-tronu je těchto modulů 36, pro pohon rikši stačí jen čtyři. Přesto jsou zhruba půl tuny těžkému vozítku schopné udělit na jedno nabití dojezd kolem 120 kilometrů. Teoreticky by tedy z jednoho vyřazeného Audi bylo možno baterie využít pro devět rikš.

Modelu e-tron, potažmo Q8 e-tron se už vyrobilo přes dvě stě tisíc kusů
Nejrychlejší svatba v Bruselu, aneb jak se vyrábějí elektrická Audi

Rikša totiž nejezdí moc rychle. Maximální rychlost činí 48 kilometrů v hodině. Její zadní kola roztáčí elektromotor s výkonem necelých pěti koňských sil. Zajímavé je, že je spojený s manuální dvourychlostní převodovkou. Vzhledem k těmpo parametrům můžou toto vozidlo v našich končinách řídit i patnáctiletí po získání příslušného řidičského oprávnění.

Rikša je dlouhá jen 302 centimetrů. Přesto jsem si na prostor na nohy i na hlavu na zadní lavici opravdu nemohl stěžovat. Výbava není moc luxusní. Pouze před deštěm cestující chrání plachtová střecha a řidič může nabíjet svůj v mobilní telefon nabíjet z USB zásuvky. Navíc ho lze upevnit do držáku pod řídítky.

Protože má být tato Audi-rikša co nejvíce ekologická, nabíjí se jak v Indii, tak i v Belgii ze sluneční energie. Při jejich výrobě se v co největší míře využily již dříve použité komponenty a mateirály. Tak třeba střecha je sešitá z potahů pro palubní desky a sedačky zase získaly potahy po přešití těch původních nacházejících se v exemplářích pro nárazové testy.